دوشنبه, 14 مرداد 1398 ساعت 08:05
کد خبر: 59729

خطر ابتذال برای صنعتی سازی غیر مسئولانه

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصراقتصاد: تولید مسکن به روش صنعتی در ایران تجربه شده است اما در برخی پروژه ها از مسیر استاندارد فاصله گرفت و این امر موجب بوجود آمدن ابتذال دراجرای  این مدل تولیدی شد ،اخیرا وزیر راه و شهرسازی به حمایت از صنعتی سازی در ساخت و ساز پرداخته است که هشدار هایی برای پرهیز از تکرار مسیر اشتباه قبلی طی شده را می طلبد.

صنعتی سازی یک مدل تولیدی است که شامل روش هایی که استفاده از نیروی انسانی و منابع را با بکار گیری تجهیزات و تکنولوژی بهینه می کند
مفهوم صنعتي سازي ساختمان فقط به معناي پيش ساخته سازي نيست، بلكه شامل، پیش مونتاژ، مدولاریزاسیون و كاربرد فناوري هاي نوين در فرايند ساختمان سازي نيز مي گردد.
در شیوه تولید صنعتی، تولید قطعات ساختمانی براساس شیوه و استاندارد واحد، به صورت متمرکز ساخته شده و در نهایت به صورت مکانیزه و صنعتی نیز نصب و اجرا می‌شود. در تولید صنعتی از آنجایی که استانداردهای لازم و مشخص تعیین شده است، امکان تولید مدولار در این شیوه وجود دارد و از اتلاف منابع تاحد بسیاری کاسته و به سرعت تولید می‌افزاید. بنابراین یکی از پیش نیازهای اولیه تولید تمام صنعتی تبیین و تعریف استانداردهای ساختمانی باتوجه به ویژگی‌های اقلیمی، فرهنگی و نیازهای انسانی است.
در همین راستا محمد اسلامی، وزیرراه و شهرسازی  درافتتاحیه نمایشگاه بین المللی صنعت ساختمان سال جاری در خصوص صنعتی سازی می گوید صنعتی‌سازی شتاب می‌دهد که بتوانیم رونق ساختمان را در بخش تولید داشته باشیم و این موضوع کشنده‌ای است که محصولات تولیدی را جذب کند.
اسلامی بر این باور است که صنعتی سازی به زمان، قیمت و کیفیت کمک می کند و زمانی که سرعت ساخت بالا می‌رود،زمان ذخیره می‌کنیم و قیمت تمام شده کاهش پیدا می‌کند و زمانی که ملاحظات زیست محیطی و مصرف بهینه انرژی را رعایت کنیم، ‌ کمک می‌کند که هزینه‌های دوره عمر کاهش پیدا کند. پس هم اتلاف انرژی نداریم و هم استهلاک کمتری داریم و بهره‌وری افزایش پیدا می‌کند.
صنعتی سازی به عنوان یک راهبرد مطرح می شود و صنعتی سازی یک پکیجی است که در هر صنعتی مورد استفاده قرار خواهد گرفت مانند صنعت خودرو، ساختمان و اولین راهبرد این است که باید سیستم ها را مطالعه و شناخت کافی داشت و بعد سیستم انتخاب شود و بر اساس آن مزیت ها و معایب و محدودیت ها طراحی بر اساس آن سیستم انجام شود و مرحله بعد طراحی انجام شود نظام فنی اجرایی ایران بر اساس دو سیستم قابی فلزی یا بتنی است و سیستم دیگری را آموزش نخواهد داد.
نظام فنی اجرایی اول پروژه را طراحی مناقصه برگزار می شود و اکثر ساخت و ساز ها براساس نظام فنی اجرایی است که این دوسیستم را اعمال می کند و زیر ساخت و آموزش در ایران برای صنعتی سازی باید مورد توجه قرار گیرد
در همین راستا عبدالرضافرید نائینی ،عضو هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان و فن آوران صنعت ساختمان درگفت و گو با عصر اقتصاد در خصوص صنعتی سازی در ایران می گوید  دهه پنجاه دوران  طلایی صنعتی سازی در ایران  بوده است برنامه ریزی مشخصی در مورد  توسعه صنعتی سازی ساختمان  درایران وجود داشت (مانند شهرک اکباتان) و با کمک از شرکت های سازنده صنعتی ساختمان صنعتی کشورهای پیشرفته این طرح حرکت می کرد، لذا در مدتی محدود صدها پروژه ساخت صنعتی که عمدتا پروژه های برجسته ای بودند، احداث شد. 
فرید نائینی در خصوص صنعتی سازی بعد از انقلاب اظهار می کند بعد از انقلاب سیاست  توسعه مسکن به سمت آماده سازی و توزیع زمین حرکت کرد و تمرکز از انبوه سازی و صنعتی سازی  برداشته شد و تنها ارگان هایی که  می توانستند انبوه سازی  را مدنظر قراردادند تعاونی ها بودند که از اوایل انقلاب با سهمیه بندی شدن مصالح  عملا مدیریت  تعاونی ها به جای  ظرفیت فنی، ظرفیت تدارکاتی داشتند ولاجرم  از بحث صنعتی سازی فاصله گرفتند ودر نتیجه حدود 30 سال فعالیت صنعتی سازی مورد توجه قرارنداشت و تنها  در مواردی به صورت شعاری مطرح شد.
کارشناس ارشد معماری و شهرسازی بر این باور است که  در سال های گذشته ساختمان های استیجاری مطرح شد و پروژه هایی به بهره برداری رسید که در آنها  از صنعتی سازی استفاده شد  و بعد از آن مسکن مهر یک ظرفیت فوق العاده  برای صنعتی شدن بود.
به گفته عضو هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان و فن آوران صنعت ساختمان در خصوص صنعتی سازی در مسکن مهر  همه ابعاد مسکن مهر ضعف های تعیین کننده ای وجود داشت.  به غیر از تولید مسکن می توانستیم امتیاز های دیگری را مانند تقویت تکنولوژی و صنعتی شدن ساختمان ها، تجربه پروژه های بزرگ و ملی در این پروژه بدست آوریم اما برنامه ریزی در مسکن مهر مطابق با وسعت این پروژه صورت نگرفت.
به گفته وی انجمن سازندگان صنعتی در دوره مسکن مهر پیشنهاد و نقدهای زیادی را به دولت داشت که این ساخت و ساز به سمت صنعتی سازی حرکت کند و زمانی که دولت تصمیم به تقویت صنعتی سازی گرفت به جای اینکه تسهیلات در اختیار تولید کننده بگذارد، بخش تقاضا را تقویت کرد.
عضو هیات مدیره انجمن انبوه سازان تهران در پایان خاطر نشان می کند با تخصیص وام کم بهره به متقاضیان موجب شد که همه پروژه های ساخت صنعتی را طلب کنند ولی چون در بخش تولید صنعتی ساختمان توانایی کافی وجود نداشت نتیجه ان ایجاد ابتذال در توسعه صنعتی شد و به علت اینکه سازندگان صنعتی در ایران محدود و نیاز به صنعتی سازی در حوزه تقاضا وسیع بود، مسیرحرکت  به سمت ابتکارات مبتذل  با انگیزه وام کم بهره پیش رفت.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399