دوشنبه, 11 شهریور 1398 ساعت 10:13
کد خبر: 61113

اطلاعات تکميلي

  • لبریز شدن کاسه صبر وزارت نفت برای اقدام چینی ها؛

توسعه فاز 11 در هر شرایطی امسال آغاز می شود

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصراقتصاد: طرح توسعه فاز 11 پارس جنوبی که به دلیل مرزی بودن این فاز در میدان گازی مشترک پارس جنوبی از اهمیت قابل توجهی برخوردار است، تا کنون با وجود قرارداد خارجی معلق مانده است. اما این بار مسئولان مربوطه اعلام کرده اند که تحت هر شرایطی فعالیت های اجرایی فاز ۱۱ در هر شرایطی امسال آغاز خواهد شد.

بیش از دو سال از قرارداد طرح توسعه فاز 11 پارس جنوبی به ارزش 4 میلیارد و 800 میلیون دلار با حضور بیژن زنگنه، وزیر نفت، میان شرکت ملی نفت ایران و کنسرسیومی متشکل از شرکت  های توتال فرانسه، شرکت ملی نفت چین (CNPC) و شرکت پتروپارس به امضا رسید، می گذرد. توتال رهبری کنسرسیوم پروژه توسعه فاز ١١ پارس جنوبی را بر عهده داشت و سهم این شرکت فرانسوی در این کنسرسیوم 50.1 درصد، سهم شرکت چینی CNPC به میزان 30 درصد و سهم شرکت پتروپارس 19.9 درصد تعیین شد.
پس از آنکه شرکت توتال فرانسه با تکرار بدعهدی های گذشته خود، این پروژه را ترک کرد و پس از آنکه بیش از یک سال، اجرای قرارداد توسعه فاز 11 پارس جنوبی معطل بدعهدی توتال فرانسه بوده، اکنون بیش از یک سال است که این قرارداد معطل بدعهدی و عدم تعیین تکلیف شرکت CNPC چین است.
اما در همین راستا محمد مشکین فام، مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس در خصوص آخرین وضعیت مذاکره با شرکت چینی (CNPCI) برای توسعه فاز 11 پارس جنوبی، گفت: مذاکره و مکاتبه با این شرکت طبق مفاد قرارداد در حال انجام است. تلاش شرکت ملی نفت ایران و شرکت چینی (CNPCI) این است تا از شرایط قرارداد عدول نشود. ان شاءالله به زودی تکلیف این فاز و نحوه اجرای آن مشخص می شود؛ با توجه به اینکه مذاکرات هنوز نهایی نشده است، از ارائه اطلاعات بیشتر معذورم.
با این حال همچنان اطلاعاتی از پیشرفت مذاکرات با طرف چینی مشخص نیست و این احتمال وجود دارد که توسعه فاز یازده کاملا به شرکت پتروپارس سپرده شود و اگر این اتفاق بیافتد باید منتظر آن باشیم که این فاز مرزی توسط یک پیمانکار ایرانی انجام شود.
در همین راستا رضا دهقان معاون توسعه و مهندسی شرکت ملی نفت ایران با اشاره به تداوم مذاکرات با طرف چینی در قرارداد توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی، به شانا گفت: تمهیداتی اندیشیده شده که تحت هر شرایطی، امسال فعالیت های اجرایی این طرح توسعه ای آغاز شود؛ حداکثر تا دو ماه آینده، می توان در این باره با قطعیت بیشتری سخن گفت.

توسعه فاز 11

وی ارائه اطلاعات بیشتر در این زمینه را به هفته های آینده موکول کرد و با بیان اینکه قابلیت های شرکت های ایرانی در شرایط کنونی با زمان آغاز توسعه پارس جنوبی قابل مقایسه نیست، افزود: بدون شک شرکت پتروپارس توانمندی لازم را برای اجرای فاز نخست این قرارداد دارد.
این مقام مسئول به آخرین وضع دیگر قراردادهای نفتی امضاشده در قالب قراردادهای جدید نفتی نیز اشاره کرد و گفت: قرارداد توسعه میدان های آبان و پایدار غرب طبق برنامه در حال پیشرفت است و تاکنون چهار نشست کمیته مدیریت مشترک (JMC) آن برگزار شده است؛ دو مصوبه شورای اقتصاد قرارداد توسعه میدان های سپهر و جفیر نیز دریافت شده و فاز اجرایی این قرارداد در روزهای آینده کلید می خورد و قرارداد توسعه میدان های چشمه خوش، دالپری و پایدار شرق نیز امسال تنفیذ و وارد مرحله اجرا خواهد شد.
دهقان به تداوم مذاکرات با شرکت های داخلی و بین المللی هم اشاره کرد و با تصریح بر اینکه با وجود خروج آمریکا از برجام، روند مذاکرات قراردادی متوقف نشده، ادامه داد: شرکت ملی نفت ایران در سال ۹۷ در مجموع ۱۲ تفاهمنامه مطالعاتی با شرکت های داخلی و خارجی امضا کرده است و با توجه به مذاکراتی که هم اکنون در دستور کار داریم، حتی امضای چند قرارداد توسعه ای تا پایان سال دور از ذهن نیست.
معاون توسعه و مهندسی شرکت ملی نفت ایران با اشاره به طولانی شدن روند برخی مذاکرات، یادآور شد که عوامل متعددی اعم از عوامل درونی و بیرونی بر پیشرفت و حصول نتیجه مذاکرات اثر می گذارند.
دهقان درباره عایدی بیش از ۱۰۰ تفاهمنامه  مطالعاتی که (پس از برجام تاکنون) بین شرکت ملی نفت ایران با شرکت های داخلی و خارجی امضا شده است، گفت: همان طور که می دانید شرکت ملی نفت برای مطالعاتی که در قالب این تفاهمنامه ها انجام می شود هیچ هزینه ای پرداخت نمی کند و این شرکت های طرف امضا هستند که هزینه مطالعات را به عنوان بخشی از هزینه های بازاریابی خود می پردازند. حال تصور کنید این حجم از مطالعات چه دید وسیعی نسبت به میدان ها در اختیار کارشناسان ما قرار داده و حتی به واسطه این مطالعات، برآوردها از مخازن اثبات شده نفت کشور رسما در ثبت های جهانی افزایش یافته  است. 
به گفته وی، با فرض اینکه برای هر مطالعه حداقل ۱.۵ میلیون دلار هزینه شده باشد، در مجموع می توان ارزش مطالعات را حدود ۱۵۰ میلیون دلار عنوان کرد.
این در حالی است که دهقان، 23 مردادماه سال جاری در جمع خبرنگاران گفته بود که ما کماکان در حال مذاکره با شرکت CNPC چین هستیم اما پیشرفت چشمگیری در چند ماه گذشته در مذاکرات نداشته ایم با این وجود من فکر می کنم در پاییز امسال خبرهایی در خصوص توسعه فاز 11 خواهیم داشت.
با این حال همچنان روند گفت و گو ها و همچنین اقدامات انجام شده شفاف نیست و به دلایل امنیتی در زمان تحریم مشخص نشده است که چه تصوری از آینده این طرح توسعه ای وجود دارد. اما خبرهای موجود نشان می دهد که وزارت نفت دیگر برای اقدام طرف چینی صبر نخواهد کرد و اگر صراحت چینی ها روشن نشود، توسعه فاز یازده به یک شرکت داخلی سپرده خواهد شد.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395