دوشنبه, 28 مرداد 1398 ساعت 14:49
کد خبر: 60480

با بسته شدن گود زباله، تالاب شادگان پس از چند سال خشکسالی آبگیری شد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

با بستن گود زباله شادگان واقع در محدوده تالاب بین المللی شادگان پنج هزار هکتار از زمین‌های خشک این تالاب از روستای سلمانه تا دارخوین پس از چند سال خشکسالی آبگیری شد.

رحیم مجدمی اظهار داشت:پس از تامین آب این منطقه تا چند هفته دیگر نیز بخش شمالی تالاب شادگان از محل ایستگاه پمپاژ آب از رودخانه کارون آبگیری می‌شود.
وی افزود: بخش زیادی از وسعت تالاب بین‌المللی شادگان متاثر از سیلاب و تامین حق آبه آن از رودخانه کارون زیرآب رفته و وضعیت آبی بسیارخوبی دارد.
در تیرماه سالجاری با حضور عیسی کلانتری معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ایستگاه پمپاژ آب از رودخانه کارون در استان خوزستان به تالاب بین المللی شادگان به طول ۶ کیلومتر به منظور تامین حق آبه تالاب افتتاح شد.
مجدمی میزان شوری آب تالاب را حدود پنج هزار میکروموس اعلام کرد و اظهار داشت: عملیات پایش و بررسی وضعیت شوری آب تالاب شادگان و اندازه گیری مقادیر EC و PH و COD و TDS و BOD از کانال زه آب نیشکر در منطقه دابوهیه و همچنین کانال روستای رگبه به منظور بررسی وضعیت کیفی آب تالاب شادگان از سوی کارشناسان اداره محیط زیست شادگان در حال انجام است.
وی گفت:به منظور حفظ آب تالاب کانال خروجی آب به کارون در منطقه مارد و همچنین خروجی‌های آب از کانال‌ها (کالورت‌ها) در امتداد جاده آبادان به ماهشهر بسته شده است.
تالاب شادگانرئیس اداره محیط زیست شادگان افزود: حفظ آب در تالاب شادگان علاوه بر ایجاد اشتغال در منطقه ضامن حیات جانورانی است که در این تالاب زندگی می‌کنند.
وی به تهیه طرحی برای استفاده از دریچه های تنظیمی آب در کالورت‌ها در امتداد جاده آبادان به ماهشهر از سوی سازمان حفاظت محیط زیست اشاره کرد و گفت:اجرای این طرح منوط به اختصاص اعتبار لازم از سوی استانداری خوزستان است.
رضا کیانی‌راد دادستان شادگان در هفته جاری در گفت و گو با خبرنگاران بر ضرورت حفظ و تامین حقابه تالاب بین المللی شادگان و جلوگیری از خروج آب این تالاب به دریا تاکید کرد و گفت: هرگونه کوتاهی در حفظ و تامین حقابه تالاب شادگان تخلف محسوب شده و پیگرد قانونی به دنبال دارد.
تالاب بین المللی شادگان با بیش از ۵۰۰ هزار هکتار وسعت در جنوب خوزستان قرار دارد که بزرگ‌ترین تالاب ثبت شده کشور در فهرست تالاب‌های بین المللی است. این تالاب از طریق خورهای متعدد به خلیج‌فارس متصل می‌شود که با آب‌ شیرین، لب‌شور و آب‌شور، محیطی مناسب برای زیست انواع آبزیان، پرندگان، جوندگان و حیوانات اهلی و وحشی است.
این تالاب در آغاز فصل پاییز، شاهد ورود انواع پرندگان آبزی و کنار آبزی مهاجر از مناطق سردسیر سیبری، روسیه، آسیای میانه و مناطق داخلی ایران است.
تالاب شادگان به دلیل هوای معتدل در فصل زمستان محل زیست بیش از ۱۱۰ گونه گیاهی، ۱۷۴ گونه پرنده بومی و مهاجر شامل گیلانشاه و اردک مرمری، ۳۶ گونه پستاندار، سه گونه دوزیست و ۹ گونه خزنده است.
تالاب بین‌المللی شادگان در ۱۰۵ کیلومتری جنوب اهواز قرار دارد و از شمال به شادگان، از جنوب به رودخانه بهمنشیر، از غرب به جاده دارخوین، آبادان و آب‌های خورموسی محدود می‌شود.

منبع: ایرنا

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399