دوشنبه, 11 شهریور 1398 ساعت 09:15
کد خبر: 61104

وزیر علوم: معایب بومی‌گزینی کنکور اصلاح می‌شود

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصراقتصادوزیرعلوم، درباره اصلاح طرح بومی گزینی گفت: از دانشگاه ها و کسانی که بحث را مطرح کردند، خواستم مزایا و معایب فرایند بومی گزینی را ارائه دهند تا بر اساس آن طرحی آماده کنیم و برای اصلاح به شورای عالی انقلاب فرهنگی ارائه دهیم.

منصور غلامی روزگذشته در شصت و چهارمین همایش معاونان دانشجویی دانشگاه های سراسر کشور که در دانشگاه علامه طباطبایی برگزار شد، اظهارکرد: شرایط اقتصادی در کشور محدودیت هایی ایجاد کرده در این شرایط است که ابتکارات مدیریتی بهتر خود را نشان می دهد، ما منابع زیادی داریم اما در نوع مصرف، مدیریت بهینه نداریم.
وی در بخش دیگری از سخنانش افزود: امسال سال تحصیلی جدید و خدماتی که دانشگاه ها باید ارائه دهند را پیش رو داریم نگرانی هایی هم اگر وجود داشته باشد سعی می کنیم آن را رفع کنیم تا امسال شرایط بهتری باشد.
وزیر علوم خطاب به معاونان دانشجویی بیان کرد: به هیچ وجه شرایط سخت مدیریتی باعث نشود این شرایط را به گیرندگان خدمات که دانشجویان هستند منتقل کنید.
وی ادامه داد: جمهوری اسلامی در حوزه خدمت دانشجویی از اعتبارات دولتی استفاده می کند و باید تلاش کنیم که این موضوع را اطلاع رسانی کنیم.
غلامی گفت: قرار بود دانشگاه ها شعبه و واحدهایی از سازمان دانشجویی را در چارچوب معاونت دانشجویی شکل دهند، دانشگاه هایی که آمادگی دارند می توانند آمادگی خود را به سازمان امور دانشجویی اعلام کنند تا این شعبات را راه اندازی کنند دانشگاه هایی که این واحدها را راه اندازی کنند حمایت تشویقی می شوند.
وی ادامه داد: امیدواریم وضع مالی دولت امسال مطلوب تر شود تا بتوانیم خدمت دانشجویی بهتری ارائه کنیم.
وزیر علوم در بخش دیگری از سخنان خود به رستوران های مکمل دانشجویی اشاره کرد و گفت: ایجاد رستوران های مکمل یکی از طرح های موفق بوده که امیدواریم دانشگاه ها آن را پیگیری کنند.
غلامی به ساخت خوابگاه ها اشاره کرد و تصریح کرد: دانشگاه ها می توانند از تسهیلات بانکی برای ساخت خوابگاه ها استفاده کنند صندوق دانشجویان نیز سود تسهیلات بانکی را بر عهده می گیرد.
وزیر علوم تاکید کرد: دانشگاه ها با تمام سختی هایی که در انجام وظایف دارند حتما باید به موضوع آموزش، رفاهی و سلامت دانشجویان حساس باشند. همچنین دانشگاه ها برنامه آموزشی و پژوهشی را جدی بگیرند چرا که اهمال کاری در فعالیت آموزشی و پژوهشی دانشجویان تلف کردن منابع است.
وزیر علوم به مشاوره دانشجویی اشاره کرد و گفت: بخش مشاوره بخش بسیار مهمی است، تجربه من نشان می دهد دانشجویان تازه وارد وقتی وارد دانشگاه ها می شوند بر اساس نگرانی هایی که دارند تا دو ترم متوجه نیستند امکان مشاوره علمی و روانشناسی وجود دارد، باید در سال تحصیلی جدید اطلاع رسانی وسیعی برای دانشجویان به ویژه دانشجویان جدید الورود انجام شود.
وی به اصلاح وضعیت خوابگاه ها، ارتقای سطح کیفی خوابگاه ها، وام های دانشجویی اشاره کرد و گفت:  امیدواریم ارائه این خدمات  به دانشجویان با قوت پیش رود و با وجود اینکه صندوق رفاه دانشجویان سال گذشته منابع خود را کامل دریافت نکرد این توانمندی را دارد که خدمات را مانند سال گذشته ارائه دهد و تلاش ما این است که از بخش دانشجویی حمایت داشته و خبرهای خوبی در این حوزه داشته باشیم.

معایب بومی‌گزینی کنکور اصلاح می‌شود

غلامی در حاشیه این همایش، درباره اصلاح طرح بومی گزینی اظهار کرد: طرح بومی گزینی مزایایی دارد؛ طرح اولیه آن به این خاطر بود که دانشجویان در محل زندگی والدین حضور داشته باشند و سختی های مسافرت و موارد دیگر دوران دانشجویی را کم کنیم.
وی افزود: اما برخی معایب هم در این طرح وجود دارد؛ چرا که در انتخاب ظرفیت های بومی، تعداد بیشتری از دانشجویان داوطلب منطقه در دانشگاه های منطقه می مانند. کاهش مبادلات فرهنگی یکی دیگر از انتقادات وارد شده به این طرح است. دانشجویان در عین حال می توانند در شهرهای دیگر دوستان و فضای جدیدی را تجربه کنند.
وزیر علوم اظهار داشت: شاید اگر دانشجو به شهر دیگری برود بتواند از گروه آموزشی بهتری برای تحصیل استفاده کند و با طرح فعلی بومی گزینی این شانس از او گرفته می شود.
غلامی تاکید کرد: از دانشگاه ها و کسانی که بحث را مطرح کردند، خواستم مزایا و معایب فرایند بومی گزینی را ارائه دهند تا بر اساس آن طرحی آماده کنیم و برای اصلاح به شورای عالی انقلاب فرهنگی ارائه دهیم.

سیستم نرم افزاری سوالات آزمون را انتخاب می کند

وی همچنین در مورد اعتراضات داوطلبان نظام قدیم به سوالات کنکور ۹۸ گفت: داوطلبان ورود به دانشگاه ها مطمئن شوند که نمرات آنها تعادل دارد و متناسب با تحصیلات آنها است. سازمان سنجش آموزش کشور برای طراحی سوال، مخازن سوال دارد و در سال های متمادی سوال های مختلف از منابع نظام جدید و قدیم طراحی شده است.
غلامی خاطرنشان کرد: معمولاً انتخاب سوال برای هر آزمون به صورت تصادفی از این منابع سوال صورت می گیرد و اشخاص سوال را برای قرار گرفتن در دفترچه آزمون انتخاب نمی کنند، بلکه سیستم نرم افزاری این انتخاب را انجام می دهد و به صورت تصادفی، سوالات دروس مربوطه برای نظام قدیم و جدید در دفترچه سوالات در نظر گرفته می شود.
وزیر علوم تاکید کرد: اگر داوطلبان کنکور تک نظام هم باشند باز هم این سوالات برای همه آنها طراحی و استفاده می شود. اینکه گروهی بگویند سوالات ما سخت تر از گروه دیگر بوده است، قابل اثبات نیست بلکه ادعا است.
وی گفت: زیر سوال بردن نتایج آزمون به این بزرگی غیر از اینکه تضعیف روحیه افراد را به دنبال دارد، شبهه در ذهن جوانان و احساس بی عدالتی ایجاد می کند.
به گفته غلامی، دانشگاه ها بر اساس همین آزمون دانشجویان خود را انتخاب می کنند، سال تحصیلی شروع می شود و پذیرفته شدگان به کلاس های درس می روند.

فرزندان اعضای هیات علمی سهمیه کنکور ندارند

وی در مورد تسهیلات فرزندان اعضای هیات علمی دانشگاه ها گفت: شورای عالی انقلاب فرهنگی مصوبه ای دارد که مقداری در اطراف آن بیش از آن چیزی که هست حرف زده می شود.
غلامی یادآور شد: این تسهیلات اجازه می دهد در مرحله اول دانشجویانی که فرزند اعضای هیات علمی هستند هر جا قبول شده اند، به دانشگاه های محل خدمت والدین بروند.
وی تاکید کرد: حتی برای بسیاری از دانشجویان غیرفرزند هیات علمی به خصوص دانشجویان دختر این کار را می کنیم. امسال هم این مصوبه هست و فرزندان اعضای هیات علمی هیچ سهمیه ای در کنکور ندارند.
به گفته وزیر علوم، تغییر رشته هم در صورتی انجام می شود که دانشجو به محل زندگی والدین منتقل شود و ضریبی برای آنها اعمال می کنند.

سه‌هزار میلیارد تومان صرف رفاه دانشجویان شد، تنها ۱۲ درصد رضایت دارند

در ادامه رئیس صندوق رفاه دانشجویان با اشاره به نارضایتی دانشجویان از خدمات رفاهی دانشگاه ها اظهار داشت: کمبود امکانات رفاهی در دانشگاه ها افت تحصیلی، کاهش احساس عزت نفس و انگیزه های تلاش را در دانشجویان سبب خواهد شد و تاکید بر تعامل و مشارکت در دو حوزه توسعه ظرفیت های رفاهی و مدیریت هزینه های رفاهی وجود دارد.
ناصر مطیعی افزود: در سال گذشته هزار و ۵۰۰ تا ۶۰۰ میلیارد تومان اعتبار تغذیه و پایان سال هم اعتبار ۲۰۰ میلیارد تومانی به دانشگاه ها اختصاص داده شد. همچنین وام هایی هم صندوق رفاه به دانشجویان ارائه داد.
رئیس صندوق رفاه دانشجویان گفت: معادل این موارد در سنوات دو سال قبل هزینه شده است؛ با وجود این سه هزار میلیارد تومانی که در چند سال گذشته صرف هزینه های رفاهی شده است ۸۸ درصد از دانشجویان احساس عدم حمایت دارند که باید آسیب شناسی شود.
مطیعی ادامه داد: ما سه هزار میلیارد در حوزه رفاهی هزینه می کنیم اما فقط ۱۲ درصد از دانشجویان احساس رضایت دارند. بخشی از این نگرش به این بر می گردد که ما تدارکات چی بودیم.
رئیس صندوق رفاه دانشجویان تاکید کرد: حفظ کرامت و شان تمام ذی نفعان حوزه دانشجویی مهم است. نگاه سلسله مراتبی از بالا به پایین نداریم. یک نماینده خوب برای پیگیری مطالبات حوزه دانشجویی باشید و به همان اندازه که کرامت دانشجویان مهم است شان معاونان هم مهم است. 
مطیعی گفت: با بررسی اسناد و مدارک به این جمع بندی می رسیم که بیشتر رویه حاکم بر توزیع اعتبارات محدود به ارتقای سراها یا آشپزخانه ها و کمک های دیگر مبتنی بر چانه زنی و رایزنی و تعاملات فردی شکل گرفته است. با اقدام خوبی که در سال ۹۳ شد و زیر ساخت نرم افزاری، بانک داده های مربوط به بدهکاران صندوق شکل گرفت.

ورودی های دانشگاه ها در حال کاهش است

وی اظهار داشت: ورودی های دانشگاه ها در حال کاهش است اما در همه دانشگاه ها یکسان نیست و تغییرات جمعیتی جامعه هدف یک رویداد اجتناب ناپذیر است. همه می دانیم تغییر ترکیب دانشجویان کارشناسی تا دکتری در همه دانشگاه ها یکسان نیست و حتی ترکیب جنستیی ممکن است در دانشگاه های مختلف متفاوت باشد.
مطیعی گفت: ضرورت تنظیم سندی که با نگاه به آینده علاوه بر وضع موجود رویدادهای آینده جامعه دانشجویی را لحاظ کند یک ضرروت انکار ناپذیر است. صندوق رفاه با این وضعیت تنظیم و تهیه سند آمایش خدمات رفاهی دانشجویان را در دستور کار قرار داده است.
وی تاکید کرد: اگر در دانشگاهی اقدام به توسعه فضای رفاهی کنیم و به واسطه کاهش ظرفیت دانشجویی امکان استفاده از آن نباشد، یعنی خسران و ضرر. کما اینکه برخی از دانشگاهها خوابگاه خالی دارند در حالی که بسیاری از دانشگاه ها کمبود ظرفیت خالی دارند.
وی اظهار داشت: سومین رویکرد، تاکید بر اصول و معیارهای مدیریت سبز در ارائه خدمات رفاهی در دانشگاه ها است. بحث محیط زیست پاک یکی از استراتژی های همه دولت های جهان از جمله کشور ماست و این رویکرد هم بدون کمک و مشارکت همگانی و بدون عزم ملی تحقق پذیر نیست.

راه های صرفه جویی در انرژی

مطیعی گفت: اولویت دادن به طرح های هوشمندسازی سیستم های روشنایی، گرمایشی، سرمایشی در سراهای دانشجویی و رستوران ها، اولویت دادن به استفاده از تجهیزات شستشو در آشپزخانه ها با مصرف کمتر آب و اولویت دادن به طبخ غذا با مصرف انرژی کمتر در طرح ارتقا از جهتگیریهای اصلی صندوق رفاه است.
وی اظهار داشت: متناسب سازی توسعه آموزش و خدمات رفاهی و دانشجویی رویکرد دیگری است که در صندوق رفاه پیگیری می کنیم. در سه چهار دهه گذشته گسترش سریع آموزش در دانشگاه ها بدون توجه به توانایی پاسخگویی حوزه رفاهی دانشجویی وضع امروز را برای ما رقم زده است.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399