چهارشنبه, 16 مرداد 1398 ساعت 12:57
کد خبر: 59872

انتصابات و هجوم به روزنامه نگاران

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

علی پاکزاد

عنوان میشود شغل خبرنگاری سخت و زیان آور است، بعد از 25 سال اشتغال به این کار تائید می کنم این عنوان را، ولی سخت وزیان آور بودن نه فقط از منظر اتفاقاتی است که برای همکارانم در جریانات و برخوردهای سیاسی رخ می دهد و یا زحمات وخطراتی که به جان می خرند در انعکاس اخبار حوادث، جنگ و دیگر مصائب؛ بلکه باید بگویم این شغل از زاویه صنفی هم سخت و زیان آور است.

خبرنگاران ایرانی که در تمامی عرصه ها مشغول به کار هستند در پایین ترین درجه امنیت شغلی قرار دارند. فکر نکنید این مسئله را از منظر روزنامه نگاری می گویم، همکارانم در رسانه ملی و حتی در رسانه های دولتی نیز از کمترین سطح امنیت شغلی برخوردار بوده و به رغم تمام تلاشی که می کنند از کمترین میزان عایدی اقتصادی برخوردار می شوند.
خبرنگار ایرانی سالهاست هویت صنفی ندارد، اولین و تنها انجمن فراگیر آنها هم بازیچه فضای سیاسی شدهم از سوی اصلاح طلبان و هم از سوی اصولگرایان و سالهاست که به محاق فراموشی سپرده شده و در نهایت هیچ نهادی نیست که مدعی و مدافع مطالبات صنفی خبرنگاران باشد.
همین بی پناهی باعث می شود که خبرنگاران، مرغ و عزا و عروسی باشند. در همین سریال اخیر صدا و سیما که صدای ظریف راهم در آورد، شغل خبرنگاری معادل جاسوسی قرار گرفت و هیچ نگفتیم؛ جالب آنکه در محفلی نسبت به این نحوه برخورد معترض شدم دوستی که خود از مدیران با سابقه مطبوعات است به جای دفاع گفت چه کنیم که در همه دنیا بهترین پوشش برای جاسوسی خبرنگاری است! با خودم گفتم ای ول به این همه حمیت و علقه صنفی، به قول شاعر که ز دست دوستان فریاد.
نداشتن امنیت شغلی، دائم در مظان اتهام بودن، پایین ترین عایدی اقتصادی، حداقل پوشش های حمایتی و بسیاری دیگر از مشکلات در عمل کار روزنامه نگاری را حتی اگر دیگر مشکلاتش هم نباشد سخت و زیان آور می کند.
حال به این موضوع بیفزایم آخرین حمله ای که از جبهه خودی شاهدش هستم، یعنی تهمت قلم به مزدی زدن به همکارانی که در مجموعه هایی غیر رسانه ای سمتی گرفته و مشغول به کار شده اند.
در مورد افراد نام برده شده در فهرست کذایی قضاوت نمی کنم و نمی خواهم از این زاویه به موضوع نگاه کنم که همه این همکارانم از خطا مبرا هستند. ولی سئوال من این است اگر هر کسی به صرف داشتن سابقه رسانه ای در مجموعه ای غیر رسانه ای مشغول به کار شد به معنی قلم فروشی است؟ به معنی حق السکوت گرفتن است؟ به معنی بی صداقتی است؟ به معنی خبر دورغ پراکنی است؟
انصاف داشته باشیم وقتی مجموعه سمت های همکاران خود را که در فهرست مورد اشاره منتشر شده بود نگاه می کردم بخش زیادی از ایشان به عنوان مدیر یا مسئول واحد روابط عمومی مشغول به کار شده و یا به عنوان مشاور در همین زمینه به کار گرفته شده بودند. یعنی شغلی که حتی در دانشگاه هم با خبرنگاری به صورت واحد در زیر شاخه ارتباطات آموزش داده میشود و حداقل 25 سالی که در روزنامه ها مشغول به کار هستم این انتصابات امری عادی بوده که افراد با سابقه مطبوعاتی در روابط عمومی ها مشغول به کار شوند چه مشاور، چه عضو هیات مدیره و یا حتی مدیر واحد مربوطه باشند. بنابراین نکته تازه ای در این فهرست ندیدم که بتوانم براساس آن حضور همکاران خود را حمل بر تهمت های نا نوشته ای بدانم که این تهاجم در صدد القاء آن بوده است.
ولی بازهم به یاد همان نقل قول سعدی افتادم که از دوستان می نالید و دلیل دیگری بر سخت و زیان آور بودن شغل خبرنگاری به فهرست من افزوده شد. ای کاش در این روزها که به روز خبرنگار نزدیک می شویم خودمان با خومان مهربان تر باشیم و تصویری که برخی تلاش می کنند از جامعه شریف خبرنگاری ارایه دهند را خودمان رنگ و لعاب بیشتری ندهیم.
روز خبرنگار را به همه همکاران رسانه ای خود و همه اصحاب اندیشه و قلم تبریک می گویم و برای ایشان صبر آرزو دارم.
 
 

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399