سه شنبه, 05 شهریور 1398 ساعت 10:35
کد خبر: 60777

اطلاعات تکميلي

  • بدون نظام ملی کشت در کشور؛

کشاورزی کور در ایران ادامه دارد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

مرضیه امیری

عصراقتصاد: تعداد زیادی از کشورها برای توسعه کشاورزی و افزایش محصولات و بهره وری یک نظام ملی کشت دارند که بر اساس آن برنامه ریزی می کنند و با اجرای آن توانسته اند علاوه بر تأمین نیازهای داخلی و امنیت مواد غذایی مردم میزان زیادی از محصولات تولیدی خود را صادر کنند، ایران با توجه به اقلیم خشک و نیمه خشکی که دارد اگر نتواند بهره وری را با میزان لازم بالا ببرد با مشکل روبرو می شود.

بنا به گفته مدیرعامل مجتمع کشت و صنعت فدک اگر امروز از تمام منابع بی رویه استفاده کنیم زیان های زیادی را ناخواسته به کشور می زنیم. به طور کلی بخش کشاورزی کشور سالیانه 1.1 میلیارد دلار با توجه به نرخ های جهانی تراز منفی دارد و زیان ده است. برای برون رفت از این بحران باید راه حل اساسی و بنیادی داشته باشیم در حقیقت یک نظام ملی کشت در کشور طراحی و اجرا شود که شامل 6 پرسش باید باشد چرا بکاریم؟ چه قدر بکاریم؟ کجا بکاریم؟ چگونه بکاریم؟ چه کسی بکارد؟ چه بکاریم؟ برای اینکه کشاورزی سود داشته باشد تمامی این مولفه ها باید در نظر گرفته شود.
احمد بلندنظر، مدیرعامل مجتمع کشت و صنعت فدک گفت: راه و روش ویژه ای برای تولیدات غذا و حفظ منابع تولید نداریم و بخش عمده ای از این منابع هدر رفته و برای نسل های آینده چیزی باقی نمانده است. بارها در جلسه ها و محافل مختلف در این باره صحبت کردم اما گوش شنوایی وجود ندارد چند سال پیش در یک همایش ملی مطرح کردم 9 استان کشور تا سال 1404 با مشکل کم آبی روبرو هستند دلیل آن انجام نشدن کارهای بنیادی و اساسی است.
وی افزود: اگر امروز از تمام منابع بی رویه استفاده کنیم زیان های زیادی را ناخواسته به کشور می زنیم. متأسفانه کشاورزان حتی افرادی که نمونه هستند نیز راهکارهای علمی را برا بالا بردن میزان بهره وری محصولات خود را با حداقل منابع آبی نمی دانند.

بخش کشاورزی کشور سالیانه 1.1 میلیارد دلار با توجه به نرخ های جهانی تراز منفی دارد و زیان ده است

این کشاورز نمونه ملی تصریح کرد: باید از تجربیات کشاورزان سایر کشورهای در افزایش بهره وری استفاده کنیم به طور کلی بخش کشاورزی کشور سالیانه 1.1 میلیارد دلار با توجه به نرخ های جهانی تراز منفی دارد و زیان ده است.

کشاورزی کشور نیازمند تحول و انقلاب است

بلند نظر تصریح کرد: مشکل کشاورزی با اصلاح رفع نمی شود این بخش نیازمند تحول و انقلاب است، ورود افراد بی تخصص در این بخش یکی از دلایل پایین بهره وری در کشاورزی است که باعث از بین رفتن منابع و نهاده ها شده است.
وی ادامه داد: برای برون رفت از این بحران باید برنامه کوتاه مدت، میان مدت که شامل کشت خارج از مرزها و راه حل اساسی و بنیادی داشته باشیم در حقیقت یک نظام ملی کشت در کشور طراحی و اجرا شود که شامل 6 پرسش باید باشد چرا بکاریم؟ چه قدر بکاریم؟ کجا بکاریم؟ چگونه بکاریم؟ چه کسی بکارد؟ چه بکاریم؟ برای اینکه کشاورزی سود داشته باشد تمامی این مولفه ها باید در نظر گرفته شود.
مدیرعامل مجتمع کشت و صنعت فدک بیان کرد: امروز هزینه های کشت در مزارع خرد با نرخ های جهانی به مراتب بیش تر از ارزش افزوده ای است که با این منابع و نهاده ها تولید می شود هر چند معیشت کشاورز با این تولید تأمین می شود اما کشور بدون در نظر گرفتن افزایش بهره وری زیان می بیند.
مدیریت استراتژیک برای کشاورزی وجود ندارد به نظر می رسد سازمان مرکزی تعاون روستایی کشور با همکاری وزارت جهاد کشاورزی باید نظام ملی کشت را تنظیم، تدوین و اجرا کند. اگر طی چند ساله آینده نظام ملی کشت اجرا نشود زیان های زیادی به کشور وارد می شود.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399