دوشنبه, 21 مرداد 1398 ساعت 11:48
کد خبر: 60093

اطلاعات تکميلي

  • سرپرست آموزش و پرورش مطرح کرد؛

ثبت ۴ هزار شکایت مردمی در حوزه ثبت نام

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

آناهیتا یاوری

عصراقتصاد: سرپرست آموزش و پرورش گفت: ۴ هزار شکایات مردمی در حوزه ثبت نام داشته ایم که با ۱۶ مدیر برخورد شده و ۱۵ مدیر هم عزل شده اند.

روز گذشته نشست خبری سیدجواد حسینی با اصحاب رسانه در اردوگاه شهید باهنر برگزار شد.
حسینی در این نشست ضمن تبریک روز خبرنگار، اظهار کرد: میان معلمان و خبرنگاران یک وجه مشترک وجود دارد و هر دو رسولان آگاهی بخش جامعه و رشد افکار عمومی هستند.
وی افزود: خبرنگاران بهترین حلقه واسط میان مردم و دولت هستند و با واقع گرایی و مسئله محوری می‌توانند ایفای نقش کنند. از یکسو سیاست‌های حاکمیت را به مردم و از آن سو مشکلات مردم را به حاکمیت منتقل می کنند و مهمترین نقش را در افزایش سرمایه اجتماعی و کاهش شکاف میان دولت و ملت بازی می کنند.
سرپرست وزارت آموزش و پرورش به ضرورت پیوند آموزش و پرورش با جامعه و دولت اشاره کرد و گفت: باید مشارکت مردمی را برانگیزانیم. خبرنگاران می‌توانند عامل اصلی صاحبنظران و اولیاء با آموزش و پرورش نیز باشند. قدرشناسی مهم برای خبرنگار این است که زمینه اتصال آنها را با لایه‌های مختلف اطلاعاتی سازمانی فراهم کنیم و سازمان‌های ما شیشه‌ای باشند. ما اینکار را خواهیم کرد و اولین اقدامم در آموزش و پرورش استقلال روابط عمومی از دفتر وزارتی بود و دوم آنکه ادارات زیرمجموعه به هیچ عنوان حق شکایت از رسانه‌ها ندارند و یکی دو مورد را هم لغو کردیم.
حسینی با بیان اینکه از ابتدای ورودم تلاش کردم تا سند تحول بنیادین را به شکل متوازن عملیاتی کنیم و از ستاد تا صف باید بر این موضوع متمرکز باشند گفت: سند تحول پنج آموزه دارد. نخستین مشکل آموزش و پرورش تک ساحتی بودن آن است. یکی از آموزه های اصلی سند تعلیم و تربیت تمام ساحتی است.
وی ادامه داد: دومین عارضه نگاه به معلول هاست تا علت‌هاست بنابراین دومین آموزه سند، چرخش‌های تحول آفرین است. ۳۷ چرخش تحول آفرین هدفگذاری شده است.
وی ادامه داد: دومین عارضه نگاه به معلول‌هاست تا علت‌ها؛ بنابراین دومین آموزه سند، چرخش‌های تحول آفرین است. ۳۷ چرخش تحول آفرین هدفگذاری شده است. سومین عارضه بحران هویت است. ارتقای هویت سومین آموزه است. عدالت آموزشی و ارتقای کیفیت، آموزه های دیگر هستند.
سرپرست وزارت آموزش و پرورش به تدوین و تصویب شش خرده نظام سندتحول بنیادین اشاره کرد و گفت: ۶۷۰ راهکار و برنامه استخراج شده که در برنامه ششم و هفتم توسعه خواهد نشست. این برنامه‌ها به مناطق آموزشی ارسال و در حال بومی سازی است.
حسینی تاکید کرد که از اول مهر تمام تلاشمان اجرایی سازی آموزه های سندتحول بنیادین در مدارس است. لایه‌های نظری و برنامه‌ای سند عملیاتی شده است. لایه عملیاتی از اول مهر باید شروع شود؛ آخرین لایه نیز لایه نهادی است. ۵۰ تا ۶۰ درصد برنامه های سند تحول نوآورانه، ۲۵ درصد برنامه‌های تقویتی برنامه‌های موجود و مابقی، برنامه‌های تلفیقی و ترکیبی هستند.
سرپرست وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه داشبورد مدیریتی سندتحول آماده شده است و نقاط کور، خاکستری، قرمز و سفید برای پیشبرد اهداف مشخص شده و اجرای سند را رصد می کنیم اظهار کرد: ۸۲ برنامه اولویت دار را مدنظر داریم.

عزل ۱۵ مدیر مدرسه متخلف در کشور

وی با اشاره به اینکه اولین گام پروژه مهر ثبت نام دانش آموزان است گفت: تا کنون ۸۵ درصد دانش آموزان ثبت نام کرده‌اند. بیش از ۱۰ هزار اکیپ امر نظارت و بازرسی را برعهده دارند. ۴۰۰۰ شکایت مردمی دریافت کردیم که ۱۰ درصد مربوط به تقاضای پول در مدارس دولتی، ۴ درصد دریافت بیش از تعرفه در مدارس غیردولتی و ۴ درصد به عدم رعایت محدوده بندی حغرافیایی برمی‌گردد. با ۱۶ مدیر مدرسه متخلف برخورد و ۱۵ مدیر مدرسه عزل شده اند و برخوردها ادامه دارد.
سرپرست وزارت آموزش و پرورش تاکید کرد: مِهر با شکوه، مِهری است که دانش آموزان بدون کتاب نباشند، براین اساس ۱۴۲ هزار جلد کتاب درسی برای دانش آموزان داریم. همچنین ۸۰ درصد معلمان، آموزش ضمن خدمت دیده اند و تا نیمه شهریور تمام معلمان آموزش های لازم را خواهند دید.

رشد ۱۷/۵ درصدی جمعیت دانش آموزی در کشور

حسینی افزود: تا مهرماه ۲ هزار پروژه در قالب ۱۰ هزار کلاس درس به دانش‌آموزان تقدیم می‌شود. طبق برآوردها  ۱۴۰۰ مدرسه در جریان سیل دچار آسیب شدند که ۲۴۰ مدرسه به طور کامل تخریب شد اما مدارس ۳ تا ۵ کلاسه تا اول مهر آماده می‌شود علاوه بر آن در کرمانشاه ۳۷۰ کلاس درس جدید افتتاح می‌شود.
سرپرست وزارت آموزش و پرورش با اشاره به اینکه اول مهر پایان مدارس خشتی و گلی را جشن می‌گیریم، تصریح کرد:  از ۴۰۰ مدرسه ۱۶۷ مدرسه در سیستان و بلوچستان بود اما با رایزنی های انجام شده تمهیداتی داریم تا در سیستان و بلوچستان هم جشن خداحافظی با مدارس خشت و گلی باشد، همچنین با ۲۴ هزار کلاس درس با بخاری گازی خداحافظی می‌کنیم.
حسینی با اشاره به رشد ۱۷/۵ درصدی جمعیت دانش آموزی بیان کرد: شعار ما این است اول مهر هیچ کلاسی بدون معلم نباشد و با توجه به اینکه اول مهر ۶۰ هزار معلم بازنشسته می‌شوند؛ ورودی‌های ما در مجموع ۲۰ هزار نفر خواهد بود، اما تلاش می‌کنیم ۱۰ تا ۱۳ هزار نیرو از حق‌التدریس‌ها و آموزشیاران نهضت تبدیل وضعیت استخدامی داشته باشیم و ۵ هزار نیروی خدماتی هم جذب می‌کنیم.
سرپرست وزارت آموزش و پرورش افزود: برای جبران کمبود معلم ۱۵ هزار بازنشسته استمرار خدمت می‌یابند و آموزشیاران نهضت در قالب حق‌التدریس جذب می‌شوند، همچنین تدریس ۱۰ هزار معاون معلم، سه هزار سرباز معلم و ۱۶ هزار معلم طرح خرید خدمات داریم.
او بیان کرد: امسال درس آمادگی دفاعی را در قالب خرید خدمات به سپاه واگذار می‌کنیم علاوه بر آن تا اول مهر صد هزار نفر معلم تمام وقت می‌شوند و دو میلیون و ۴۸۰ هزار نفر با شاغلان به صورت حق التدریس جبران خواهیم کرد.

پرداخت پاداش پایان خدمت تا آخر مهر

حسینی با بیان اینکه بودجه ۲۰۰۰ میلیارد تومانی رتبه بندی را دریافت کردیم گفت: البته رتبه بندی که اول مهر اجرا می‌شود، رتبه بندی آرمانی نیست. این ۲۰۰۰ میلیارد اعمال و ۴۰۰ تا ۶۰۰ هزار تومان به حقوق معلمان افزوده می‌شود، هرچند کارکرد اصلی رتبه بندی نیست ولی به معیشت معلمان کمک می‌کند.
سرپرست وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه پاداش پایان خدمت تا آخر مهرماه پرداخت می‌شود گفت: حداقل حقوق دانشجومعلمان نیز اعمال شده است و آنطور نیست که ما فقط وعده بدهیم، بلکه این امور انجام شده و یا در حال انجام است، بودجه ۵۰ درصد مطالبات خرید خدمات، حقوق معلمان خارج از کشور و... نیز در حال تامین است و تا آخر شهریور پرداخت می‌شود که حق آنهاست.
 وی همچنین با اشاره به اجرای برنامه‌هایی در صندوق ذخیره فرهنگیان چون اعطای سهام به اعضاء اظهار کرد: تصورمی کنم در مسیرهای درستی حرکت می کنیم. آموزش و پرورش با قوانین عام اداره می‌شود در حالی که یک دستگاه پهن پیکر است و باید قوانین خاص داشته باشد و شورایی در حال تدوین قوانین خاص است. مبانی قانونی مدرسه محوری تیز تدوین شده و تا یک ماه دیگر به سازمان اداری استخدامی ارائه می‌شود.
حسینی با اشاره به اینکه آموزش و پرورش گران اداره می‌شود و باید رویه های غلط اصلاح شوند گفت: البته با انبوهی از مشکلات مواجهیم. لازم نیست ۲۴ نوع مدرسه داشته باشیم و حتما باید مدارس را ساماندهی کنیم.

خواهان تقویت مدارس غیردولتی هستیم

حسینی تصریح کرد: پوشش تحصیلی دختران از پسران کمتر است و با رویکرد عدالت ترجیحی چند طرح را داریم استان‌ها، مدارس و دانش‌آموزان لازم‌التوجه مدنظر است هم اکنون 30 درصد دانش آموزان در مدارس محرومند و با استفاده از شبکه سینا‌روبیک دختران مناطق محروم را تحت آموزش‌های ویژه قرار خواهیم داد.
وی افزود: ما خواهان تقویت مدارس غیردولتی با راهبرد هدایت، حمایت، کفایت و نظارت هستیم طرح خرید خدمات نیز با همین نگاه به عنوان راهکار موقت برای جبران کمبود نیروی انسانی مدنظر است.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط