دوشنبه, 11 شهریور 1398 ساعت 15:49
کد خبر: 61150

تنها با وضع قوانین، خام فروشی مواد معدنی پایان نخواهد یافت

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

دبیر اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان محصولات معدنی ایران، گفت: تولیدکننده سنگ آهن با وجود ریسک اکتشاف در بیابان، قطعا فرآوری مواد معدنی و تولید فولاد را به خام فروشی ترجیح می‌دهند؛ اما در حال حاضر شرایط اقتصادی برای آنها مهیا نیست.

کامران وکیل در مورد زیرسخت‌های لازم برای کاهش خام فروشی‌ها عنوان کرد: ساخت شهرک‌های صنعتی با مهیا کرن تمامی زیرساخت‌های لازم، قطعا مانع از خام فروشی خواهد شد؛ اما در حال حاضر دولت بجای این کار، تنها با وضع قوانین و یا ابلاغ بخشنامه‌ها خواهان جلوگیری از خام فروشی هستند.
وی با اشاره به بخشنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت مبنی بر «لزوم اخذ مجوز جهت صادرات محصولات سنگ آهن» آن را بخشنامه‌ای مفید در بازگشت ارز به کشور دانست و گفت: این بخشنامه تا به امروز تنها برای نظارت بر بازگشت ارز حاصل از صادرات سنگ آهن به سامانه نیما مفید بوده است؛ زیرا تا پیش از آن، وجود کارت‌های بازرگانی یکبار مصرف و یا حساب‌های اجاره‌ای باعث شده بود تا بخش از ارز‌ها به کشور بازنگردد.
دبیر اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان محصولات معدنی ایران، با انتقاد از بازگشت ارز از طریق سامانه نیما گفت: استخراج مواد معدنی نیازمند هزینه هنگفتی است که این میزان هزینه شامل ماشین‌آلات و تکنولوژی روز می‌شود که خریداری آنها نیز نیازمند ارز آزاد است. با این وجود چگونه می‌توان ارز حاصل از صادرات را در سامانه نمیا عرضه کرد؟ این امر یکی از پراشکال‌ترین تصمیمات دولت در خصوص تولیدکنندگان بوده است.
خام فروشی
وکیل با بیان اینکه مگر می‌توان قیمت دلار و یا اقتصاد را دستوری و روی کاغذ تعیین کرد؟ افزود: تا به امروز اساس و موضاعات بخشنامه‌های دولتی در راستای خام فروشی اشتباه بوده و نشان از دخالت دولت در اقتصاد است.
وی خواهان اقتصاد آزاد در کشور شد و گفت: دخالت دولت در اقتصاد اشتباه است که نتیجه آن فساد و رشد اقتصادی منفی و فقر می‌شود.
دبیر اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان محصولات معدنی ایران، با توجه به عدم فراهم بود زیرساخت‌های کشور گفت: باید معدن‌کاران برای اکتشاف بیشتر، مورد حمایت دولت قرار بگیرند نه آنکه با قوانین دست‌وپاگیر باعث تعطیلی معادن شوند.

منبع: ایلنا

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395