یکشنبه, 03 شهریور 1398 ساعت 08:47
کد خبر: 60624

جنگ با فساد را مصادره سیاسی نکنیم

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

علی پاکزاد

عملکرد قوه قضائیه و دولت در برخورد با مظاهر فساد اقتصادی قابل تقدیر است و انتظار می رود با ادامه این روند شاهد اقناع اجتماعی نیز باشیم؛ ولی این روند که می تواند به احیای سرمایه اجتماعی کمک کند به شدت در مقابل سهم خواهی جریانات سیاسی آسیب پذیر است.

همزمان با اعلام اسامی مدیران و افراد صاحب منصبی که در پرونده های مطروحه مورد اتهام هستند؛ جریانات سیاسی با واکاوی وابستگی های جناحی و سیاسی این افراد و حتی منصوب کردن این افراد به جریانات رقیب تلاش می کنند از این نمد، کلاهی برای خود دست و پا کنند.
تجربه تلخ مصادره دستاوردهای اجتماعی همیشه به بحران و واخوردگی اجتماعی منجر شده است و متاسفانه جریانات سیاسی در کشور که در استفاده ابزاری از احساسات و اعتقادات مردم سابقه خوبی ندارند می توانند این بار نیز عملکرد قابل تقدیری که با تغییرات اخیر قوه قضائیه آغاز شده است را به سمت و سویی بکشانند که در نهایت به جای کمک به اصلاح فضای اجتماعی در کشور به دوگانگی  و تفرقه منتهی شود.
قوه قضائیه، دولت و حتی قوه مقننه باید هوشمندانه تلاش کنند آنچه در راستای منافع ملی در مقابله با فساد صورت می گیرد را با دقت و سرعت تداوم بخشیده و تلاش کنند هرنوع رنگ و بوی سیاسی و جناحی دامن این روند ملی را نگیرد.
عناصر سیاسی کشور هم اگر خط قرمزی به نام منافع ملی برای خود قائل هستند باید با پرهیز از مصادره این روند تلاش کنند فساد به عنوان یک عنصر مذموم بدون پسوند، پیشوند، قید و تبصره مورد برخورد قرار گیرد تا مردم بتوانند به آنچه در حال وقوع است، اعتماد کنند.
سکوت دولت در مقابل پرونده های گشوده شده در ارتباط با برخی از عناصر نزدیک به چهره های موثر دولتی نشان داد که حداقل در قوه مجریه بر خلاف برخی از مدعیان پاکدستی که در گذشته برخورد با افراد را خط قرمز خود عنوان می کردند، در دولت حسن روحانی حتی وابستگان شخص رئیس جمهور نیز در داخل هیچ خط قرمزی قرار نگرفته و محیط امنی برای ایشان فراهم نشده است.
آغاز برخوردها در دورن قوه قضائیه و قوه مققنه نیز نشان داد، سران قوا این بار تلاش دارند به صورت ریشه ای با فساد مبارزه کنند. بنابراین باید این فضا را حفظ کرد و از آلوده شدن آن به هر نوع شائبه سیاسی و حزبی جلوگیری به عمل آورد.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399