دوشنبه, 28 مرداد 1398 ساعت 08:36
کد خبر: 60421

اطلاعات تکميلي

  • رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان طلا، جواهر و سنگ های قیمتی مطرح کرد:

شکاف عمیق صنعت و دانشگاه

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

لیلا ابوالفتحی

عصراقتصاد: رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان طلا، جواهر و سنگ های قیمتی گفت: متاسفانه ارتباط بین صنعت و دانشگاه دارای شکاف عمیقی است. مسائل تئوری مطرح شده در دانشگاه با واقعیت صنعت بسیار متفاوت است و این باعث عدم جذب فارغ التحصیلان در صنعت می شود.

حمایتی وجود ندارد

حجت شفائی عنوان کرد: در 30 استان ذخایر و معادن سنگ های قیمتی وجود دارد و در 100 نقطه کشور معادن طلا کشف شده است، ولی از این همه پتانسیل استفاده بهینه ای نشده است. متاسفانه به دلیل نبود حمایت ها در کشور نمی توانیم سنگ ها را صنعتی و ایجاد ارزش افزوده کنیم.
وی افزود: تراش سنگ متاسفانه در کشورمان در سطحی که لازم است پر رونق نشده و نیاز به گسترش فراوان دارد. تایلند که خود دارای معادن سنگ چندانی نیست، یکی از بزرگترین صادرکنندگان سنگ است و سنگ های قیمتی را خام تهیه کرده و با فرآوری وتراش آنها ارزش افزوده ایجاد می کند . اگر سازمان های متولی، مسئولان و تشکل های اقتصادی به این مقوله توجه لازم را بکنند، می توانیم در این زمینه بازار بزرگی را در دست بگیریم.

باید به سمت صنعتی شدن حرکت کنیم

رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان طلا، جواهر و سنگ های قیمتی در مورد نحوه کار واحدهای تولیدی گفت: همین مقداری هم که کار می شود به صورت سنتی است. ما باید به سمت صنعتی و نیمه صنعتی شدن پیش برویم. بخش خصوصی به سهم خود تلاش لازم را انجام داده، ولی وقتی آیین نامه ها و بخشنامه هایی باشد که جلوی کار ما را سد کند، بیش از این نمی توانیم به جلو حرکت کنیم.
در زمینه تخصیص ارز هم اقدامی صورت نگرفته و مواد اولیه و مصرفی تولیدکنندگان، تماما باید با ارز آزاد خریداری شوند و پروسه واردات و ترخیص از گمرکات هم پیچیده و زمانبر است.

به جایگاه خود نرسیده ایم

وی افزود: این مسائل باعث شده که صنعت ما به جایگاه خودش نرسد. ما در اتحادیه به کمک هیات مدیره و کمیسیون های تخصصی سعی کرده ایم که به سمت جهانی شدن چه در تولید چه در فروش و چه در صادرات پیش برویم. امیدواریم مسئولان با توجه به جایگاهی که دارند به این روند کمک کنند؛ البته در حد عملیاتی نه گفتاری و حرف.

نبود پل ارتباطی بین صنعت و دانشگاه

شفائی در مورد ارتباط بین دانشگاه و صنعت اظهار کرد: متاسفانه ارتباط بین صنعت و دانشگاه دارای شکاف عمیقی است. بسیاری از فارغ التحصیلان ما بعد از فارغ التحصیلی به دلیل نبود پل ارتباطی دانشگاه و صنعت در دوران تحصیل، در کار به مشکل بر می خورند. مسائل تئوری مطرح شده در دانشگاه با واقعیت صنعت بسیار متفاوت است و این باعث عدم جذب فارغ التحصیلان در صنعت می شود.
وی در مورد راه حل این مهم گفت: ما در اتحادیه سعی کرده ایم با دانشگاه ها ارتباط بگیریم. حتی چند تفاهم نامه هم امضا کردیم، ولی متاسفانه زبان مشترک همکاری با دانشگاه ها ایجاد نشد.

منافع صنعت قربانی مقررات اداری و مالی دانشگاهی

وی ادامه داد: طبق تفاهم نامه سه جانبه مابین شرکت شهرک های صنعتی، دانشگاه فنی و حرفه ای و اتحادیه طلا و جواهر و سنگ های قیمتی قصد داشتیم مرکز جامع تخصصی طراحی طلا و جواهر ایران را شکل بدهیم. ماه ها هم جلسه داشتیم و پروپزال طرح آماده شد و قصد داشتیم 5000 طراح که در کشور مشغول به کار هستند را ساماندهی و رتبه بندی کنیم و با مدرک معتبر آموزش دهیم. در بخش هماهنگی با مدیران بالا مشکلی نداشتیم، ولی وقتی کار به فاز عملیاتی رسید در بدنه میانی دانشگاه در پیاده سازی مقررات به مشکل بر خوردیم و منافع صنعت قربانی مقررات اداری و مالی دانشگاهی شد.
وی معتقد است که برای رقابت با دنیا باید صنعت و دانشگاه درکنار هم قرار بگیرند و به یک هدف واحد بیندیشند.

سنگ های قیمتی شناسنامه ندارند

شفائی در مورد شناسنامه سنگ های قیمتی گفت: ما هنوز در کشور برای سنگ های قیمتی شناسنامه نداریم و بعضی از آموزشگاه ها یا کارگاه ها برای محصولات خود شناسنامه صادر می کنند، ولی این به طور رسمی و همه گیر نیست. نماینده HRD اتریش در کشور دائر شده است و به دنبال امضای تفاهم نامه با آنها هستیم و قصد داریم که سنگ ها شناسنامه دار شوند.
این فعال سنگ های قیمتی در مورد بازار سنگ های قیمتی بیان کرد: در بازار سنگ های تقلبی و درجه پایینی وجود دارد که با قیمت پایین تر و با ظاهر همان سنگ های اصلی عرضه می شوند و مردم ترجیح می دهند آنها را خریداری کنند.

فرهنگ بستر حل مشکلات

وی راه حل بسیاری از مشکلات صنعتی را این چنین بیان کرد: برای حل هر مشکلی باید زیرساخت ها و بسترهای فرهنگی آن آماده شود. برای صنعتی شدن نیازمند نگاه صنعتی دولتمردان هستیم و از طرفی باید در کار، تجمیع صورت گیرد و نباید یک کارگاه تمام مراحل کارش را خودش انجام دهد و باید این فعالیت ها تقسیم شوند.

نام لوکس و دستان زخمی

رئیس اتحادیه طلا و جواهر در مورد این صنف گفت: این صنعت با وجود اسم لوکسی که دارد همه فعالان در آن، قشر زحمت کشی هستند و هیچ تفاوتی با دیگر حرفه های تولیدی ندارد و ماه هم دستمان سیاه و زخم می شود. صنعت ما یکی از شفاف ترین صنایع در کشور است. حتی فروشنده هم تمام زندگیش را در ویترین یک متری به نمایش گذاشته است.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395