سه شنبه, 15 مرداد 1398 ساعت 08:33
کد خبر: 59804

اطلاعات تکميلي

  • رئیس هیات مدیره انجمن صنفی تولیدکنندگان لوازم خانگی ایران:

امکان ساخت ۴ هزار کلاس درس با سود روزانه سپرده‌گذاران معاف از مالیات

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصراقتصاد: محمدرضا دیانی گفت: با سود روزانه پرداختی به یک درصد سپرده‌گذاران که از مالیات هم معاف هستند، می‌توانیم ۴۳۲۷ کلاس درس بسازیم.

وی روز گذشته در یک نشست خبری، اظهار کرد: در حالیکه صنایع ما به دلیل کمبود نقدینگی زمین‌گیر هستند، آمارها نشان می‌دهد که ۲.۵ درصد سپرده‌گذاران غیردولتی، ۸۵ درصد سپرده‌های کشور را در اختیار دارند و تنها یک درصد این سپرده‌گذاران نیز صاحب ۷۴ درصد سپرده‌ها هستند.
وی افزود: با سود روزانه پرداختی به یک درصد سپرده‌گذاران که از مالیات هم معاف هستند می‌توانیم ۴۰۰ کیلومتر بزرگراه یا ۴۳۲۷ کلاس درس یا ۱۰ بیمارستان ۱۰ تخته بسازیم. در چنین شرایطی لایحه مالیات بر عایدی سرمایه نیز سال‌ها است که در مجلس شورای اسلامی دست به دست می‌شود.
دیانی همچنین تصریح کرد: اگر تصویب این لایحه زمان می‌برد، بهتر است که سران قوا به موضوع ورود کرده و لایحه مالیات بر عایدی سرمایه را سریع‌تر تصویب کنند؛ چراکه تنها راه مبارزه با تحریم‌ها، تولید ملی است.
مدیرعامل گروه انتخاب با بیان اینکه کارخانه‌های تولید لوازم خانگی در حال حاضر با ظرفیت ۲۰ تا ۳۰ درصد فعالیت می‌کنند، گفت: این صنعت در حال حاضر به حدود ۴۰۰۰ میلیارد تومان نقدینگی نیاز دارد تا بتواند ظرفیت تولید را به ۶۰ درصد برساند؛ چنانچه دولت نقدینگی مورد نیاز آنها را تامین نماید ظرف دو تا سه ماه می توانند ظرفیت تولید را به ۵۰ درصد افزایش داده و کل نیاز بازار داخلی را تامین نمایند.
رئیس انجمن تولیدکنندگان لوازم خانگی ایران از برگزاری جلسه مقابله با تحریم در وزارت صنعت خبر داد و گفت: هفته گذشته جلسه ای در وزارت صنعت، معدن و تجارت برگزار شده که عنوان آن مبارزه با تحریم است، ولی خبرها از آن جلسه حکایت از آن دارد که اعضای این جلسه نامه ای را به وزیر صنعت جهت امضا ارائه کرده اند که بر مبنای آن مجوز واردات لوازم خانگی به صورت SKD را دریافت نمایند، اما وزیر هنوز این نامه را امضا نکرده است.
محمدرضا دیانی با اشاره به اینکه توقف خطوط تولید لوازم خانگی به دلیل محدودیت های تحریم به هیچ وجه رخ نخواهد داد، گفت: در حال حاضر توانایی ساخت تمامی قطعات مورد نیاز صنعت لوازم خانگی در داخل کشور وجود دارد و چنانچه دولت حمایت های لازم را صورت دهد به هیچ عنوان نیاز به واردات لوازم خانگی نداریم؛ این در شرایطی است که اگر کره ای ها قطعات تولید برخی محصولات خانگی را به ایران نمی دهند به طور قطع نمی تواند منجر به توقف این صنعت شود.
وی تاکید کرد: صنعت لوازم خانگی نیاز به سه تا چهار هزار میلیارد تومان نقدینگی دارد که اگر در قالب یک خط اعبتاری در اختیار تولیدکنندگان قرار داده شود تا سرمایه در گردش آنها تامین شود می توان این وعده را داد که کشور از واردات این محصولات بی نیاز شود. ضمن اینکه به موازات تعیین سرمایه در گردش می توان کارت اعتباری خرید به مردم اعطا کرد تا تولیدکنندگان بتوانند وام دریافتی از دولت را بازپرداخت نمایند.
دیانی با بیان اینکه هم اکنون بسیاری از کارخانجات تولید لوازم خانگی برای تامین قطعات خود در شرایط تحریم وارد مذاکره با تولیدکنندگان داخلی شده اند، گفت: ما در صنعت لوازم خانگی مشکل تحریم نداریم و قادریم بهترین کالا را با بهترین کیفیت تولید کنیم، اما دولت باید از صنایع اولویت دار حمایت کرده تا در حوزه تحقیق و توسعه وارد عمل شده و کیفیت محصولات تولیدی خود را بالا ببرند؛ البته باید به این نکته توجه داشت که اگر دولت قطعات تولید داخلی این صنعت را وارد کند به طور قطع تولید صرفه داخلی نخواهد داشت.
این تولیدکننده لوازم داخلی گفت: هیچ مانع تکنولوژیکی در صنعت لوازم خانگی وجود ندارد و حتی مواد اولیه را نیز می توان در داخل تولید کرد. ضمن اینکه هزاران و هزاران راه برای دور زدن تحریم ها وجود دارد و تنها کافی است تولیدکنندگان همت و دولت حمایت نماید.
وی خاطرنشان کرد: ما از دولت می خواهیم ریال مورد نیاز تولیدکنندگان را تامین کرده تا هم نیاز بازار برطرف شود و هم اشتغال ایجاد گردد؛ در حالی که واردکنندگان از دولت می خواهند در شرایط سخت تحریمی دلار به آنها اختصاص یابد و اشتغال از بین برود.
دیانی خاطرنشان کرد: قاچاق لوازم خانگی ظرف ماه های گذشته مجدد افزایش یافته و به نظر می رسد دولت مقابله با قاچاق را کنار گذاشته است؛ ضمن اینکه بخش عمده ای از توقف واردات ناشی از گرانی ارز و عدم صرفه واردات بوده است.
 

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395