چهارشنبه, 13 شهریور 1398 ساعت 12:34
کد خبر: 61274

رشد تولید انرژی آمریکا به قیمت آسیب رساندن به محیط زیست

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصراقتصاد: کشور آمریکا از زمان روی کار آمدن دولت ترامپ تلاش کرده است که با تمام توان خود به تولید انرژی های فسیلی بپردازد و کاهش پایبندی به قواعد زیست محیطی نیز یکی از این اقدامات بوده است. از ایو رو دیده می شود که میزان تولید نفت و گاز در این کشور به شدت افزایش داشته اما این مساله هنوز منجر به جلب رضایت مردم نشده است. چرا که سیاست جدید آمریکا این است که به هر قیمتی، حتی آسیب رساندن به محیط زیست مردم، تولید انرژی های فسیلی را افزایش دهد.

تصویب قوانینی با هدف برداشتن محدودیت ها در انتشار گاز متان، تولید انرژی از میادین دریایی، انتشار کربن نیروگاه های برق و ایجاد خطوط لوله انتقال انرژی جدید، از جمله برنامه های اجرا شده از سوی دولت کنونی آمریکا، از زمان خارج شدن از توافقنامه آب و هوایی پاریس بوده است.
این در حالی است که گفته می شود دولت پیشین آمریکا اهمیت زیادی برای مسائل زیست محیطی قائل بود و در این راستا با تصویب قوانین متعدد، محدودیت های گسترده ای را پیش روی تولیدکنندگان داخلی، خصوصا در حوزه انرژی قرار داد.
اما دولت کنونی آمریکا معتقد است پایبندی به اصول زیست محیطی تاجایی لازم است که به مانعی برای تولیدکنندگان داخلی تبدیل نشود. از این رو این دولت قصد دارد تمامی محدودیت های وضع شده از سوی دولت اوباما در زمینه انتشار گازهای گلخانه ای را لغو نماید و در این راستا قوانین متعدد وضع شده در دولت قبل را بازنویسی نموده است.
پیش از این نیز در سال ۲۰۱۷ دولت آمریکا با خروج رسمی از توافقنامه آب و هوایی پاریس، به طور رسمی اعلام کرده بود قصد محدود نمودن تولید انرژی به بهانه های زیست محیطی را ندارد.
این دست اقدامات دولت آمریکا اثرات قابل توجهی بر استخراج و تولید نفت، گاز و زغال سنگ خواهد داشت و به افزایش انتشار گازهای گلخانه ای در این کشور منجر خواهد شد.
به نوشته پایگاه اطلاع رسانی اقتصاد مقاومتی، برخی از اقداماتی که در این زمینه در دستور کار دولت آمریکا قرار گرفته، به شرح زیر است:
کاهش محدودیت های انتشار گاز متان:
طرفداران نظریه ضرورت جلوگیری از تغییرات آب و هوایی، انتشار گاز متان را یکی از دلایل اصلی این تغییرات و گرمایش زمین می دانند. با این وجود در هفته های اخیر دولت آمریکا قانونی را برای تصویب آماده کرده است که بر اساس آن محدودیت انتشار گاز متان در عملیات های اجرایی بخش نفت و گاز کاهش می یابد. این محدودیت ها در سال ۲۰۱۶ و در دولت پیشین آمریکا، به تصویب رسیده بود. بر اساس پیشنویس قانون تهیه شده، محدودیت های انتشار گاز متان در بخش های استخراج، حمل و نقل و ذخیره سازی نفت و گاز برداشته می شود.
برداشتن محدودیت استخراج انرژی در دریا:
پیش از این و در سال ۲۰۱۰، دولت اوباما باهدف کاهش مخاطرات زیست محیطی، قوانینی را در راستای محدود نمودن استخراج نفت و گاز از میادین دریایی به تصویب رسانده بود؛ اما در ماه می سال جاری، دولت کنونی آمریکا قانونی را در دست بررسی قرار داد که به این محدودیت ها پایان می دهد و شرایط را برای تولید بیشتر انرژی از میادین دریایی فراهم می کند. پیش بینی شده است که برداشتن این محدودیت ها در طول ده سال آتی بیش از یک میلیارد دلار به سود شرکت های حوزه انرژی آمریکا خواهد افزود. علاوه بر این پیش از این در دولت قبلی آمریکا، استخراج هرگونه نفت و گاز از میادین دریایی واقع در اقیانوس های منجمد شمالی و اطلس ممنوع اعلام شده بود؛ درحالیکه دولت کنونی آمریکا این محدودیت ها را نیز لغو نموده است.
برداشتن محدودیت انتشار کربن در نیروگاه های تولید برق:
در ماه ژوئن سال جاری دولت آمریکا قانونی را به تصویب رساند که بر اساس آن محدودیت های انتشار کربن نیروگاه های تولید برق برداشته می شود. تصویب این قانون با در نظر گرفتن یک بازه زمانی سه ساله برای تغییر ماهیت نیروگاه ها و افزایش کارایی آن ها، یک گشایش اساسی برای نیروگاه های تولید برق، خصوصا نیروگاه های زغال سوز محسوب می شود. این محدودیت ها در دوران دولت پیشین آمریکا و در قالب تصویب قانون «محدودیت انتشار کربن»، به تصویب رسیده بود و یک مشکل اساسی برای نیروگاه های زغال سوز محسوب میشد. لازم به ذکر است اکنون بخش قابل توجهی از برق آمریکا ازطریق نیروگاه های زغال سوز تأمین می شود.
حمایت از ایجاد خط لوله انتقال انرژی جدید:
در ابتدای سال میلادی جاری رئیس جمهور آمریکا یک دستور اجرایی جدید را صادر نمود که بر اساس آن توانایی ایالت ها برای جلوگیری از پروژه های خطوط لوله انتقال انرژی جدید، محدود می شود. پیش از این دستور اجرایی، ایالت های آمریکا می توانستند بر اساس قانون «آب پاک»، از پروژه های انتقال انرژی و به طور خاص ایجاد خطوط لوله جدید از سوی شرکت های این حوزه، به بهانه های زیست محیطی جلوگیری نمایند.
برداشتن محدودیت های انتشار گازهای گلخانه ای درحالی صورت گرفته که در طول سال های اخیر تولید نفت و گاز شیل در آمریکا پر رونق شده است. با این وجود دولت آمریکا قصد دارد بیش از پیش موانع ناشی از محدودیت های انتشار گازهای گلخانه ای بر سر راه تولید و استخراج انرژی را برطرف کند و مسیر افزایش تولید انرژی را هموارتر نماید.
به طور خاص در سال جاری میلادی آمریکا با پیشی گرفتن از کشورهای عربستان و روسیه، به عنوان بزرگ ترین تولیدکنندگان سنتی نفت در جهان، به رتبه اول تولید نفت خام دست یافت. بر اساس آمار سازمان اطلاعات انرژی آمریکا، میزان تولید نفت خام این کشور در ماه مِی(خرداد ماه) سال جاری به بیش از ۱۲.۴ میلیون بشکه در روز رسیده است.
تلاش دولت آمریکا برای کاهش محدودیت های زیست محیطی تولید انرژی درحالی صورت می گیرد که فعالین محیط زیست در این کشور به شدت با تصمیمات دولت در این زمینه مخالفند.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399