سه شنبه, 08 مرداد 1398 ساعت 08:44
کد خبر: 59431

اطلاعات تکميلي

  • انتقاد رییس انجمن واردکنندگان کاغذ و مقوا از عملکرد مسئولان

وزارت ارشاد حریف مافیای کاغذ نشد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصراقتصادرئیس انجمن وارد کنندگان کاغذ و مقوا گفت: واردات هر کالایی نیاز به مجوز دارد و از مردادماه سال گذشته هر فردی که در این حوزه به دنبال واردات بود بایستی از وزارت ارشاد مجوز می‌گرفت ما در این مدت شاهد حضور برخی افراد و شرکت‌های یک شبه بودیم که تاکنون هیچ فعالیتی در حوزه واردات کاغذ نداشتند اما به محض به وجود آمدن رانت ارز 4200 تومانی تبدیل به واردکننده شدند که بسیاری از آنها این ارز را گرفتند ولی کاغذی نیاورند که نتیجه آن بحران کاغذ در سال گذشته بود.

نشست خبری نمایشگاه تخصصی بین‌المللی کاغذ، مقوا، فرآورده‌های سلولزی و ماشین آلات مربوطه که توسط انجمن واردکنندگان کاغذ و مقوا، سازمان شرکت‌های شهرک صنعتی و انجمن مدیران تولیدکننده کاغذ برگزار شد.
سیدحسین میرباقری رئیس انجمن واردکنندگان در این نشست با اشاره به وضعیت کاغذ و برگزاری این نمایشگاه افزود: ما تاکنون در این حوزه نمایشگاه تخصصی نداشتیم اما امسال برای دومین بار تلاش داریم با حضور شرکت‌های خارجی و فعالین این حوزه اعم از واردکنندگان و تولیدکنندگان به این صنعت به صورت تخصصی نگاه کنیم. در حال حاضر ما در بخش کارتن و کاغذهای صنعتی علاوه بر تامین نیاز داخل موفق به صادرات شدیم اما در بخش کاغذ تحریر و چاپ به دلیل مشکلات ارزی و تحریم‌ها با چالش‌های زیادی روبرو هستیم و حتی آن تعداد محدودی از تولیدکنندگان این حوزه به دلیل مشکلات در واردات پالپ که موارد اولیه کاغذ بود، نتوانستند به موقع سهم خود را در بازار ارائه کنند.
سید حسن میرباقری گفت: همواره یکی از گلایه های اصلی وارد کنندگان کاغذ چاپ و تحریر تفاوت نرخ ارز بوده است چرا که برای واردات کاغذ هم دلار ۴۲۰۰ تومانی اختصاص می یابد و هم بخشی از واردات با ارز نیمایی در حال انجام است. این در شرایطی است که همین دو نرخی بودن زمینه رانت و فساد را فراهم می آورد.
رئیس انجمن وارد کنندگان کاغذ و مقوا افزود: در شرایط کنونی با رایزنی های صورت گرفته از سوی فعالان اقتصادی، زمینه ای فراهم شده تا بخش عمده ای از کاغذ وارداتی چاپ و تحریر با دلار نیمایی وارد شود که این امر منجر به برقراری آرامش بیشتری در بازار شده است. به نحوی که مطابق آمارها از ۳۵۰ هزار تن مصرف کاغذ چاپ و تحریر تنها ۴۰ هزار تن با مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و بر مبنای ارز دولتی وارد کشور می شود و مابقی با تأیید وزارت صنعت، معدن و تجارت با تخصیص ارز نیمایی به کشور ورود خواهد یافت.
میرباقری تصریح کرد: در واقع ۴۰ هزار تنی که با ارز دولتی واردات صورت می گیرد، با تشخیص وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بوده و صلاحیت وارد کنندگان از سوی این وزارتخانه سنجیده می شود که البته این موضوع برای ما محل ابهام است. به این علت تأکید داریم ارز واردات کاغذ، تک نرخی شود.
وی گفت: همچنین بنده به عنوان عضو کارگروه مربوطه دروزارت ارشاد برای تخصیص ارز دولتی بوده و به صراحت اعلام می کنم تا این لحظه حتی یک دلار ارز دولتی هم نگرفته ام. بنابراین از دولت تقاضا دارم تا برای کاهش رانت و فساد زمینه آن را که همین اختلاف نرخ است، از بین ببرد.
وزارت ارشاد
وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه مطابق با آمارهای وزارت صنعت، معدن و تجارت، تولید داخلی در کاغذ چاپ و تحریر تنها ۱۵ درصد و  سهم کاغذ وارداتی ۸۵ درصد است، خاطرنشان کرد: کل واردات چیزی حدود ۳۰۰ هزار تن است و از مردادماه سال گذشته عملاً بازرگانان وارد کننده کاغذ نبوده و مجوزها باید از سوی وزارت ارشاد و یا صنعت صادر می شده است.
رییس انجمن واردکنندگان کاغذ و مقوا اظهار داشت: بنا بر مصوبه دولت، 80 میلیون یورو ارز 4200 در اختیار وزارت ارشاد برای واردات کاغذ قرار گرفته و این وزارتخانه خود راسا به هر کسی که صلاح ببیند مجوز واردات می‌دهد و دوباره مساله رانت و امضاهای طلایی به وجود می‌آید.
میرباقری ادامه داد: واردات ما نسبت به سال 96 کاهش 50 هزار تنی داشته به طوری که کل واردات کاغذ تحریر و چاپ در این سال 350 هزار تن بوده است.
وی با اشاره به مشکلات واردکنندگان در حوزه کاغذ چاپ و تحریر گفت: واردات هر کالایی نیاز به مجوز دارد و از مردادماه سال گذشته هر فردی که در این حوزه به دنبال واردات بود بایستی از وزارت ارشاد مجوز می‌گرفت ما در این مدت شاهد حضور برخی افراد و شرکت‌های یک شبه بودیم که تاکنون هیچ فعالیتی در حوزه واردات کاغذ نداشتند اما به محض به وجود آمدن رانت ارز 4200 تومانی تبدیل به واردکننده شدند که بسیاری از آنها این ارز را گرفتند ولی کاغذی نیاورند که نتیجه آن بحران کاغذ در سال گذشته بود.
وی ادامه داد: ما به عنوان واردکننده شناسنامه‌دار و عضو انجمن وقتی می‌فهمیدیم یک شرکت یا فردی 30 هزار تن مجوز گرفته، طبیعی است که به دنبال وارد کردن کاغذ نمی‌رویم زیرا مازاد نیاز در بازار ایجاد می‌شود و در نتیج ضرر می‌کنیم. از طرف دیگر این واردکنندگان یک شبه به تعهد خود که آوردن کاغذ بود عمل نمی‌کردند و در نتیجه بازار از کاغذ خالی و قیمت‌ها چند برابر می‌شد به طوری که شاهد تشکیل بازار سیاه کاغذ بودیم.
وی افزود: ما بارها اعلام کردیم که ارز 4200 تومانی را حذف کنند تا این فضای رانت و امضاهای طلایی حذف شود اما متاسفانه به گفته‌های ما اعتنایی نشد. اکنون نیز بنا بر مصوبه دولت 80 میلیون یورو ارز 4200 در اختیار وزارت ارشاد برای واردات کاغذ قرار گرفته و این وزارتخانه خود راسا به هر کسی که صلاح ببیند مجوز واردات می‌دهد و دوباره مساله رانت و امضاهای طلایی به وجود می‌آید. این وزارتخانه حتی از ما که یک تشکل رسمی در این حوزه هستیم برای واردات و صلاحیت واردکنندگان نظرخواهی نمی‌کنند.
میرباقری تصریح کرد: واردکنندگان دیگر نیز می‌توانند با گرفتن مجوز از وزارت صمت و با ارز نیمایی واردات کنند. با وجود تفاوت زیاد بین ارز 4200 با ارز 12 هزار تومانی نیمایی قیمت‌ها در بازار آنقدر بالا است که باز هم برای واردکننده ارز نیمایی حاشیه سود داشته باشد.
وی در خصوص نزدیک شدن فصل آغاز مدارس و نیاز به کاغذ تحریر و چاپ گفت: برای دفاتر و کاغذ نشر هر ساله چهار ماه قبل از آغاز مدارس واردات آغاز می‌شد تا بازار تامین شود اما امسال با وجود آ‌نکه کمتر از دو ماه به آغاز مدارس مانده هنوز اتفاقی در بازار نیافتاده و واردکنندگان همچنان با مشکل تخصیص ارز مواجه هستند که همین امر باعث می‌شود، ما در این حوزه در هفته‌های آینده مشکلات زیادی داشته باشیم و آمادگی تامین کاغذ برای فصل مدارس را نداشته باشیم.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399