شنبه, 09 شهریور 1398 ساعت 23:00
کد خبر: 61017

دفاع شخصی متهم به گروگانگیری در دفتر روزنامه عصراقتصاد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصراقتصاد: حدود سه هفته پیش در تاریخ 19 مرداد ماه خبری با تیتر " سکوت سنگین وزیر احتمالی میراث فرهنگی و گردشگری" منتشر شد که گزارشی از برخورد نامناسب، ضرب و شتم و گروگانگیری یک گردشگر آلمانی در ایران بود.

در این گزارش ضمن تاکید بر لزوم رفتارهای مناسب در قبال گردشگران برای جذب خارجی ها، به ضرورت واکنش مسئولان در مقابل اتفاقاتی که در این حوزه رخ می دهد نیز اشاره شده بود.
اما در این میان از اتفاقی گزارش شده بود مبنی بر اینکه گردشگر آلمانی در یکی از شهرهای شمال ایران مورد ضرب و شتم از سوی عده ای بی اخلاق مورد ضرب و شتم قرار گرفته و راهی بیمارستان می شود. پس از ترخیص از بیمارستان یک خانواده ایرانی میزبانی او را به عهده می گیرند و طبق روایت ها، این خانواده قبل از خروج، گردشگر آلمانی را گروگان می گیرند تا مبلغی را که در قبال ارائه خدمات طلب کرده بودند، از وی دریافت کنند.
این گزارش بر اساس مطالب منتشر شده در اینستاگرام گردشگر آلمانی و نفراتی که با وی در ارتباط بودند، تنظیم شده بود.
اما پس از انتشار، محمدرضا روشنی، کسی که از وی به عنوان گروگان گیر نام برده شده، خبر گروگانگیری را تکذیب کرده و می گوید: افراط در خدمات رایگان و مهمان نوازی بیش از حد معمول ایرانیان به بیشتر گردشگران خارجی، آنان را متوقع و متوهم می کند. ظاهرا برخی از ایرانیان آگاهی از نوع فرهنگ و آداب و رسوم مردمان کشورهای دیگر را ندارند و در این زمینه مطالعاتی نداشته اند. ضمن اینکه فضای سیاسی و جغرافیایی کشور ایران زمینه ای مساعد، امن و مطمئنی برای بازدید و گردش توریست های خارجی را در خود دارد. اما مهمان نوازی بی مورد و رایگان برخی ایرانیان و افراط در ارائه خدمات به گردشگران خارجی، آنان را متوقع و شوکه می کند و به قول معروف زنگ می زنند تا اقوام و دوستان دیگرشان هم برای دریافت چنین خدماتی بیایند. در حالیکه مردمان کشورهای دیگر، ضمن احترام به گردشگران کشور خود، با این حدت و شدت از مهمانان خارجی پذیرائی رایگان نکرده و سرویس دهی خارج از معمول ارائه نمی دهند. مسئولان ، تصمیم سازان و میزبانان کشورهای دیگر با رعایت اصل اخلاق مهمان نوازی، صنعت گردشگری را به عنوان منابع مهم درآمدزا در کشور خود حمایت نموده و جهت گسترش آن برنامه ریزی می کنند.

ادعای گروگانگیری و اخاذی 15000 دلار  کذب  و نقشه ای شوم بوده است

روشنی در خصوص ماجرای گردشگر آلمانی اظهار می کند: حادثه پیش آمده ضرب و شتم و سرقت از فیلیپ مارک گراف در دوم مرداد ماه گذشته مورد پسند هیچ کس نیست، اما حمایت ، مدیریت ، برنامه ریزی و عمل بشردوستانه من و خانواده، موجب شد تا آسیب پذیری این دوچرخه سوار آلمانی حادثه دیده با پذیرش مسئولیت و میزبانی به موقع از ایشان و خانواده اش که از وابستگان دورشان نیز بوده اند، به میزان قابل توجهی به حداقل برسد و طبق تائید فیلیپ و همراهانش، به شکل غیر قابل تصوری جبران گردد.
به گفته روشنی، پیگیری امور فیلیپ و همراهانش از اولین ساعت حادثه (2مرداد) تا 6 ساعت مانده به پروازشان جهت بازگشت به کشور خود(15مرداد) در مدت چهارده روز، نه تنها توقف در کسب و کار و امور ایشان بوجود آمده، از سویی هزینه های زیادی هم به وی و خانواده اش تحمیل شده است.
با توجه به ادعای مادر فیلیپ مبنی بر این نکته که "ما یک دهم این خدمات و سرویس را هم نمی توانستیم در کشور خود (آلمان) به شما و خانواده تان ارائه دهیم"، لذا این گردشگر آلمانی و همراهانش می باید با ایشان تسویه حساب می نمودند. از طرفی ادعای گروگانگیری و اخاذی برای 15000 دلار نقشه ای برای عدم بازپرداخت هزینه ها بوده است، تا آنجا که مصاحبه دوگانه فیلیپ با شبکه BBC و اظهارات مدعیان گروگانگیری و مزاحمان جلوی منزل روشنی هیچ گونه همخوانی و مطابقت نداشته است. با کمی دقت می توان به لایه های پنهان ادعای گروگانگیری پی برد. از سوی دیگر مادر فیلیپ درخواست محاسبه مبالغ هزینه شده و تنظیم قرارداد را کرده است و در ادامه با پرداخت مجموع 2000 یورو طی دو نوبت از کل قراداد 6000 هزار یورویی، متعهد شده که مابقی را پس از بازگشت به آلمان بپردازد.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395