چهارشنبه, 16 مرداد 1398 ساعت 09:01
کد خبر: 59877

اطلاعات تکميلي

  • اعتراض تولیدکنندگان به اتهام های بی اساس ادامه دارد:

فریاد صنعتگران لوازم خانگی و گوش سنگین مدیران دولتی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

لیلا ابوالفتحی

عصراقتصاد: چندی پیش خبرگزاری خانه ملت، مطلبی از زبان عبدالله رضیان؛ عضو هیات رئیسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس و محمدعلی اسفنانی مدیرکل تعزیرات استان تهران منتشر کرد. در این گزارش به نقل از عضو هیات رئیسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفته شده بود که: در سال گذشته ارز ۴۲۰۰ تومانی به تولیدکنندگان برای ثبت سفارش مواد اولیه و قطعات مورد نیاز تولید لوازم خانگی پرداخت شد؛ این در حالی است که عرضه این ارز در قیمت‌ لوازم خانگی مشهود نبود و قیمت‌ این محصولات براساس دلار آزاد محاسبه شد.

وی معتقد است حجم تولیدات لوازم خانگی داخلی نیاز بازار را پوشش نمی‌دهد، اگرچه در گذشته بخش عمده‌ای از لوازم خانگی وارداتی بود، اما تولیدکنندگان لوازم خانگی ادعا کردند می‌توانند لوازم خانگی مورد نیاز کشور را تولید کنند، اما در این راه واماندند.
در ادامه به نقل از مدیرکل تعزیرات استان تهران گفته شده بود که: در شرایطی که واردات لوازم خانگی محدود شده است، متاسفانه نه تنها با افزایش تولید کالای داخلی مواجه نشدیم؛ بلکه افزایش قیمت‌ها در بازار رقم خورد؛ برخی شرکت‌ها با بهانه تحریم تعطیل شدند، اما سایر شرکت‌ها که ادعا می‌کردند تحریم اثری بر تولید آنها ندارد، میزان تولید را به شدت کاهش دادند تا قیمت کالای تولیدی با وارداتی برابری کند و تمام کاستی های گذشته جبران شود که رفتار صادقانه‌ای با مردم نبود.
در این زمینه با چند تن از تولیدکنندگان لوازم خانگی ایران صحبت شده است که به شرح زیر است:

مناظره انجام شد

سلطان حسین فتاحی، مدیرعامل شرکت امرسان گفت: وقتی چنین صحبت هایی مطرح می شود حتما اطلاعاتی وجود دارد و باید از ایشان بپرسید. حتما آماری دارند و باید آمار را ارائه بدهند.
من به عنوان تولیدکننده با تمام نیرو تولید می کنم و موانع پیش روی ما ناشی از این است که قدرت تصمیم گیری یکدست و واحدی وجود ندارد.
وی افزود: وزارت صمت هم دغدغه صنعت را دارد و هم دغدغه بازار. بانک مرکزی به این ها اعتماد ندارد.
فتاحی در مورد برگشت ارز گفت: به علت این که ارز صادراتی را برنگردانده ام 40 روز است که جلوی واردات ما را گرفته اند؛ نه این که مخالف اعمال قانون باشیم؛ بلکه مساله این است که حدود 20 روز طول کشید که ما بفهمیم مشکل کجاست. بانک مرکزی جلوی واردات شرکت های صادراتی را بسته است و دلیل آن را عنوان نمی کند و حداقل انتظار داریم که جلوی واردات را می بندند به ما اطلاع دهند. ما برای واردات مواد اولیه و قطعه باید از پله های مختلفی بالا برویم.
مدیرعامل شرکت امرسان افزود: از بانک مرکزی درخواست داریم که همه را با یک عینک ببیند. واردکننده کالا مانع کمتری پیش رو دارد و تولیدکنندگانی که در جهت شعار دولت سرمایه گذاری کردند و صادرات دارند با مشکلات عدیده ای روبرو هستند.
وی در مورد پاسخگو نبودن تولیدکنندگان در مقابل نیاز بازار گفت: اگر ما پاسخگوی تقاضا نیستیم، خود ما هم تقاضاهایی داریم و چه کسی پاسخگوی تقاضاهای ماست؟
فتاحی در مورد مشکلات ثبت سفارش بیان کرد: قبلا در هنگام ثبت سفارش اخطار داده می شد و طبق شماره اخطار متوجه مشکل می شدیم، ولی وقتی پیام از طرف بانک مرکزی می آید ما متوجه مشکل نمی شویم و برای حل مشکل روزنه ای به بانک نداریم.
این فعال صنعتی پیشنهاد داد که ابتدا یکپارچگی در کشور ایجاد و ظرفیت های موجود در کشور را شناسایی شود.
فتاحی در مورد دیگر مشکل این صنعت توضیح داد: مشکل بعدی ما سرمایه در گردش است. قیمت ها افزایش یافته است و نیاز به نقدینگی برای واردات مواداولیه داریم.
وی در مورد علل کاهش تولید توضیح داد: طبق آمار وزارت صمت، در یخچال و فریزر 2/14- درصد نسبت به سال 96 و 97 کاهش تولید داشته ایم و این کاهش تولید در دیگر صنایع هم بوده است و این کاهش به دلایل متعدد اتفاق افتاده است. ما مایل به تولید هستیم.
این عضو هیات مدیره انجمن لوازم خانگی در مورد قیمت گذاری محصولات این صنعت گفت: لوازم خانگی جز کالاهایی است که توسط سازمان تعزیرات حکومتی قیمت گذاری می شود. سازمان حمایت، طبق فرمولی سود ما را در نظر گرفته است و طبق آن قیمت گذاری شده و در سامانه 124 ثبت می کنیم و اگر کسی تخلف کرده حتما رسیدگی شود.
وی در انتها پیشنهاد داد که مناظره ای بین مسئولینی که چنین ادعاهایی دارند با تولیدکنندگان و انجمن تولیدکنندگان برگزار شود تا صنعتگران بتوانند پاسخگو باشند و مشکلات بازگو و ظرفیت ها اعلام شود.

شعبده بازی ارز

حسین اسحاقی، قائم مقام مدیرعامل شرکت پاکشوما در مورد ارز دولتی بیان کرد: ارز ٤٢٠٠ توماني در يك بازه زماني كوتاه در اوايل سال ٩٧ به بعضي از واحدهاي توليدي داده شد؛ در حالي كه در همان زمان ارز آزاد در محدوده ٦٠٠٠ تومان بود.
وی ادامه داد: از تير ماه، رشد قيمتي ارز دولتي و آزاد با اختلاف زياد رشد كرد تا اينكه در اوايل سال ٩٨ ارز نيمايي به ٨٢٠٠ تومان رسيد و متاسفانه اين رشد قيمت ادامه پيدا كرد تا اينكه در حال حاضر نرخ ارز نيمايي و آزاد يكسان شده است.
اسحاقی در مورد اتفاقات اخیر ارز اظهار کرد: اين كار به نظر من مانند شعبده بازي است كه حواس ها رو از يك طرف به كاهش ارزش دلار در بازار آزاد معطوف مي كند و از طرفي نرخ ارز دولتي را كه همه توليدكنندگان از آن استفاده مي كنند را افزايش داده است و از طرفي اعلام مي كند كه نرخ ارز كاهش يافته است.
قائم مقام مدیرعامل شرکت پاکشوما گفت: واقعيت اين است كه بايستي مجددا منتظر افزايش بعضي قيمت ها داخلي و افزايش قاچاق كالا باشيم. زمانی که قيمت ارز دولتي و آزاد يكي شود و سيستم نظارتي ضعيف باشد و قاچاقچي بتواند بدون پرداخت هزينه هاي گمرك و... کالای خود را وارد کند، قيمتش رقابتي تر مي شود.

تامین کالا " چه ارتباطی با حوزه تعزیرات دارد؟

حسن شوندی، مدیر عامل شرکت زیباسازان کیانا گفت : وقتی صحبت های مدیرکل محترم تعزیرات را شنیدم این سوال برایم مطرح شد که " تامین کالا " چه ارتباطی با حوزه تعزیرات دارد؟ و این جای سوال است!
در خصوص اینکه تولیدکنندگان لوازم خانگی ادعا کرده اند توانایی تأمین نیاز داخل را دارند ، باید دید در چه شرایطی و در چه زمانی عنوان شده است. احتمال دارد در زمان آرامش و ثبات بازار گفته شده باشد.
فی المثل ممکن است درخواست شده که اگر با یک تدبیر و برنامه ریزی، حجم ورود کالاهای خارجی کم شود و با تبیین و اجرای برنامه های حمایتی، توجه به تولید داخلی افزایش یابد، این توانایی وجود دارد.
وی افزود: این مساله تفسیر و انتظار خودش را می طلبد؛ نه در شرایط اضطراری که بر اثر یک جنگ اقتصادی بوجود آمده و شوکی بزرگ همه حوزه ها را در بر گرفته است. در چنین شرایطی نباید توقع اجرای این ادعا را داشت و این انتظار نابجایی است.
شوندی افزود: نکته بعدی این که تولید، یک زنجیره است و موضوعی تک متغیره نیست. وقتی یک چنین شوک بزرگ اقتصادی به کل کشور وارد می شود، تأمین ملزومات اولیه، به خودی خود دچار مشکل خواهد شد و همین مشکل باعث اثر گذاری منفی بر فرآیند تولید می شود و توانایی شارژ بازار هم از بین می رود.
مدیر عامل شرکت زیباسازان کیانا در مورد دیگر متغیر تاثیرگذار بیان کرد: متغیر بعدی صادرات است. وقتی چنین اختلاف فاحشی بین ارزش پولی داخل و خارج پیش می آید، بازار خارجی تمایل بیشتری برای خرید محصولات ایرانی دارد و خرید دارای صرفه اقتصادی برای آنهاست. از طرفی تولیدکننده هم مجبور است به نیازهای خارج از کشور پاسخ دهد. تولیدکننده باید مراقب دوران اضطرار خود هم باشد؛ چون دولت هیچ گاه حمایت جدی از آنها نداشته است.
وی اظهارکرد: فضایی که ایجاد شده نه از سر تدبیر دولت برای ایجاد حمایت و فضای کسب و کار یا به اصطلاح حُبّ حسین(ع) نبوده؛ بلکه از سر بغض معاویه و شرایط و فضای جنگی ایجاد شده است. خروجی این مساله بسیار متفاوت با زمانی است که یک نگاه حمایت گرایانه منطقی و ریشه دار و سیستمی آن را شکل داده باشد.
در مورد مسأله دریافت ارز دولتی باید گفت: سواستفاده در همه جا اتفاق می افتد و نمی توان آن را انکار کرد. البته ایشان باید مستنداتی ارائه دهند و شرکت های متخلف را معرفی کنند. شرکت هایی که به جامعه این گونه جفا می کنند.
از طرف دیگر باید دید که آمارهای ارائه شده چقدر معنادار است. یعنی اگر چنین شرکت های متخلفی هستند، چه تعداد از کل شرکت های تولیدکننده را در بر می گیرند؟ مثلا" اگر از بین 200 شرکت، 5 شرکت این کار رو انجام می دهند، از نظر آماری معنادار نیست و به آن توجهی نمی شود.
وی در مورد دریافت ارز دولتی عنوان کرد: از نگاه یک مدیر بخش خصوصی، بعید می دانم که شرکتی که تماما خصوصی باشد همچین امکانی به آن داده شود؛ یا آن شرکت ها کاملا دولتی هستند و یا خصولتی و یا به شکلی ارتباطی با دستگاه های دولتی دارند. بخش خصوصی اصلا متوجه نمی شود که این دلارهای دولتی کِی، کجا و به چه اشخاص و شرکت هایی واگذار می شوند و هر ازگاهی از تلویزیون مشاهده می کنیم که بازگو می شود که دلارهای دولتی به اشخاص و شرکت هایی داده شده است؛ درحالیکه بوی آن هم به مشام ما نمی رسد.
شوندی گفت: بهتر است قبل از عنوان مطلبی، مطالعه شود تا جفایی به صنفی صورت نگیرد.

لوازم خانگی
مدیرعامل زیباسازان در مورد اظهارات پنج برابر شدن قیمت لوازم خانگی توضیح داد: توجه داشته باشید که این صنعت دارای حوزه های مختلفی ست و باید دید منظور کدام قسمت و کدام حوزه لوازم خانگی مورد نظر ایشان بوده است. از طرفی لزوما افزایش قیمت ارتباطی با دلار ندارد و زمانی ممکن است زمینه یک قطعه در بازار کم شود. که این مساله باعث افزایش قیمت خواهد شد.
وی ادامه داد: دلار 4 برابر هم شد و ادعای سه برابر شده دلار انکار واضحات است. این قضیه ثبات می خواهد. بعضی اوقات التهاب، اثر روانی در بازار ایجاد می کند.
زمانی که در تامین مواد اولیه به مشکل می خوریم یعنی عرضه متناسب با تقاضا نباشد؛ حتی اگر در آن شرایط دلار نرخ ثابتی هم داشته باشد، مسلما آن قطعه قیمت بالاتری پیدا می کند و فراموش نشود این التهابات همزمان شد با تعویض سال، افزایش 35 درصدی نیروی انسانی و سایر موارد که همگی بر افزایش قیمت تاثیر داشته اند.
شوندی ادامه داد: آیا این التهاب و انفجار فقط در این حوزه بوده است؟ ما شاهد التهاب و افزایش قیمت در تمام حوزه ها بودیم مثل مسکن و اتومبیل و سکه و طلا و ارزاق عمومی. چه کسی پاسخگوست؟ چرا فقط لوازم خانگی؟
وی در انتها گفت: انتقاد و اعتراض باید وجود داشته باشد، ولی حرف باید انسجام و جامعیت داشته باشد و تمام ابعاد جامعه و شاخص های اقتصادی را ببیند؛ چون مانند زنجیر به هم متصل است.

کدام ارز دولتی؟

سید محمد خضرایی، مدیر عامل دما اتحاد گفت: واحد ما به عنوان قطعه ساز، دلار 4200 تومانی گرفت و در آن زمان ارز آزاد 5900 بود. بعد از چهار ماه 2800 تومان مابه التفاوت بابت هر دلار از ما گرفتند و برای من دریافت کننده دلار 7 هزار تومان تمام شد. بعد از 7 ماه از دریافت دلار دولتی، 25 میلیون مابه التفاوت آن را از ما گرفتند. این شبیه این است که شما گوشت تهیه کنید و بعد چند ماه قصاب مابه التفاوت قیمت روز را از شما بگیرد. کدام ارز دولتی؟
خضرایی افزود: ما کاملا توانایی تامین نیاز داخل را داریم. به طور مثال در سال گذشته تولید ماهیانه ما 60 هزار بوده است و امسال به 190 هزار رسانده ایم. شعار ما این است که اجازه نمی دهیم خط تولید کارخانه ای تعطیل شود. واحد ما نیاز 70 کارخانه را تامین می کند و با تمام نیرو برای تحقق شعارمان کار کرده ایم و کسی از ما تشکر و حمایتی نکرد. بسیاری از اقلام ما تحریم بوده است و از طریق کشورهای واسط اقدام کرده ایم. جالب این جاست که دریافت مجوز داخلی بسیار سخت تر از تامین آن مواد از کشورهای دیگر بوده است.

سود در فروش بیشتر است

مرتضی غفاری، مدیر عامل شرکت جهان بلور گفت: ما مشکلی در تامین نیاز کشور نداریم. مشکل اصلی ما تامین مواد اولیه و مشکلاتی که سازمان هایی مانند دارایی و بانک ها به وجود آورده اند.
وی در مورد ادعای کاهش تولید جهت افزایش قیمت بیان کرد: وقتی که سود در فروش بیشتر است؛ چرا ما باید کاهش تولید داشته باشیم؟
در مورد دریافت ارز دولتی و فروش محصولات به نرخ دلار آزاد باید بگویم که چنین اتفاقی برای ما نیفتاده است.

وکیل به جای تولیدکننده

دیگر تولیدکننده لوازم خانگی گفت: زمانی که امکاناتی در اختیار ما نیست و ارگانهای دولتی ما را تحت فشار قرار داه اند ما دیگر تولید کننده نیستیم و نقش وکیل را داریم. اگر به ما امکانات و تسهیلاتی بدهند من به نوبه خودم قول افزایش نیرو را می دهم.
وی در مورد ارز دولتی بیان کرد: ما که ارز دولتی دریافت نکردیم و در این اواخر تفاوت محسوسی بین ارز دولتی و آزاد وجود ندارد. ما سعی کرده ایم تا جایی که امکان داشت از مواد داخلی استفاده کنیم. فشار بر ما زیاد است و انگیزه تولید کم شده است. ما فقط انتظار داریم که اجازه ورود مواداولیه را به ما بدهند و ثبت سفارش انجام شود.

ما ارزی دریافت نکرده ایم

مصطفی اکبری، مدیر عامل شرکت تکسان خزر تبریز گفت : ابتدا مواد اولیه مورد نیاز ما را تامین کنند و سپس توانایی تولیدکننده را زیر سوال ببرند.
وی در مورد دریافت ارز دولتی گفت: احتمالا دریافت کنندگان ارز دولتی از وابستگان خودشان بوده اند، ما که تاکنون ارز دولتی دریافت نکرده ایم و تمام خریدهای خود را با ارز آزاد انجام داده ایم. با وجود افزایش چندبرابری مواداولیه، بیمه، دستمزد و... افزایش قیمت محصولات ما دوبرابر بوده است. ابتدا این افزایش ها را برآورد کنند و سپس چنین ادعایی داشته باشند.

توانایی فتح اروپا را داریم

منوچهر قدوسی، مدیرعامل شرکت فن آوران آلومینیوم خزر گفت: ما هر چه می کشیم از این دولت ناکارآمد است. تولیدکنندگان ما توانمند هستند، ولی هیچ حمایتی از ما نمی شود. من خود ادعا دارم با حمایت می توانم در صنعت قابلمه نفر اول باشم و با نمونه خارجی رقابت کنم. ما نیازمند تکنولوژی روز هستیم و تا نقدینگی وجود نداشته باشد امکان ارتقا وجود ندارد. واحد ما توانایی 5 میلیارد صادرات در ماه در را دارد.
وی افزود: چین اگر چین شد به دلیل حمایت های دولتش بود. فرد چینی نقل می کرد که 10 هزار متر سوله ساختم، دولت هزینه آن را به من داد و گفت 5 سال دیگر مراجعه می کنم اگر به سود دهی رسیده بودی اصل پول مرا برگردان در غیر این صورت با 2 درصد سود قسط بندی می کنم. اگر این گونه با ما عمل شود توانایی فتح اروپا را هم داریم.
قدوسی ضمن اشاره به صحبت های رهبر در سال جاری گفت: رهبر گفته اند که تولیدکننده را اذیت نکنید و حمایت کنید. سال گذشته 15میلیون مالیات داده ایم و امسال 40 میلیون تومان. مگر شرایط اقتصادی بهتر شده که مالیات افزایش یافته است؟ با این افزایش قیمت های روزانه چگونه می شود کار کرد؟ یکسال است که دولت طرح حمایت از تولید داخل را مطرح کرده است که فقط در حد حرف است و عملی صورت نگرفته است.
مدیر عامل شرکت فن آوران آلومینیوم خزر در مورد دریافت ارز دولتی بیان کرد: اگر کسی ارز دولتی بگیرد دولت موظف است تا لحظه آخر پیگیری کند. اگر ارز دولتی بابت ورود کالایی داده اند آن را مطالبه و متخلف را بازخواست کنند. باید جلوی رانت در کشور گرفته شود.
وی در مورد علت کاهش تولید اظهار کرد: علت کاهش تولید نبود نقدینگی است. اباید همه چیز را نقدی تهیه کرد. در کشورهای اروپایی وقتی برای گرفتن وام مراجعه می کنی و ادعا داری که حساب تو فعال و گردش مناسبی دارد به شما وام نمی دهند و می گویند شما نیازی به وام نداری، ولی در این جا برعکس است و برای گرفتن وام باید حساب خوب کار کند. اگر حسابی گردش مالی مناسبی داشته باشد چه نیازی به وام دارد؟ ما نقدینگی خود را صرف سرمایه گذاری و خرید تجهیزات کرده ایم و برای تولید نیاز به پول داریم و اگر من پول داشته باشم چه نیازی به وام دارم؟
گفتنی است در این خصوص با برخی از اعضا هیات مدیره انجمن تماس گرفته شد ولی موفق به انجام مصاحبه نشدیم. ظاهرا چنین به نظر می رسد که انجمن هنوز برای اتخاذ موضع رسمی در این زمینه به جمع بندی نرسیده است ولی نارضایتی و اعتراض صنعتگران فعال در این شاخه صنعتی همچنان ادامه دارد.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395