یکشنبه, 27 مرداد 1398 ساعت 13:38
کد خبر: 60325

اطلاعات تکميلي

  •     با وجود مخالفت دولت؛

مجلس قانون تشکیل وزارت میراث فرهنگی را ابلاغ کرد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصراقتصاددر شرایطی که گفته می شود دولت با تشکیل وزارتخانه میراث فرهنگی مخالف است، رئیس مجلس طی نامه‌ای به حسن روحانی دو قانون  تشکیل وزارت میراث فرهنگی و گردشگری و قانون حمایت از توسعه صنایع پایین دستی نفت خام و میعانات گازی با استفاده از سرمایه گذاری مردمی را ابلاغ کرد.

 اسدالله عباسی سخنگوی هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی  در حاشیه جلسه علنی روزگذشته مجلس در جمع خبرنگاران از ابلاغ قانون تشکیل وزارت میراث فرهنگی و گردشگری از سوی رئیس مجلس خبر داد و  گفت: بر اساس اصل ۱۲۳ قانون اساسی طرح یک فوریتی که همکاران در خصوص تشکیل وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به مجلس ارائه داده بودند، به تصویب مجلس و تایید شورای نگهبان رسید؛ ۲۶ مردادماه از سوی رئیس مجلس به رئیس جمهوری ابلاغ شد.
وی افزود: رئیس جمهوری وقت دارند تا ۵ روز این را به روزنامه رسمی ارائه دهند و پس از اعلام در روزنامه رسمی، تا ۱۵ روز وقت دارند که به تشکیل وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، اقدام کنند.
سخنگوی هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی ادامه داد: پیشنهاد ما این است که رئیس جمهور نیمه اول شهریورماه وزیر پیشنهادی میراث فرهنگی را به همراه وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش به مجلس معرفی کند تا همزمان صلاحیت دو وزیر مورد بررسی قرار گیرد.
تشکیل وزارت میراث فرهنگی
وی با ابراز امیدواری نسبت به تقویت روابط مجلس و دولت در پاسخ به سوالی مبنی بر ارجاع قانون تشکیل میراث فرهنگی به هیأت عالی حل اختلاف قوا از سوی دولت گفت: به نظرم اگر دولت این کار را نکند به صلاح او است. نباید در برابر عزم و اراده مجلس همه امور را به شورای عالی حل اختلاف قوا ارجاع کرد. ما منتظریم که رئیس جمهور سریع‌تر برای تشکیل وزارت میراث فرهنگی اقدام کند.
عباسی همچنین بر ضرورت تعیین تکلیف وزیر آموزش و پرورش پیش از پایان سال تحصیلی تأکید کرد.
وی همچنین از برگزاری جلسه غیرعلنی مجلس در هفته‌های آتی خبر داد و گفت: اگر دولت وزاری پیشنهادی خود را به مجلس معرفی کند، احتمالا این جلسه در هفته دوم شهریور تشکیل شود.
علی لاریجانی (رئیس مجلس شورای اسلامی) نیز طی نامه‌ای قانون «تشکیل وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی»  را به حسن روحانی رئیس جمهور ابلاغ کرد.
گفتنی است ابلاغ تشکیل سازمان میراث فرهنگی از سوی رئیس مجلس به رئیس‌جمهور در شرایطی صورت گرفته که دولت با تشکیل این وزارتخانه مخالف بوده است.
قانون «تشکیل وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی» و قانون «حمایت از توسعه صنایع پایین دستی نفت خام و میعانات گازی با استفاده از سرمایه گذاری مردمی» دو قانون ابلاغی از سوی رئیس مجلس شورای اسلامی به رئیس‌جمهور است.
 
 

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395