سه شنبه, 05 شهریور 1398 ساعت 09:01
کد خبر: 60782

اعطای دو ‌هزار میلیارد تومان تسهیلات بلاعوض برای توسعه سامانه های نوین آبیاری

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

مدیرعامل شرکت مادرتخصصی صندوق حمایت از سرمایه گذاری کشاورزی گفت: براساس قانون بودجه سال ۹۸ افزون بر دو ‌هزار میلیارد تومان تسهیلات بلاعوض برای توسعه سامانه های نوین آبیاری در اختیار این صندوق برای توزیع بین کشاورزان قرار می گیرد.

عبدالکریم رضوی اردکانی درخصوص چگونگی تخصیص تسهیلات برای توسعه سامانه های نوین آبیاری، افزود: متقاضیان با ۱۵ درصد آورده نقدی می توانند از ۸۵ درصد کمک بلاعوض دولتی برخوردار شوند.
وی اظهارداشت: تخصیص تسهیلات سامانه های نوین آبیاری در سال گذشته ۱۳ هزار و ۴۶۳ میلیارد ریال بود.
رضوی اردکانی خاطرنشان کرد: در مجموع ۳۹‌ هزار و ۶۷۲‌ میلیارد ریال تسهیلات برای ۷۳۷‌ هزار و ۶۱۵‌هکتار اراضی کشاورزی، زراعی و باغی توسط این صندوق به سامانه های نوین آبیاری تخصیص یافته است.
این مقام مسئول به عاملیت اعتبارات دولتی توسط صندوق‌ها برای نخستین بار در سال 87 اشاره کرد و اظهارداشت: در طول این سال‌ها صندوق‌ها علاوه بر عاملیت آبیاری، فعالیت‌های دیگر را در سطح کشور عهده‌دار شدند تا جایی که ظرفیت اجرایی صندوق‌ها درباره اجرای عاملیت جایگاه ویژه‌ای پیداکرده است.
مدیرعامل شرکت مادرتخصصی صندوق حمایت از سرمایه گذاری کشاورزی گفت: صندوق‏‌های غیردولتی حمایت از توسعه بخش کشاورزی نهادهای توسعه‏ای بهره‏ور هستند که در راستای تحقق توسعه کشاورزی دانش‌‏بنیان و کارآفرین و اجرای زنجیره‌های تولید نقشی پیشرو ایفا می‌کنند.
وی تصریح کرد: این صندوق‌ها در جهت تحقق توسعه کشاورزی دانش‏بنیان و کارآفرین، بهبود رقابت‌پذیری و افزایش ارزش‌افزوده بخش، ارتقای مستمر نرخ رشد و کیفیت سرمایه‌گذاری و تحقق مدیریت بهینه تأمین، تجهیز و تخصیص منابع مالی و اعتباری داخلی و خارجی با تمرکز بر مزیت‌های نسبی و رقابتی مناطق و اتخاذ بهترین شیوه مشارکت تولیدکنندگان، بهره‌‏برداران و تشکل‏های تولیدکنندگان و بهره‏برداران بخش، به‌طور مستمر و فعال برای اجرای برنامه‌‏ها و سیاست‏های کلان سرمایه‌‏گذاری در سطح ملی، استانی، شهرستانی، تخصصی و محصولی و در چارچوب نظام شبکه‏ای صندوق‏‏ها فعالیت می‏‌کنند.
وی ادامه داد: از ابتدای تشکیل صندوق‌ها تا پایان سال 1396، تعداد 110 صندوق تشکیل شد و در سال 1397 با شکل‌گیری 20 صندوق غیردولتی به 130 صندوق ارتقا یافت و تا پایان مردادماه امسال تعداد صندوق‌ها به 141 صندوق در سطوح استانی، تخصصی-ملی، منابع طبیعی، زنان و شهرستان افزایش‌یافته که از این تعداد در حال حاضر 32 صندوق استانی، 9 صندوق منابع طبیعی، 10 تخصصی و ملی، 71 صندوق شهرستانی و 19 صندوق زنان هستند.
سامانه های نوین آبیاریرضوی اردکانی افزود: 141 صندوق غیردولتی با سرمایه اولیه 1607 میلیارد ریال تشکیل شدند و سرمایه خود را هم‌اکنون به 17 هزار و 392 میلیارد ریال افزایش دادند و تعداد تشکل‌های سهام‌دار این صندوق‌ها هفت هزار و 737 تشکل و تعداد افراد حقیقی 112 هزار تن هستند.
این مقام مسئول درباره صادرات افزود: از نیمه دوم شهریورماه 96 تا شهریورماه 97 تعداد 47 صندوق استانی و شهرستانی 66 هزار و 892 تن انواع محصولات کشاورزی را به ارزش یک هزار و 847 میلیارد و 489 میلیون ریال صادر کردند که صندوق‌ها حدود 36 درصد ارزش این محصولات را تسهیلات به صادرکننده پرداخت کردند.
مدیرعامل شرکت مادر تخصصی درباره عملکرد تبصره 3 بند (ب) ماده 31 قانون احکام دائمی توسعه کشور گفت: در سال 1397 مبلغ 1000 میلیارد ریال و در پنج‌ماهه اول امسال 549 میلیارد ریال از این محل به صندوق‌ها اختصاص‌یافته و بر اساس قانون بودجه سال 98 هم مبلغ 2563 میلیارد ریال به‌عنوان افزایش سرمایه صندوق‌ها لحاظ شود.
وی افزود: تسهیلات پرداختی صندوق‌های غیردولتی به جامعه سهام‌داران از محل منابع مختلف تا پایان سال 97 معادل 105 هزار و 644 میلیارد ریال و درمجموع 108 هزار و 70 میلیارد ریال بوده است.
رضوی اردکانی ادامه داد: درمجموع 439 مجمع شامل 19 مجمع مؤسس، 171 مجمع عادی، 205 مجمع فوق‌العاده، 44 مجمع عادی به‌طور فوق‌العاده در سال 97 برگزارشده است.
به گفته وی، تا پایان مردادماه امسال 12 صندوق جدید در حوزه‌های شهرستانی و منابع طبیعی تشکیل‌شده و 60 مجمع عادی، 15 مجمع فوق‌العاده، 5 مجمع عادی به‌طور فوق‌العاده برپاشده است.
وی درباره برگزاری دوره‌های آموزشی گفت: 597 نفر روز آموزش برای نمایندگان شرکت مادر تخصصی و مدیران عامل صندوق‌های ملی و استانی، زنان روستایی، شهرستانی و 880 نفر روز آموزش برای کارکنان شرکت مادر تخصصی، دوره آموزشی در سال 97 عملیاتی شده است.
مدیرعامل شرکت مادرتخصصی صندوق حمایت از سرمایه گذاری کشاورزی درباره اهداف بلندمدت صندوق‌های غیردولتی حمایت از توسعه بخش کشاورزی افزود: تحقق مدیریت بهینه تأمین، تجهیز و تجمیع منابع مالی، تحقق مدیریت بهینه تخصیص منابع مالی، افزایش بهره‌وری، تقویت حجم و کیفیت سرمایه‌گذاری، پوشش جامعه هدف و توسعه و گسترش خدمات و نهادهای مکمل به‌عنوان اهداف صندوق‌های یادشده در مقطع زمانی بلندمدت است.

منبع: ایرنا

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395