یکشنبه, 20 مرداد 1398 ساعت 08:43
کد خبر: 60033

اطلاعات تکميلي

  • صالحی نیا اعلام کرد؛

سرمایه گذاری خارجی دو میلیارد دلاری در شهرک های صنعتی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

لیلا ابوالفتحی

عصراقتصاد: معاون وزیر صنعت گفت: ۲۱۰ سرمایه گذار خارجی با سرمایه ای بالغ بر دو میلیارد دلار در واحدهای ما سرمایه گذاری کرده اند و ۱۷ هزار نفر نیز در این حوزه مشغول به کار شده اند.

محسن صالحی نیا در نشستی خبری که روزگذشته به مناسبت فرا رسیدن روز حمایت از صنایع کوچک برگزارشد، با اشاره به برنامه های توسعه ای در زمینه شهرک های صنعتی، گفت: در واحد‌های صنعتی تامین زیر ساخت‌ها یکی از شاخص‌های مهم ما است.

وی ادامه داد: با مدیریت جهادی و عزم ملی و تعامل و همکاری می‌توان زمینه‌ساز حضور سرمایه‌گذاران در بخش صنعت را فراهم و بستر‌های لازم برای پیشرفت کشور را مهیا کرد.

صالحی نیا افزود: این سازمان و شرکت‌های تابعه با توجه به بسترسازی صنعت و حمایت از تولیدکنندگان نقشی مهم را در توسعه صنعت کشور ایفا کرده و با توجه به ایجاد اشتغال در واحد‌های تولیدی برای جوانان می‌توان از این نهاد به عنوان اهرمی مهم در توسعه اقتصادی و رفع مشکلات نام برد.

به گفته وی ٧٧ شهرک و ناحیه صنعتی برنامه توسعه ای دارند.

4 میلیارد دلار سهم صادرات ناحیه صنعتی

معاون وزیر صنعت ادامه داد: ما حدود ١١٠٠ شهرک و ناحیه صنعتی داریم که براساس آخرین آمار سال گذشته سهم صادرات این واحدها ٤ میلیارد دلار بوده است.

این مقام مسئول ادامه داد: ۲۱۰ سرمایه گذار خارجی با سرمایه ای بالغ بر دو میلیارد دلار در واحدهای ما سرمایه گذاری کرده اند و ۱۷ هزار نفر نیز در این حوزه مشغول به کار شده اند.

معاون وزیر صنعت با اشاره به اینکه ۶۰ شرکت مدیریت صادرات ایجاد شده است، گفت: این شرکت ها وظیفه حمایت از صادرات را در قالب تشکل ها دارند. در ۷۷ شهرک و ناحیه صنعتی، برنامه‌های توسعه‌ای وجود دارد؛ ضمن اینکه ایجاد ۴۳۸ شهرک صنعتی در مناطق روستایی هدف‌گذاری شده است.

ایجاد خوشه صنعتی

صالحی نیا با اشاره به ایجاد ۴۶۶ خوشه صنعتی اظهار داشت: این خوشه ها در ۹۷ پروژه متفاوت از جمله زعفران، عسل، فرش و غیره در حال فعالیت است. ۴۰ پروژه هم اکنون در دست اجراست و در سنوات آتی به خوشه های آن اضافه می شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه ۸۱۰ شهرک و ناحیه صنعتی در حال بهره برداری داریم، تصریح کرد: از این تعداد ۵۰۰ مورد شهرک صنعتی و ۳۱۰ مورد ناحیه صنعتی است. ضمن اینکه ۹ منطقه ویژه اقتصادی نیز در کشور داریم.

صالحی نیا ادامه داد: ۹ هزار و ۸۵۰ واحد صنعتی راکد هستند که امسال برای هزار و ۳۵۰ واحد به منظور برگشت مجدد به چرخه تولید برنامه ریزی شده است.

40 درصد فعالیت با ظرفیت بالای 50 درصدی

این مقام مسئول با اشاره به اینکه ۴۳ هزار و ۶۵۰ واحد فعال داریم، یادآور شد: ۱۳ هزار و ۸۰۰ واحد معادل ۴۰ درصد کل واحدها با ظرفیت ۵۰ درصد، ۱۰ هزار واحد معادل ۳۰ درصد کل واحدها با ظرفیت ۵۰ تا ۷۰ درصد و ۳۰ درصد باقیمانده نیز با ظرفیت ۷۰ و بیش از ۷۰ درصد فعالیت می کنند.

وی خاطرنشان کرد: ۸۱۰ هزار نفر در واحدهای فعال و ۱۸۰ هزار نفر در واحد های غیر فعال مشغول به کار هستند.

شهرک های صنعتی
صالحی نیا با اشاره به اینکه ۷۵ درصد واحدها دارای گاز هستند، گفت: ۸۰ درصد این واحدها دارای تجهیزات تلفن و 75 درصد دارای گاز و 380 واحد دارای فیبر نوری هستند.

مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران ادامه داد: ایجاد ۹۶ شهرک صنعتی دولتی در دست اجرا بود که هم اکنون ۵۱ شهرک به بهره‌برداری رسیده و ۴۵ شهرک دیگر نیز در دست ساخت و ساز است.

کاشت درخت در جهت حفظ محیط زیست

وی در مورد حفظ محیط زیست گفت: ۷ هزار و ۹۴۰ هکتار از فضای شهرک‌های صنعتی به فضای سبز اختصاص یافته که در آن ۸ میلیون و ۵۰۰ هزار درخت کاشته شده است.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اینکه ما بیش از ۳۳ هزار و ۷۰۰ واحد صنعتی را برای شرکت در نمایشگاه های داخلی و خارجی مورد حمایت قرار داده ایم، افزود: این واحدها به شکل کنسرسیوم، خوشه و یا انفرادی در این نمایشگاه ها شرکت می کنند.

وی در مورد تامین مواد اولیه واحدهای تولیدی گفت: سیاست گذاری در این زمینه در سطح کشور یکی است و واحدهای کوچک هم می توانند از طریق سامانه بهین یاب و بورس مواد اولیه خود را تامین کنند.

در زمینه مواد اولیه وارداتی هم در تلاشیم که محدودیت ها را شناسایی کرده و از طریق کارگروه ها مرتفع سازیم.

صالحی نیا در مورد صندوق ضمانت هم گفت: هدف از تشکیل این صندوق تضمین تسهیلات صنایع کوچک است و قصد داریم مبلغ آن را افزایش دهیم.

40 درصد تسهیلات بانکی، سهم تولید

وی در ادامه در مورد سرمایه در گردش واحدهای تولیدی اظهار کرد: این مشکل در سطح کلان مطرح است و شاهدیم که هزینه های تولید به صورت قابل توجهی افزایش داشته اندو اگر 40 درصد تسهیلات بانکی طبق قانون به بخش تولید اختصاص یابد بخش عظیمی از این مشکل  مرتفع می شود.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در مورد مشکل فاصله زیاد شهرک های صنعتی با وزارت خانه و رفع مشکلات آن ها توضیح داد: در تمام استانها و شهرک ها صنعتی نماینده، مدیر یا هیات امنا وجود دارد و همه مشکلات در همان جا حل و فصل می شود و اگر مشکلی در حد کلان وجود داشته باشد جمع آوری شده و مطرح می شود.

مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران، در مورد استقرار واحدهای ساخت قطعات خودرو و لوازم خانگی در شهرک های صنعتی گفت: تعداد آنها نسبت به گذشته افزایش داشته است و به نظر می رسد به علت نمایشگاه نهضت ساخت داخل و کمبود قطعات در زنجیره تولید باشد و تولیدکنندگان در پی تکمیل زنجیره تولید خود هستند.

مراکز فناوری همچنان فعالند

در ادامه اصغر مصاحب؛ سرپرست معاونت صنایع کوچک سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران در مورد شرکت مدیریت صادرات گفت: در چند سال اخیر با رویکرد حمایتی از این شرکت ها حرکت کرده ایم و نتیجه آن ایجاد 62 شرکت صادراتی بوده است. پیش نویس لایحه ای با نظر نخبگان و اتاق بازرگانی آماده کرده ایم که از طریق شورای گفتگو به زودی ارائه می شود.

مصاحب در مورد مراکز فناوری و همکاری با دیگر کشورها بیان کرد: با تمام تحریم ها تفاهم نامه و تبادل تکنولوژی با دیگر کشورها وجود دارد. با دو کشور چین و کره جنوبی نشست های مشترکی داشته ایم  و قصد داریم با شرکت GIZ آلمان جهت آموزش و انتقال تکنولوژی مراوداتی داشته باشیم.

از دیگر برنامه های حمایتی مطرح شده سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران می توان به برگزاری دوره های آموزشی حضوری و غیرحضوری، ایجاد سامانه تخصصی آموزش مجازی، حمایت جهت شرکت در نمایشگاه های داخلی و خارجی، برگزاری تورهای صنعتی، حمایت از طرح های پژوهشی، ایجاد مراکز ارتقای مهارت فنی و حرفه ای، بسته حمایتی خاص در بیمه مرکزی، راه اندازی سامانه ارائه خدمات کلینیکی عارضه یابی و رفع و بهبود شرایط کسب و کار کوچک، جمع آوری 1100 پیمانکار صنعتی در سطح کشور و ساماندهی آنها، ایجاد 13 فن بازار با همکاری پارک فناوری پردیس و ... اشاره کرد.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395