چهارشنبه, 16 مرداد 1398 ساعت 09:19
کد خبر: 59885

اطلاعات تکميلي

  • مدیر عامل هلدینگ خلیج فارس:

حال پتروشیمی به رغم تحریم ها خوب است

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصراقتصاد: مدیر عامل هلدینگ خلیج فارس با بیان این که تحریم تاثیر معناداری بر صنعت پتروشیمی ایران نداشته است، گفت: اگر تحریم ها تاثیر گذار بود، اکنون شاهد آن بودیم که شرکت های پتروشیمی یکی پس از دیگری متوقف می شوند، اما برنامه هایی بلند مدت در صنعت پتروشیمی وجود دارد و طرح های جدیدی در آن اجرا می شود. این می تواند به آن معنی باشد که حال صنعت پتروشیمی با وجود تمام تحریم ها خوب است.

جعفر ربیعی، مدیرعامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس در یک نشست مطبوعاتی به مناسبت روز خبرنگار با بیان این که وزارت خزانه داری آمریکا با خبرسازی گسترده هلدینگ خلیج فارس را تحت تحریم های یک جانبه قرار داد، گفت: بعد روانی این تحریم ها تاثیر قابل توجهی در روز های اولیه روی فعالان بازار گذاشت اما بعد واقعی آن که مشکلاتی جدی در صادرات پتروشیمی کشور ایجاد نشد.
ربیعی با اشاره به اینکه اما در عمل  تولید صنعت پتروشیمی کشور و هلدینگ خلیج فارس تاثیر معناداری از تحریم نگرفت،  گفت:  اگر در خصوص وضعیت تولید و صادرات آمار بدهیم، بدون شک از این آمار ها استفاده خواهد شد، اما حقیقت آن است که تیر آمریکا برای تحریم ایران به سنگ خورده است.
وی تاکید کرد: با اطمینان می گوییم که تحریم چرخ تولید و صادرات و ارزآوری پتروشیمی را متوقف نکرد و آمریکا به هدفش نرسید. برای تایید این حرف با احترامی که برای بقیه صنایع قائلیم باید بگوییم که اکنون سامانه نیما با ارز پتروشیمی ها می چرخد و پتروشیمی ها همه ارز خود را در نیما عرضه می کنند و همین ارز بخش زیادی از مصارف کشور را پاسخگوست.
مدیرعامل هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس با بیان این که اگر تحریم ها اثرگذار بود تولید شرکت ها باید یک به یک متوقف می شد،  گفت: اکنون در صنعت پتروشیمی کشور شاهد آن هستیم که تعمیرات اساسی واحدها توسط متخصصان ایرانی انجام می شود و طرح های جدید در صنعت پتروشمی کلنگ زنی می شود.
وی با اشاره به  عرضه دو شرکت پتروشیمی در یکسال گذشته در بورس، ادامه داد:  پتروشیمی پارس و نوری شرکت های بسیار بزرگی تلقی می شوند و عرضه موفق آن ها در بورس و همچنین تقاضای مناسب برای سهام این شرکت ها نشان می دهد که حال صنعت پتروشیمی ایران خوب است.

ربیعی افزود: زمانی که پتروشیمی پارس را در بورس عرضه کردیم ۱۸۰ هزار نفر سهم پارس را خریدند. امسال در روز اول عرضه پتروشیمی نوری، ۵۸۴ هزار نفر سهم آن را خریداری کردند. این افزایش متقاضی نشان می دهد که سرمایه گذاری در صنعت پتروشمی برای مردم اقتصادی است و این صنعت همچنان می تواند قابل اتکا باشد.
ربیعی با بیان اینکه اکنون هلدینگ خلیج فارس ۱۰ میلیارد دلار طرح در دست ساخت دارد، گفت: بعد از افتتاح و ورود به بورس مشخص می شود چه سرمایه گذاری عظیمی در این صنعت شده است.
وی به جمع آوری گازهای مشعل در منطقه آغاجاری و گچساران نیز اشاره کرد و افزود:  سالیان سال در این کشور زمانی که نفت استخراج می شد ثروت کشور در مشعل ها می سوخت اما اکنون پتروشیمی پیش قدم شده تا جلوی آتش ها را گرفته و گازها را جمع   آوری کند تا در پالایشگاه گاز بید بلند خلیج فارس به محصولات باارزش تبدیل شوند و این یعنی تحریم ها تاثیر نگذاشته است.
ربیعی ادامه داد: بازار محصولات پتروشیمی بازار آرام و باثباتی است و اکنون در محصولات پتروشیمی در بورس کالا کمترین نوسان وجود دارد و صادرات نیز در جریان است. این ثبات قیمت ها نشان می دهد که چرخه پتروشیمی با هیچ مشکلی در حال حرکت است.
مدیرعامل هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس با اشاره به این که صنعت پتروشیمی می تواند ابروی این کشور باشد، تاکید کرد: سال گذشته به بورس اعلام شد اوراق مبتنی بر سهام منتشر شود تا به پشتوانه سهام، تامین مالی برای پروژه ها را انجام دهیم و اواخر سال گذشته، هلدینگ ۱۰۰۰ میلیارد تومان اوراق مبتنی بر سهام عرضه کرد و امیدورایم امسال هم این اتفاق بیافتد.
وی همچنین با اشاره به این که تحریم ها نمی توانند حرکت صنعت پتروشیمی ایران را متوقف کنند، گفت: در حال حاضر شاهد رشد و توسعه صنعت پتروشیمی هستیم واطمینان می دهم که در شرکت های هلدینگ خلیج فارس جز نشاط و تولید وجود ندارد و تحریم ها به سنگ خورده است.
ربیعی در خاتمه اظهار کرد: همه مواردی که اشاره شد نشان می دهد که به رغم وجود تحریم های یک جانبه و ظالمانه، حال صنعت پتروشیمی ایران و هلدینگ خلیج فارس خوب است.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399