دوشنبه, 28 مرداد 1398 ساعت 15:56
کد خبر: 60489

اطلاعات تکميلي

  • موسوی اعلام کرد:

هشدار ایران به آمریکا در مورد توقیف نفتکش آدریان

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در مورد توقیف مجدد نفتکش آزاد شده آدریان به آمریکا هشدار داد.

سید عباس موسوی  در نشست خبری امروز در خصوص امکان توقیف مجدد نفتکش آزاد شده ایران با توجه به ورود این نفتکش به آب های بین المللی گفت: اگر چنین اقدامی صورت بگیرد و حتی بیان شود، خودش تهدید امنیت کشتیرانی بین المللی است و جمهوری اسلامی ایران از طریق مجاری رسمی هشدارهای لازم را به مقامات آمریکایی داده است.
موسوی در ابتدای نشست ضمن تبریک عید غدیر و تقدیر از حمایت هایی که بعد از اقدام آمریکا در تحریم محمد جواد ظریف از طرف مقامات عالی کشور، شخصیت ها و رسانه‌ها انجام شد، در خصوص تحولات دیپلماتیک اخیر اظهار کرد:  سفرهای دیپلماتیک و تحولات داخلی و خارجی، سفر دکتر ظریف به قطر و سه کشور اسکاندیناوی و کویت و هفته آینده نیز سفرهای آسیایی در پیش روست در حوزه آسیای میانه، و قفقاز در آفریقا این تحرکات بر مبنای دیپلماسی فعال و متوازن جمهوری اسلامی ایران برنامه ریزی شده است.
وی در خصوص طرح فنلاند برای کاهش تنش در خلیج فارس توضیح داد: بعد از اینکه اتفاقاتی در منطقه افتاد، ضمن اینکه خواستار افزایش تنش نبودیم اقداماتی را شروع کردیم، کشورهای مختلفی در قالب ها و اهداف مختلفی سعی کردند به کاهش تنش در منطقه کمک کنند و جمهوری اسلامی ایران هم هیچگاه به دنبال تنش نبوده و صحبت ها را می‌شنویم. طرح، طرح جدیدی نیست. اقدامات دیپلماتیکی است که می تواند به کاهش تنش کمک کند. ابتکاراتی که جمهوری اسلامی ایران از آنها استقبال می‌کند البته برخی اقدامات ناسنجیده ای هم هست که ما نسبت به آنها هشدار داده ایم و هشدار می دهیم که اینگونه اقدامات موجب بی ثباتی در منطقه می‌شود.
موسوی در مورد سفر مکرون گفت: بعد از اتفاقاتی که افتاد کشورهای مختلف ابتکاراتی را شروع کردند از جمله آقای مکرون. این اقدامات را جمهوری اسلامی نفی نکرده است. چند دور مذاکرات تلفنی بین روسای جمهور صورت گرفته است. نامه نگاری‌هایی هم صورت گرفته است. در حال یافتن راه حل هایی برای کاهش تنش و اجرای تعهدات برجامی اروپایی‌ها هستیم، درباره سفر دکتر ظریف به ژاپن هم اعلام کردم که ایشان سفری به شرق آسیا خواهند داشت و به چین هم سفر خواهند کرد. طبیعی است که در این سفرها علاوه بر مسائل روابط دوجانبه، به مسائل روز هم پرداخته خواهد شد.
وی در خصوص جزئیات رفع توقیف نفتکش ایرانی گفت: مبنای دولت انگلیس و جبل الطارق بسیار غلط و غیرقانونی بود. همان موقع جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد که این اقدام دزدی دریایی است. به هر حال این اقدام انجام شد و ایران از طریق مجاری حقوقی تلاش کرد و کشتی رفع توقیف شد و الان هم در حال طی مسیر خود است. آنچه آمریکایی‌ها درخواست کردند، رد شد چون مبنای توقیف کشتی غیرقانونی بود. خواست آمریکایی‌ها هم غیرقانونی بود. امیدواریم سایر کشورها قانون مدارانه به تحریم های یکجانبه آمریکا پاسخ قاطع بدهند، چون هیچ مبنای قانونی ندارد، مانند آنچه که اخیرا در برزیل اتفاق افتاد. 
موسوی در مورد مذاکرات آمریکا با رهبران طالبان انجام داد و توافقاتی هم بدون حضور دولت این کشور صورت گرفته است، اظهار کرد: جمهوری اسلامی ایران همیشه از برقراری صلح و امنیت در افغانستان و گفتگوهای بین افغانی حمایت کرده و معتقدیم مذاکرات مستقل باید با اطلاع دولت قانونی و مستقر در افغانستان صورت بگیرد. امیدواریم کشورهای فرامنطقه ای که تجربه نشان داده به دنبال امنیت و ثبات در این منطقه نیستند، خود را در موضوع دخیل نکنند. بنابراین ایران این اقدامات یکجانبه را رد می‌کند. 
سخنگوی وزارت امور خارجه در مورد مطرح شدن موضوع بحرین در مذاکرات بین ایران و اروپا خاطر نشان کرد: جمهوری اسلامی ایران با استفاده از از همه ابزارهای دیپلماتیک خود و از همه ملت های آزادی خواه و مظلوم دفاع می‌کند. موضوع بحرین، بدون اینکه بخواهیم دخالتی در امور داخلی این کشور داشته باشیم از دغدغه‌های دولت و ملت ایران بوده است. موضوع انسانی و حقوق بشری است. امید داریم این رایزنی‌ها با استقبال دولت بحرین مواجه شود.  
وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه رویترز گفته است که بین ایران و آمریکا در خصوص افغانستان رایزنی‌هایی صورت گرفته، گفت: من خبر را دیده ام. اما بعید می دانم در این ارتباط پیامی‌بین دو کشور رد و بدل شده باشد. جمهوری اسلامی ایران تا الان برنامه ای برای ورود به مذاکره با آمریکا در مسائل منطقه ای نداشته است. 
موسوی در مورد برنامه ایران برای کشتی انگلیسی که توقیف است، اظهار کرد: ما از ابتدا گفتیم که ارتباطی بین توقیف کشتی گریس وان و کشتی انگلیسی وجود ندارد. برای آزادی کشتی متخلف انگلیسی، باید منتظر حکم دادگاه باشیم. امیدواریم هر چه زودتر این حکم صادر شود.
سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان در مورد نشست سه جانبه بین ایران، انصارالله و سفرای 4 کشور اروپایی در تهران گفت: جمهوری اسلامی ایران از سالها قبل در راستای حل بحران یمن، طرح هایی را ارائه کرده است که یکی از این طرح ها همین نشست های سه جانبه بوده است. این مذاکرات در 5 مرحله انجام شد. از فرصت حضور آقای عبدالسلام در تهران استفاده شد و مذاکراتی دوجانبه و سه جانبه با این عزیزان داشتیم. گفتگوها خیلی خوب، صریح و امیدوارکننده بود. توافقات خوبی شد. اعلام آمادگی‌های مناسبی صورت گرفت. امیدواریم طرف مقابل و متجاوزین هم به این توافقات و در مجموع به راه حل سیاسی باور داشته باشند و به این نتیجه برسند بحران یمن بعد از 5 سال راه حل نظامی ندارد و چیزی جز تخریب و ناامنی نداشته و نخواهد داشت و بنابراین بهتر است همه دنبال یک راه حل سیاسی برای خاتمه دادن به این بحران باشند.
وی در خصوص نشست  مجمع عمومی‌که به زودی در نیویورک آغاز خواهد شد، اظهار کرد: مجمع عمومی یک مجمع بین المللی است. طبیعی است قبل از برگزاری چنین نشستی شاید لازم باشد برخی هماهنگی‌ها و تبادل نظرها انجام شود. جمهوری اسلامی ایران تحرکات دیپلماتیک را در مناطق مختلف دنیا شروع کرده که برخی ابتکار ایران است و برخی هم ابتکار دیگر کشورها که همه در راستای کاهش تنش در منطقه است. 
موسوی در پاسخ به این سوال که آیا کشوری به طور رسمی وارد طرح پیمان عدم تعرض شده است؟ گفت: درباره سفرهای منطقه ای دکتر ظریف این طرح ها مطرح شده است. این پیشنهاد هم میتواند به صورت تک تک باشد و یا به صورت جمعی. ایران اعلام آمادگی کرده که جلوی سوء استفاده برخی کشورهای فرامنطقه ای را بگیرد. یکسری اعلام آمادگی کلی اعلام شده اما هنوز با کشورهای خاصی وارد مذاکره جدی نشده ایم.
وی در پاسخ به  این سوال که  با توجه به طرح ده ماده ای که نمایندگان مجلس شورای اسلامی‌برای گرفتن هزینه‌هایی که آمریکا از کودتای 28 مرداد به ملت ایران تحمیل کرده است، آیا وزارتخانه در جریان این طرح هست؟ اظهار کرد: از این طرح خبر ندارم. اما مطالبات ما از آمریکا بسیار زیاد است. ضرر و زیان‌های زیادی در طول زمان از ناحیه سیاست های دولت آمریکا به ایران وارد شده است. امیدوارم به حقوق مان از طریق مجاری حقوقی دست پیدا کنیم. وزارت خارجه از این طرح استقبال می‌کند.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395