دوشنبه, 11 شهریور 1398 ساعت 10:03
کد خبر: 61111

اطلاعات تکميلي

  • انتقاد حجتی از عملکرد بانک ها؛

بهانه تراشی برای نبود اعتبار به بخش کشاورزی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

مرضیه امیری

عصراقتصاد: وزیر جهادکشاورزی با انتقاد از عملکرد بانک‌ها در پرداخت تسهیلات به بخش کشاورزی گفت: در بخش توسعه گلخانه ها نسبت به دنیا و ظرفیت موجود کشور عقب هستیم به طوری که کشورهای منطقه با سرعت بالا در این زمینه حرکت می کنند؛ سال گذشته 26 درصد در توسعه گلخانه ها رشد داشتیم با تلاش‌های انجام شده سطح کشت گلخانه‌ای به ١٥ هزار هکتار رسیده در حالی که در کشور ترکیه این سطح ٦٠ تا ٧٠ هزار هکتار است. حتی یکی از استان های کشور چین 437 هزار هکتار گلخانه دارد. اینکه بانک ‌ها نبود اعتبار را بهانه می‌کنند قابل قبول نیست. از بانک درخواست می کنم در هر نقطه کشور که هستند برای پرداخت تسهیلات تسهیل‌گری کنند.

محمود حجتی، وزیر جهاد کشاورزی روز گذشته در هفتمین گردهمایی کشت محصولات زراعی (آغاز سال زراعی ۹۸-۹۹) گفت: امسال قصد داریم حداقل 5 هزار و 500 هکتار سطح گلخانه ها را توسعه دهیم؛ اگر متوسط به ازای هر هکتار گلخانه 250 تن محصول در نظر بگیریم بیش از یک میلیون تن میزان تولیدات سالیانه ما برای توسعه گلخانه ها خواهد بود.
وی افزود: در بخش توسعه گلخانه نسبت به دنیا و ظرفیت موجود کشور عقب هستیم به طوری که کشورهای منطقه با سرعت بالا در این زمینه حرکت می کنند؛ سال گذشته 26 درصد در توسعه گلخانه ها رشد داشتیم با تلاش‌های انجام شده سطح کشت گلخانه‌ای به ١٥ هزار هکتار رسیده در حالی که در همسایگی ما در کشور ترکیه این سطح ٦٠ تا ٧٠ هزار هکتار است. حتی یکی از استان های کشور چین 437 هزار هکتار گلخانه دارد.
حجتی تصریح کرد: توسعه گلخانه چالش ها و مشکلات ما را در کمترین زمان رفع می کند؛ کشت گلخانه‌ای مصرف آب را ٨٥ تا ٩٠ درصد به ازای یک واحد محصول کاهش می‌دهد و چند برابر سهم بهره ‌وری آب را افزایش می‌دهد موضوعی که اکنون برای کشور ما بسیار مهم است. در شرایطی که با انبوه فارغ‌التحصیلان روبه‌رو هستیم هر هکتار گلخانه برای ١٠ نفر اشتغال ایجاد می‌کند.
وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه 23 درصد اشتغال صورت گرفته در سال گذشته در روستاهای کشور انجام گرفته گفت: کشاورزان ما توانستند اعتبارات اشتغالزایی را به خوبی جذب کنند اما در سال جاری نیز تنها در بخش گلخانه 20 هزار میلیارد تومان تسهیلات داریم.
وی افزود: از بانک‌ها انتظار می‌رود برای جذب ٢٠ هزار میلیارد ریال مورد نیاز برای توسعه گلخانه‌ها، ٤٠ هزار میلیارد ریال پرونده تقاضای دریافت تسهیلات داشته باشند تا به مرور تصویب و ابلاغ شود.
حجتی با انتقاد از عملکرد بانک‌ها در پرداخت تسهیلات به بخش کشاورزی، اظهار کرد: اینکه بانک‌ها نبود اعتبار را بهانه می‌کنند قابل قبول نیست. از بانک می‌خواهم در هر نقطه کشور که هستند با برای پرداخت تسهیلات تسهیل‌گری کنند.
وی گفت: بعد از اینکه بانک‌ها تسهیلات را به گلخانه‌داران می‌دهند در کمتر از 6 تا 8 ماه فعالیت آنها به مرحله تولید می‌رسد و بسیار بهره‌ور است.
وزیر جهاد کشاورزی تصریح کرد: بانک، معاونت برنامه‌ریزی اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی و سازمان برنامه و بودجه مسئله پشتیبانی و تامین منابع مالی مورد نیاز کشاورزان را پیگیری و حل می‌کنند.
حجتی با اشاره به اینکه دشمن صف آرایی سختی را در مقابل ملت ما آغاز کرده و از تمام امکانات و بهره وری خود در این زمینه بهره گرفته است که فشار اقتصادی را بر ما زیاد کند، گفت: در این شرایط، وظیفه ما که با معیشت مردم سر و کار داریم این است که تلاش خود را به حداکثر برسانیم.

بی‌مهری پتروشیمی‌ها در ارائه کود به کشاورزان

وی با بیان اینکه در بحث مربوط به نهاده ها تأمین این محصولات بیش از گذشته انجام شده است، افزود: متأسفانه بخشی از کود اوره که دست پتروشیمی هاست با بی مهری مواجه شده که البته دولت و پتروشیمی ها قول مساعدت داده اند تا کم کاری هایی که در برخی مقاطع انجام شده، جبران کنند.
وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اقدامات خوبی که در بخش زیرساخت ها و زیربناها انجام شده است، اظهار کرد: در سالهای اخیر در حوزه آب و خاک با حمایت های مقام معظم رهبری، دولت و مجلس اقدامات بی نظیری انجام شده که باید از آنها بهره بگیریم.

درصد خوداتکایی روغن به ۱۷ درصد رسیده است

حجتی با بیان اینکه در زمینه کلزا، همکاران ما از ماه ها قبل کار کرده اند، خاطرنشان کرد: در این زمینه جلسات منظمی برگزار شده چرا که کشور در حوزه دانه های روغنی وابستگی فوق العاده زیادی دارد. طی این سالها، میزان وابستگی از حضور ۵ تا ۶ درصد به ۱۶ تا ۱۷ درصد رسیده است. اما این عدد در مقابل تقاضای کل بسیار کم است و ما در شرایط سخت مثل الان متوجه شده ایم که چقدر در روغن و کنجاله ضرورت دارد که خوداتکا باشیم و چقدر از این ظرفیت ها غافل بوده ایم.
وزیر جهاد کشاورزی از تولید کنندگان و مسئولان حاضر در جمع خواستار شد طرح تحول در افزایش تولید دانه های روغنی را جدی بگیرند و افزود: امیدواریم ما نیز بتوانیم پشتیبانی و حمایت های لازم را در این زمینه به عمل آوریم. حتی امیدوار هستیم بتوانیم روزانه کنترل و نظارت در این زمینه داشته باشیم.

افزایش ۲۶ درصدی تولید محصولات کشاورزی در ۵ سال

حجتی تصریح کرد: ما هر کجا که خواستیم و اقدام کردیم، اثر گذار هم بودیم. تولید محصولات کشاورزی در سال ۹۷ نسبت به ۹۲، ۲۶ درصد افزایش داشته با وجود آنکه سالهای خشک و بی آبی که در آن قرار داشتیم.
وی خطاب به مسئولان حاضر در جمع گفت: همه ما مسئولیت پذیرفته ایم و وقتی مسئولیت پذیرفتیم باید پاسخگو باشیم. ما مختاریم و می توانیم مسئولیت قبول نکنیم.
وزیر جهاد کشاورزی خطاب به حاضران جمع گفت: بر مردم سخت نگیرید؛ برخی از آئین نامه ها و مصوبات، کار را بر مردم خیلی سخت کرده است. بنده از معاون امور اقتصادی و برنامه ریزی خود و دیگر همکارانم خواهش کردم که در جهت تسهیل قوانین و مقررات گذاری اقدام کنند. ما چند ابلاغیه در حوزه امور دام و گلخانه تسهیل کردیم و شما نیز می توانید در زمینه تسهیل گری اقدام کنید. متأسفانه خبرهایی در این زمینه به گوش ما می رسد که چندان خوشایند نیست.
حجتی افزود: برخی از پرسنل، مردم را آنقدر می برند و می آورند تا در جایی و گوشه ای آنها را تیغ بزنند. متأسفانه این موارد روز به روز هم زیاد می شود.
وی خطاب به  حاضران گفت: مراقبت کنید و نگذارید چنین اتفاقاتی رخ دهد. به ارباب رجوع بگویید اگر مشکلی پیش آمد به هر طریقی آن را به گوش ما برسانند. ممکن است بی مورد شکایت کنند که عیبی ندارد و ما به این مسائل رسیدگی می کنیم و متوجه می شویم که صحت ندارد اما اگر چنین اتفاقی اشاعه پیدا کند و کسی به خاطر تلکه کردن و یا تیغ زدن ارباب رجوع، کار او را انجام ندهد تا به خواسته ناپسند خود برسد، مسئله بسیار بزرگی است و از این موارد زیاد است.
وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: از مدیران خواهش می کنم در سطح شهرستان ها و استان یک دستیار ویژه را فقط برای پاسخگویی برای مردم در نظر بگیرند تا بتوانیم پرسنل خود را از این منجلاب که در آن غوطه ورند، نجات دهیم.

جهش تولید دانه‌های روغنی در سال آینده

حجتی با بیان اینکه سال آینده در تولید دانه‌های روغنی، با یک جهش مواجه خواهیم بود، تصریح کرد: وزارت جهاد پیگیر موضوع افزایش قیمت سبوس است تا مشکل حل شود.
وی با بیان اینکه در بحث روغن و کنجاله، کشور وابستگی زیادی دارد، تصریح کرد: بر این اساس، یکی از محصولاتی که ما بر روی آن تمرکز بیشتری کرده‌ایم، کلزا است و امیدواریم که بتوانیم پشتیبانی‌ها و حمایت لازم را از تولید این محصول به عمل بیاوریم.
وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه طی دو تا سه سال پیش تولید کلزا در کشور حدود ۴۰ هزار تن بوده است، گفت: امسال تولید این محصول از مرز ۴۲۰ هزار تن گذشته و برای سال آینده در زمینه تولید دانه‌های روغنی با یک جهش مواجه خواهیم بود. در این ارتباط سعی کردیم کشت حبوبات را به پاییز انتقال دهیم که می‌تواند نتایج مثبتی به همراه داشته باشد.

رئیس‌جمهور خواستار تجدیدنظر درباره قیمت سبوس شدند

حجتی درباره افزایش قیمت سبوس، با بیان اینکه دولت اختیار قیمتگذاری را به ستاد تنظیم بازار واگذار کرده است، افزود: بنده مخالف افزایش قیمت سبوس بودم. همچنین رئیس‌جمهور در نامه‌ای به وزیر صنعت، معدن و تجارت ابلاغ کرد که در این زمینه تجدیدنظر کند؛ چرا که رئیس ستاد تنظیم بازار، وزیر صنعت است؛ اما متأسفانه الان دوباره ستاد تنظیم بازار، افزایش قیمت سبوس را تصویب کرده است.
وی ادامه داد: بر این اساس پیگیری‌های ما در حال انجام است و امیدواریم که در این زمینه تجدیدنظر شود.
وزیر جهاد کشاورزی درباره ممنوعیت صادرات جوجه یک روزه اظهار کرد: از ابتدا مخالف بودم که صادرات محصولات کشاورزی ممنوع شود و در این رابطه با رئیس‌جمهور مکاتباتی داشته‌ام.
حجتی خاطرنشان کرد: برای تأمین نیاز داخلی، وقتی مزیت حبابی به دلیل پرداخت یارانه‌های دولتی وجود دارد، باید از صادرکننده عوارض صادراتی اخذ شود نه اینکه صادرات را به طور کل ممنوع کنیم

کشاورزان و تکنولوژی پشتوانه های کشور برای عبور از بحران آب هستند

محمدحسین شریعتمدار، مشاور عالی وزیر جهاد کشاورزی در هفتمین گردهمایی سراسری کشت محصولات زراعی 99-98 با بیان این که یک مرحله تا رسیدن به فاجعه آب در کشور فاصله داریم اما هنوز به این مرحله نرسیدیم، اظهار کرد: براساس تقسیم بندی سازمان ملل، ما در مرحله تنش آبی هستیم و به مرحله کمبود مطلق نرسیدیم.
وی افزود: پشتوانه کشور برای عبور از بحران آب، خیل عظیم کشاورزان و توسعه سریع تکنولوژی است.
شریعتمدار با اشاره به چالش های منابع آب در کشور از جمله کاهش ذخایر سفره های زیرزمینی، افزایش تعداد چاه ها و شورشدن آب های زیرزمینی، گفت: تعداد چاه های عمیق از 13 هزار حلقه در سال 51 به 194 هزار حلقه در سال 94 رسیده است.
 رئیس مرکز مطالعات راهبردی کشاورزی و آب اتاق بازرگانی ایران، تصریح کرد: تا قبل از سال 80 به طور متوسط سالی 6 دشت ممنوعه اعلام می شد که از سال 80 به بعد به سالی 16 دشت افزایش یافته است.
مشاور عالی وزیر جهاد کشاورزی از کاهش چشمگیر رواناب های کشور در یک دهه اخیر خبر داد و گفت: فرونشست دشت ها سال به سال تشدید می شود و پایداری سرزمین را دچار مشکل کرده است.
وی، چالش های آب و اشتغال را 2 بحران کشور دانست و افزود: پشتوانه کشور برای عبور از بحران آب، خیل عظیم کشاورزان و توسعه سریع تکنولوژی است.
شریعتمدار ادامه داد: 30 سال پیش برای امنیت غذایی هر نفر در روز 6 مترمکعب آب صرف می شد که هم اینک به 3 مترمکعب کاهش یافته است.
وی طرح تعادل بخشی را یکی از راهکارهای غلبه بر بحران آب عنوان کرد و گفت: برای تعادل بخشی به سفره های زیرزمینی می بایست برای هر دشت برنامه ای مجزا داشت.
 رئیس مرکز مطالعات راهبردی کشاورزی و آب اتاق بازرگانی ایران با تاکید بر توفیق بخش کشاورزی و صنعت در افزایش بهره وری آب، تصریح کرد: برای ارتقای بهره وری آب انجام اقداماتی چون محدودیت کشت در دشت های ممنوعه، تغییر الگوی کشت و تغییر فصل کشت ضروری است.
وی، ارتقای بهره وری آب را جوابگوی بحران های آتی عنوان و تصریح کرد: اگرچه روند افزایش بهره وری آب کشاورزی در کشور صعودی بوده اما این روند برای رفع بحران آب کافی نیست.
وی افزود: در دهه 60 برای تولید 4 میلیون تن گندم 14.7 میلیارد مترمکعب آب مصرف می شد اما در سال های اخیر با صرف 10 میلیارد مترمکعب آب حدود 9 میلیون تن گندم تولید شده است.
شریعتمدار به امضای تفاهم نامه ای بین وزارت جهاد کشاورزی و اتاق ایران در آذرماه پارسال با موضوع بهره وری آب اشاره کرد و گفت: بر این اساس، 2 برنامه پنجساله نوشته و مقرر شد سطح زیر کشت، تولید و عملکرد و بهره وری آب برای هر محصول در مقاطع زمانی ابتدا و انتهای هر برنامه احصا شود.
وی، تصریح کرد: در این تفاهم نامه پیش بینی شده که بهره وری در محصولات زراعی از 1.32 به 2.23 کیلوگرم بر مترمکعب و در محصولات باغی از 0.7 به 2.1 کیلوگرم بر مترمکعب برسد.
رئیس مرکز مطالعات راهبردی کشاورزی و آب اتاق بازرگانی ایران در پایان گفت: بر مبنای محاسبات ما در طول این دوره علاوه بر صرفه جویی ۲۹ میلیارد مترمکعب آب معادل ۳۳ درصد، میزان تولید محصولات کشاورزی به 134 میلیون تن برسد.

مداخله دولت، خودکفایی در سه محصول را تحت تاثیر قرار داد

 عباس کشاورز، معاون وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه مداخلات دولت توفیقات ما را در تولید سه محصول اساسی تحت الشعاع قرار داده است، گفت: با وجود بارندگی های خوب در سال جاری تولید چغندر قند کاهش پیدا کرد.
وی افزود: ما در سال زراعی ۹۸-۹۷ با سه پدیده مواجه بودیم. اولین پدیده سیل بود و این سال یکی از سال‌های پرباران کشور محسوب می‌شد.
معاون وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه سیل در استان خوزستان به تولید گندم آسیب زیادی وارد کرد، گفت: حدود ۶۰۰ تا ۷۰۰ تن گندم بر اثر سیل از بین رفت. همچنین تولید کلزا دچار خسارت‌هایی بر اثر این حادثه شد.
کشاورز دومین پدیده را هجوم ملخ به کشور عنوان کرد و افزود: ما هیچ گاه با حمله ملخ‌ها به این شدت و تراکم به کشور مواجه نبودیم و ۱۰ استان با این پدیده مواجه شدند.
وی پدیده سوم را تغییر نرخ ارز به سمت واقعی شدن عنوان کرد و گفت: ما اتفاق سوم را هنوز هضم نکرده ایم و این اتفاق سیستم اقتصادی کشاورزان را بر هم زده است.

مداخلات دولت توفیق در خودکفایی محصولات را تحت الشعاع قرار داد

معاون وزیر جهاد کشاورزی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه مداخلات دولت توفیقات ما را در زمینه تولید برخی محصولات از جمله شکر، گندم و دانه‌های روغنی تحت الشعاع قرار داده و نگرانی‌هایی در این زمینه ایجاد کرده، افزود: ما تأثیر این مساله را در تولید شکر خواهیم دید.
کشاورز ادامه داد: در تولید شکر تا مرز خودکفایی پیش رفته بودیم اما امسال علیرغم بارندگی‌های خوب نتوانستیم چغندر بکاریم که این بحث باید آسیب شناسی شود چرا که به نفع کشور نیست.
وی افزود: به خاطر فریز کردن قیمت شکر تولید چغندر خیلی کم شده و تولید ما در این زمینه در حال آسیب دیدن است.
کشاورز همچنین نبود کارخانه قند در جنوب کشور را یکی دیگر از دلایل این امر عنوان کرد.
معاون وزیر جهاد کشاورزی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به افزایش درجه حرارت در کشور گفت: در فروردین و اردیبهشت هوا بسیار خنک بود اما در خرداد به شدت هوا گرم شد و این افزایش حرارت بسیار نگران کننده بود.
به گفته کشاورز، تولید گندم در خوزستان آسیب جدی دید. در گلستان اندکی آسیب دید.
معاون وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه پیش بینی می‌شود وضعیت بارندگی در مهر ماه مشابه سال گذشته باشد گفت: بارش‌ها از آبان آغاز می‌شود و وضعیت مناسب است. در آذر ماه نیز همین طور. پیش بینی ما این است که در آبان و اوایل آذر ماه سرماهایی که در شمال داشتیم اتفاق بیفتد بنابراین کشاورزان کشت شأن را به موقع انجام دهند تا محصول شأن آماده باشد و در مواجهه با سرما اتفاقی برای آن نیفتد.

مشکل آفت سنک کلزا جدی است

معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه برای کلزا دو، سه مشکل در حال رخ دادن است، گفت: الان که کشت کلزا را توسعه داده ایم مشکل پیدا کردیم. یکی از این مشکلات آفت سنک است که مشکل جدی است و هیچ چاره‌ای برای آن وجود ندارد. این آفت مشکلات جدی برای کرمانشاهی‌ها به وجود آورده و سازمان حفظ نباتات باید در این زمینه ورود کند.
کشاورز افزود: همچنین آفت سفیدک مشکلات زیادی را برای تولید ایجاد می‌کند. همچنین آفت گل جالیز اگرچه زیاد نیست اما منظره اش خوف انگیز است و پیشنهاد بنده این است که کمیته‌ای به مدیریت رئیس سازمان حفظ نباتات برای مقابله با این آفات تشکیل شود و حتی اگر لازم است از خارجی‌ها برای کنترل آن کمک بگیریم.
کشاورز تصریح کرد: ما امید خیلی زیادی داشتیم که تولید در کرمانشاه وضعیت خوبی داشته باشد اما متأسفانه دستاوردی از آنجا نداشتیم.

پایداری سرزمین را فدای تولیدات مقطعی نکنیم

معاون وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به مصوبه دولت برای محدودیت کشت برنج در استان‌های غیرشمالی گفت: علیرغم این مصوبه عکس آن اتفاق افتاده البته ما به خوزستان کاری نداریم چرا که میزان آب در آنجا زیاد بود و باید آن آب مصرف می‌شد همچنین با توجه به خسارتی که کشاورزان از سیل دیده بودند باید این خسارت به نوعی جبران می‌شد.
کشاورز اضافه کرد: اگر در نقاط دیگر با این نظریه (محدودیت کشت برنج در استان‌های غیرشمالی) مخالف است سابقه کشاورزی مصر را بخواند یا اینکه سوار اتوبوس شود و از دشت خرامه شیراز بازدید کند و ببیند چه اتفاقی برای این مناطق افتاده است. در هیچ کجای دنیا برنج را این‌طور که ما می‌کاریم نمی‌کارند.
وی تصریح کرد: ما موافق تولید هستیم ولی پایداری سرزمین از تولید مقطعی مهم‌تر است.

۷ میلیون و ۶۰۰ هزار تن گندم از کشاورزان خریداری شد

اسماعیل اسفندیاری، مجری طرح گندم در ادامه افزود: تاکنون حدود ٧ میلیون و ٦٠٠ هزارتن گندم از کشاورزان خریداری شده است.
وی با بیان اینکه کشت گندم پاییزه از شهریورماه در غرب و شمال غرب کشور شروع می‌شود، افزود: برای سال زراعی جدید٩٨-٩٩ هدف گذاری تولید ١٤.٥ میلیون تن گندم داریم که میزان مصرف داخلی بین ١٣ تا ١٣.٥ میلیون تن است.
مجری طرح گندم اظهارامیدواری کرد: دولت با اعلام به موقع قیمت خرید تضمینی گندم و تعیین نرخ مناسب انگیزه کشاورزان را برای تولید افزایش دهد.
وی درباره اینکه نرخ پیشنهادی وزارت جهاد برای گندم چقدر بوده است؟، گفت: وزارت جهاد نرخ پیشنهادی خود را به شورای اقتصاد اعلام کرده به محض اینکه نهایی شود اعلام خواهد شد.

وزارت جهاد کشاورزی در خط مقدم جنگ اقتصادی قرار دارد

حجت الاسلام و المسلیمن سید رضا تقوی، نماینده ولی فقیه در وزارت جهاد کشاورزی گفت: وزارت جهاد کشاورزی در خط مقدم جنگ اقتصادی قرار دارد و فعالان بخش کشاورزی سربازان خط مقدم این جبهه هستند.
وی افزود: امروز کمبودی در محصولات کشاورزی مورد نیاز مردم در بازار مشاهده نمی کنیم و این امر حاصل تلاش کشاورزان و مدیران بخش کشاورزی است.
تقوی بر ضرورت توجه به فرهنگ سازی درباره فعالیت ها و دستاوردهای وزارت جهاد کشاورزی برای مردم تاکید و تصریح کرد: وزارت جهاد کشاورزی در خط مقدم جنگ اقتصادی قرار دارد و فعالان بخش کشاورزی سربازان خط مقدم این جبهه هستند.
نماینده ولی فقیه در وزارت جهاد کشاورزی با بیان این که از نگاه اسلامی تولید و تولید کننده ارزش محسوب می شود، خاطرنشان کرد: تولید، ثروت ملی را افزایش می دهد و تولید کننده مجاهد فی سبیل است.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399