شنبه, 16 شهریور 1398 ساعت 08:37
کد خبر: 61311

گام های باقیمانده برای حفظ برجام

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

مرضیه صدری

هفته گذشته نیز مانند هفته های اخیر بستری برای اقدامات دیپلماتیک ایران در کارزار تحریم و مذاکره بود.

خبرها نشان می دهد که مذاکرات ایران و اروپا بیش از حد طول کشیده است و از این رو رئیس جمهوری در آخرین اظهارات نسبت به برداشتن گام سوم ایران در کاهش تعهدات برجامی خبر داد.
با این حال همچنان برخی بر این باورند که مذاکرات روندی مثبت دارد و برجام هنوز از دست نرفته است. این در حالی است که قرار بود اروپا طی این مذاکرات یک خط اعتباری 15 میلیارد دلاری برای ایران ایجاد کرده و پول نفت را به تهران پرداخت کند. با این حال آمریکا با این اقدام موافقت نکرد.
بنابراین هنوز هم فرصت برای گام های بعدی در کاهش تعهدات وجود دارد و هم برای حفظ این توافقنامه مهم و ادامه مذاکرات و رایزنی ها با قدرت بیشتر ایران در امتیاز خواهی.
اما در هفته گذشته مجلس نیز بیکار نبود و به دلیل وجود معضلات قابل توجهی که در پیکره اقتصادی کشور وجود دارد، به وزیر اقتصاد و دارایی دو کارت زرد داد.
همچنین وزیر پیشنهادی وزارت خانه جدید میراث فرهنگی نیز به مجلس رفت و توانست رای اعتماد بهارستانی ها را جلب کند.
بازار سرمایه در هفته ای که گذشت روزهای خوبی را پشت سر گذاشت و با وجود قوانین جدیدی که بازار پایه را تحت تاثیر قرار داده بود، شاهد آن بودیم که شاخص کل بازار با رشد چشمگیری همراه بود.
در جریان معاملات بورس اوراق بهادار در دومین هفته شهریورماه تعداد 19428 میلیون انواع اوراق بهادار به ارزش 80564 میلیارد ریال در بیش از یک میلیون و 978 هزار دفعه مورد معامله قرار گرفت که به ترتیب 19 درصد کاهش، 0.03 درصد ازایش و 2.4 درصد کاهش را نسبت به هفته قبل‌تر تجربه کردند.
شاخص بورس هم در هفته منتهی به 15 شهریورماه با 11504 واحد افزایش، معادل 4.13 درصد رشد کرد و به رقم 290178 واحد رسید. شاخص کل هموزن هم در این مدت با 2289 واحد افزایش معادل 2.98 درصد  به رقم 79204 واحد را به نمایش گذاشت.
بازار نفت نیز در هفته ای که گذشت با توجه به اخباری که از کاهش قابل توجه ذخایر نفت آمریکا منتشر شد، به رغم نوسانات شدید، توانست افزایش قیمت هفتگی را به ثبت برساند.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399