دوشنبه, 04 شهریور 1398 ساعت 08:29
کد خبر: 60690

الاکلنگ خبری مرغ و برنج

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

علی پاکزاد

تلاطم بازار مرغ و برنج همچنان ادامه دارد، در یک بازار قیمت بالا می رود ودر بازار دیگر عرضه دستخوش چالش می شود ولی تنها چیزی که به سامان نمی رسد بازار است و نارضایتی مصرف کننده و تولید کننده تدام می یابد.

از یکسو وزارت صنعت معدن تجارت از سوی دیگر وزارت جهاد کشاورزی و در کنر آنها سازمانهای ریز و درشت و اتحادیه ها همه و همه در این فضای آشفته ابراز نارضایتی کرده و هیچ کس پاسخگوی رخدادها نیست.
به نظر میرسد بدنه دولت در مقابل بازار چند پاره عمل کرده و هیچ استراتژی واحدی نسبت به بازار ندارد. از سوی دیگر اتحادیه ها نیز در عمل کاملا بخشی عمل کرده و نمی توانند در حیطه بازار به تصمیمی واحد دست پیدا کنند. در چنین شرایطی بازار نه تنها به دلیل عوامل برونزایی مانند نرخ ارز و یا فشار تحریمها دچار چالش می شود بلکه به دلیل همین چند دستگی در عوامل موثر و بازیگران اصلی نیز دچار استرس است.
در چنین شرایطی دولت برای اینجاد یک هویت واحد قصد احیای وزارت بازرگانی را به عنوان یک دستگاه تخصصی در تنظیم بازار را دارد و جالب آنکه نهادهایی که از شرایط فعلی به هر نحو سود می برند تمام تلاش خود را به عمل می آورنند اقدام دولت را به عنوان تلاش برای احیای رانت واردات تلقی کرده و اجازه احیای مجدد وزارت بازرگانی را به دولت ندهند.
جالب تر آنکه این فشارها تنها از بیرون بر دولت وارد نمی آید بلکه در دورن بدنه وزارتخانه های صمت و جهاد نیز شاهد زمزمه هایی در مخالفت وجود دارد.
الاکلنگ مرغ و برنج که در بالا به ان اشاره شد محصول همه این اتفاقاتی است که رخ داده و اقداماتی است که تلاش می کنند رخ ندهد.
تنها راه برون رفت دولت از این وضعیت ایجاد یک رویکرد واحد در بدنه اجرایی در قبال بازار است که ضمانت اجرایی آن هم باید از سوی سران سه قوه ارایه شود در غیر این صورت همچنان بازار کالاهای اساسی به عنوان پاشنه آشیل دولت عمل کرده و به نارضایتی مردم دامن خواهد زد.
 
 

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399