شنبه, 12 مرداد 1398 ساعت 11:01
کد خبر: 59572

هفته تصمیم سازی های اقتصادی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

مرضیه صدری

هفته گذشته با چند مصوبه و خبر مهم تاثیر گذار در اقتصاد کشور همراه بود.

از جمله مهم ترین آن ها لایحه حذف 4صفر از پول ملی بود که توسط هیات دولت به تصویب رسید. طرح حذف ریال و جایگزینی با تومان که از سوی بانک مرکزی ارائه شده است، پیش از این در آذرماه 95 و در زمان رئیس کل سابق بانک مرکزی(ولی اله سیف) در دولت تصویب و توسط مجلس رد شده بود. این بار اما شنیده ها حاکیست که احتمال موافقت با آن از سوی نمایندگان افزایش یافته است.
دیگر مصوبه مهم، 4راهکار دولت برای جبران کسری بودجه در شورای هماهنگی اقتصادی سران سه قوا بود که این مصوبه هم مانند قبلی، با توجه به حساسیت اقتصاد کشور در شرایط امروز، با اما و اگرهایی همراه بود. با توجه به اینکه شورای هماهنگی اقتصادی سران قوا به منظور ایجاد هماهنگی و تقویت همراهی سه قوه تشکیل شده است، اما بسیاری از نمایندگان مجلس و حتی اعضای هیات دولت نسبت به آن ابراز بی اطلاعی کردند.
از جمله خبرهای مهم اقتصادی هفته گذشته اعلام آغاز به فعالیت بازار متشکل ارزی از عید قربان توسط همتی بود. بازار متشکل معاملات ارزی با هدف ساماندهی و کنترل بازار ارز شکل گرفته و سامانه اصلی این بازار به بانک ها، صرافی ها و چند بخش مختلف بانک مرکزی متصل است.
راه ‌اندازی این بازار، تهران را به پایتخت ارزی کشور تبدیل خواهد کرد؛ همچنین این امکان را فراهم می‌کند که ساعت نه صبح هر روز ، نرخ متوسط مشخص و معاملات بر اساس آن انجام شود درحالی که نرخ ارز در بازارهای خارج از کشور حدود ساعت 11 ظهر مشخص می‌شود.
برگزاری جلسات نهایی دادگاه های مهم ترین مفسدان اقتصادی و صدور حکم آن ها از جمله رویدادهای هفته گذشته بود. برگزاری علنی دادگاه های مفاسد اقتصادی در عین حال که می تواند موجبات بدگمانی به مسئولان را فراهم کند، اما بیش از آن می تواند کورسوی امیدی برای مردم نسبت به شفاف سازی و مبارزه با مفسدان اقتصادی در هر سطح و رتبه و اعتماد سازی نسبت به حاکمیت باشد.
هفته گذشته بازهم شاهد اقدامات آمریکا با هدف فشار حداکثری بر ایران بودیم که بیش از آنکه در نیل به این هدف موفق باشد، به مخدوش کردن چهره جهانی آمریکا کمک کرده است.
آمریکا که همچنان بر ادامه بازی تنش در خلیج فارس و نا امنی منافع کشورها در منطقه اصرار می ورزد، هفته گذشته با تشدید مخالفت ها و رد درخواست خود برای پیوستن کشورها به ائتلاف دریایی از سوی ژاپن، آلمان و اسپانیا مواجه شد.
همچنین تحریم وزیر امور خارجه کشورمان به عنوان سخنگوی اصلی دیپلماسی کشور در دنیا تنها نمایشی از تلاش مذبوحانه وی و دست زدن به اقداماتی غیر منطقی و کودکانه بود.
بازارهای داخلی کشور هفته گذشته روزهای نسبتا با ثباتی را تجربه کرده و با افت و خیز اندکی همراه بودند.
بورس پس از هفته ها رکورد شکنی در مسیر صعودی هفته گذشته با حرکت اصلاحی شاخص کل همراه بود.
قیمت طلای جهانی با افزایش یک و نیم درصدی در هر اونس همراه بود و نرخ سکه و طلا با کاهش اندک، بازار نسبتا با ثبات و البته کاهشی داشت. نرخ ارز نیز کاهش یک و نیم درصدی در هفته گذشته داشت.
بازار نفت در هفته اخیر با افت و خیز همراه بود. قیمت نفت که در طول هفته اخیر به دلیل امیدواری معامله گران به کاهش زنجیره ای نرخ بهره متوسط فدرال رزرو آمریکا روندی صعودی را در پیش گرفته بود با اجرایی نشدن این پیش بینی و کاهش تنها 25 واحدی نرخ بهره، تا هفت درصد افت کرد. اما در ادامه تعرفه گذاری 10 درصدی آمریکا برای 300 میلیارد دلار کالای چینی موجب شد بازار ها بار دیگر ملتهب شوند. در این میان عوامل افزایش دهنده دیگر نیز موجب شدند که قیمت نفت بیش از دو درصد افزایش یابد.
اداره اطلاعات انرژی آمریکا روز چهارشنبه اعلام کرد ذخایر نفت این کشور برای هفتمین هفته متوالی کاهش پیدا کرده و با وجود بهبود تولید و افزایش واردات، به پایین ترین سطح از نوامبر گذشته رسیده است. ذخایر نفت آمریکا در هفته منتهی به ۲۶ ژوئیه، ۸.۵ میلیون بشکه کاهش پیدا کرد که فراتر از کاهش ۲.۶ میلیون بشکه مورد پیش بینی تحلیلگران بود.
همچنین آمار رسمی نشان داد تولید نفت خام آمریکا در ماه مه ۲۶ هزار بشکه در روز کاهش پیدا کرده و به ۱۲.۱۱ میلیون بشکه در روز رسیده است. آمار تولید آوریل مورد بازبینی قرار گرفت و با ۲۸ هزار بشکه در روز کاهش، ۱۲.۱۳ میلیون بشکه در روز اعلام شد.
این عوامل باعث شدند که قیمت ها تا حدودی کاهش هفت درصدی خود را جبران کنند. با این حال نمودار قیمت نفت در طول هفته نشان دهنده کاهش است.
 
 

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399