دوشنبه, 11 شهریور 1398 ساعت 17:26
کد خبر: 61160

رونق تولید در گروی ارتقای جایگاه تجارت و بازرگانی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصراقتصاد:بر اساس تصمیم قایم مقام بازرگانی وزارت صمت مبنی بر تشکیل جلسات دوره ای با اتاق‌های اصناف تهران و ایران، بار دیگر اتاق اصناف تهران میزبان حسین مدرس خیابانی قائم مقام بازرگانی وزارت صمت، پیمان زندی رئیس مرکز امور اصناف و بازرگانان، سعید ممبینی ریاست و هئیت رئیسه اتاق اصناف ایران بود تا چالش‌ها و مسائل روز اصناف و اقتصاد با همفکری و هم‎اندیشی حاضران مورد بررسی قرار گرفته و هماهنگی‌های لازم صورت گیرد.

در این جلسه ابتدا قاسم نوده‎فراهانی رئیس اتاق اصناف تهران ضمن خیرمقدم و خوشامدگویی به حاضران به بیان مسائل مورد نظر اتاق اصناف و اتحادیه‌های مرتبط پرداخت.
از جمله موضوعات مطروحه توسط قاسم نوده فراهانی می توان به چالش‌های مربوط به موضوع حمل آرد نانوایان تهران- تعیین تکلیف نرخ نان- وضعیت و مراحل برگزاری نمایشگاه مهر به مناسبت آغاز سال تحصیلی جدید- مسئله تعیین تکلیف پول‌های واریز شده توسط اصناف برای تامین شکر با توجه به اعلام  قیمت ۴۰۵۰ تومانی شکر از سوی دولت- تامین هزینه‌های مالی برای برپایی پایگاه‌های نظارت اتاق اصناف در مناطق ۲۲ گانه شهرداری- اختصاص دفاتر تولید شده با کاغذ ۴۲۰۰تومانی به وسیله برخی تولیدکنندگان جهت ارایه در نمایشگاه مهر و موارد دیگر  اشاره کرد.
رئیس اتاق اصناف تهران در ارتباط با ایجاد پایگاه‌های نظارت اتاق اصناف تهران در مناطق ۲۲ گانه شهرداری گفت: در ارتباط با بازرسی و نظارت اصناف به دنبال این بودیم که به شکل دیگری آن را تعریف کنیم تا بتوانیم تهران را به گونه ای بهتر و منسجم تر کنترل کنیم بر این اساس طرحی را در دیدار با شهرداری عنوان کردیم و به تفاهم نامه ای دست یافتیم که بر اساس آن مقرر شده تا در مناطق ۲۲ گانه تهران پایگاه‌های نظارت اتاق ایجاد شود که در این خصوص با چالش تامین هزینه برای تجهیز این پایگاهها مواجه هستیم لذا انتظار  توجه معاونت محترم را در این خصوص داریم.
وی در خصوص برگزاری نمایشگاه مهر جهت تامین لوازم‎التحریر در آستانه سال تحصیلی گفت: با برنامه ریزی‌های قبلی قرار بود شهرداری سه چهار مکان را به صورت رایگان در اختیار ما قرار بدهد که متاسفانه این کار تا الان انجام نیافته است که برای انجام این کار در زمان مقرر نیازمند توجه و همکاری فی مابین هستیم.
در ادامه جلسه حسین مدرس خیابانی قائم مقام بازرگانی وزیر صمت با توجه به مطالب عنوان شده از سوی حاضران به برخی موارد از جمله لزوم عضویت اتاق‌های اصناف در ترکیب هئیت مدیره شهرکهای صنعتی، لزوم تشکیل میز صنوف تولیدی در سازمان توسعه تجارت، بازگشت تجارت و بازرگانی به جایگاه واقعی خود، قرارگیری تولید و تامین مواد در کنار و به موازات همدیگر، استقبال از طرح تشکیل پایگاه‌های اصناف در مناطق ۲۲ گانه شهرداری، تلاش برای مدیریت، انسجام و حفظ نقش واقعی اصناف و تعامل و  نهایت تلاش برای انجام امور مربوط به مردم اشاره کرد
قائم مقام وزیر صمت در خصوص تسریع در انجام کارهای مربوط به برگزاری نمایشگاه مهر گفت: متاسفانه در اجرای برخی برنامه‌ها و سیاستگذاری‌ها، زمان بسیاری اتلاف می شود؛ اینکه سیاستگداری و برنامه ریزی کنیم حرفهای زیبایی هستند ولی مهم اجرا و انجام کارهاست، برای اجرای کار جهت مردم هیچ ابایی از انجام هیج کاری نداریم؛ لذا در ارتباط با برگزاری مطلوب نمایشگاه مهر به مناسبت بازگشایی مدارس دستورات لازم صادر و اقدامات با سرعت انجام گیرد.
حسین مدرس خیابانی در این رابطه افزود: بر اساس تصمیمات و پیش بینی‌های قبلی، افرادی که کاغذ ۴۲۰۰ تومانی دریافت کرده اند تعدادی از دفترجه‌های تولیدی را در اختیار نمایشگاه‌های مهر قرار می دهند.
او تاکید کرد: برای برگزاری چنین نمایشگاه‌هایی از آنجا که اصناف سابقه طولانی در این کار دارد باید مکان‌هایی با ساختار مناسب از قبل تعبیه و تدارک دیده شود.
مدرس خیابانی همچنین با استقبال از طرح ایجاد پایگاه‌های اتاق اصناف در مناطق ۲۲ گانه شهرداری گفت: نقش این پایگاه‌ها، ایجاد حس کنترل و نظارت و متعاقب آن احساس امنیت است؛ اینکه مردم حضور متولیان بازار را  لمس می کنند و نشان می دهد که بازار صاحب دارد. این پایگاه‌ها فی نفسه امری بسیار مطلوب و مثبت است و امیدوارم کارکردهای مطلوبی،  هم برای اصناف و هم برای مردم داشته باشد؛ ضمن اینکه کار باید فقط با توان، علم و مدیریت خود اصناف انجام گیرد.
او با بیان اینکه چراغ اصناف نباید خاموش شود تصریح کرد: برای مدیریت، تنظیم و انسجام بازار و اصناف هر کاری از دستمان برمی آید، انجام می دهیم؛ ضمن اینکه اصناف نیز باید به صورت مستمر پیگیر امور خود باشند. چراغ اصناف نباید خاموش شود؛ چراکه چلچراغ شهر مراکز تجاری و بازار آن است پس اگر بازار رونق داشته باشد شهر هم رونق گرفته و زنده خواهد ماند که یکی از کارهایی که می توان برای دستیابی به این مهم انجام داد این است که کار  بازار و تجارت باید در دست صاحبش یعنی اصناف و تجار قرار گیرد.
مدرس خیابانی تصریح کرد:ما می خواهیم بخش خصوصی شکل و جایگاه واقعی خود را پیدا کند و خروج دولت از تصدی گری با سرعت انجام گیرد. متاسفانه در حال حاضر بخش خصوصی در جایگاه واقعی خود نیست و ما در حال حاضر در نظر داریم بخش خصوصی را وارد میدان کنیم.
قائم مقام بازرگانی وزارت صمت افزود: باید برای رسیدن به این هدف  مهم به دنبال کارهایی از جمله تشکیل میز صنوف تولیدی در سازمان توسعه تجارت و سهامداری اتاق‌های اصناف کشور در شرکت سهامی نمایشگاه‌ها و عضویت روسای اتاق‌های اصناف در ترکیب هئیت مدیره شهرک‌های صنعتی باشیم.
او افزود: در صنعت سرمایه گذاری کردیم اما به ازای آن در زیرساخت تجارت هیچ کاری  صورت نگرفته و عملیات لجستیکی انجام ندادیم؛ ضمن اینکه ساختارهای موجود را نیز از دست دادیم در حالیکه باید صنعت و تجارت در کنار و به موازات هم حرکت کنند و همدیگر را هم پوشانی کنند.
مدرس خیابانی با تاکید بر اینکه رونق تولید در گروی ارتقای جایگاه تجارت و بازرگانی است افزود: همه باید تلاش کنیم این رویه برای رشد و توسعه اقتصادی کشور  به چرخه صحیح خود برگردد.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399