سه شنبه, 08 مرداد 1398 ساعت 00:00
کد خبر: 59423

افزایش سود ۵۰ درصدی صندوق ذخیره فرهنگیان در سال جاری

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

آناهیتا یاوری

عصراقتصاد: سرپرست وزارت آموزش و پرورش از افزایش سود ۵۰ درصدی صندوق ذخیره فرهنگیان در سال جاری خبر داد.

روز گذشته نشست تبیین سیاست ها و برنامه های وزارت آموزش و پرورش با حضور جواد حسینی، سرپرست وزارت آموزش و پرورش و اعضای شورای معاونان برگزار شد.
حسینی ضمن بیان اینکه یکی از کلیدی‌ترین نقاط تمرکز ما مدرسه محوری است، گفت: سند تحول بنیادین دارای چهار لایه نظری، برنامه‌ای، نهادی و اجرایی است که باید مدنظر قرار بگیرد. همچنین مدرسه کانون اصلی تحول است، اگر مدرسه محوری را اصل قرار ندهیم تلاش بیهوده کرده ایم.
وی ضمن اعلام اینکه در حال طراحی طرحی هستیم که ظرف یک ماه آینده به تصویب شورای عالی اداری برسانیم، گفت: بر اساس آن مدرسه محوری را با چند ممیزه به تصویب می‌رسد. معتقدیم اگر مدرسه کانون اصلی تحول است. مربی باید عامل تحول و اندیشه و نوآوری برای دانش آموزان باشد.
سرپرست وزارت آموزش و پرورش گفت: وقتی در مدرسه انتخاب مدیر از سوی معلمان هدف‌گذاری شود، مدیر قدرت خلق ثروت و مصرف کردن منابع مالی برای تشویق و تنبیه را دارد. معتقدم برای تحقق سند تحول بنیادین نیاز به منابع داریم و چهار مسیر تامین منبع وجود دارد. یکی از این منابع این است که باید سهم خود را از بودجه کشوری افزایش دهیم. راه دیگر لایه نهادی است و باید عوامل برون‌سازمانی آموزش و پرورش را برای تحقق سند تحول جذب کنیم. لذا توسعه مشارکت در تمام ابعاد یک هدف راهبردی است.
به گفته حسینی طراحی لایحه نظام‌نامه مشارکت آموزش و پرورش با سایر وزازتخانه‌ها و دستگاه‌های عمومی یک راه تامین منابع است.
وی راه سوم تامین منابع را مدیریت بر منابع و مصارف دانست و گفت: اکنون ۱۲ هزار و ۹۰۰ ساعت از دوره ابتدایی تا دوازدهم داریم که ۸ هزار ساعت لازم است. این کار ذهن بچه‌ها را خسته می‌کند‌.
سرپرست وزارت آموزش و پرورش بیان کرد: ۶۸ هزار نیرو در مهر امسال از سیستم خارج می‌شوند و ۲۰ هزار نیرو از طرق مختلف از دانشگاه فرهنگیان می‌گیریم، ۴۸ هزار نیروی دیگر را چه طور باید تامین کنیم؟.
حسینی افزود: در طرح معلم تمام وقت هم ۵۰۰ تا ۷۰۰ هزار تومان به حقوق معلم افزوده می‌شود که هم بخشی از کمبود نیرو را جبران می‌کند و احتمالا تعداد ثبت نام کنندگان در این طرح تا شهریور به رقم ۱۰۰ هزار برسد.
سرپرست وزارت آموزش و پرورش ادامه داد: باید مفاهیم سند را احصاء و به تعاریف عملیاتی تبدیل کنیم و در نهایت تبدیل به برنامه شده و اجرا شوند و در آخر پایش شوند.

تأکید بر کاهش ساعت های آموزش

حسینی با اشاره به اینکه ۴۸۰۰ ساعت اضافی درسی در مدارس داریم،  گفت: این موضوع باعث کاهش نوآوری،  کیفیت،  اتلاف هزینه و امثالهم می‌شود. به دنبال کاهش آن و کیفیت بخشی آن هستیم.
وی اظهار کرد: مفاهیم سند تحول باید تعریف نظری و عملیاتی، تبدیل به برنامه برای اجرا و پایش شوند. اکنون شش خرده نظام به ۶۷۰ برنامه تبدیل شده است که با رویکرد تعلیم و تربیت تمام‌ساحتی و اهداف دوره‌های چهارگانه تعلیم و تربیت به استان‌ها رفته است.
حسینی با اشاره به بهبود عملکرد صندوق ذخیره فرهنگیان بعد از نوسانات بسیاری که داشت گفت: صندوق ۵۰ درصد ارزش سود در شش ماه گذشته داشته است و مقرر شد تا سال ۱۴۰۱ ارزش سود را به ۵۰۰۰ میلیارد برسانند.
وی افزود: از صندوق خواستم دوکار انجام دهند. نخست آنکه سهام بسیاری از دارایی‌ها به معلمان واگذار شود. دستور دادیم و آن را انجام می‌دهند. همچنین خواستیم وقتی دارایی خریداری می‌شود سهم ارزش افزوده آن را به معلمان بپردازند. انبوهی از این ظرفیت ها وجود دارد که می تواند مورد بهره برداری قرار بگیرد.
وی با بیان اینکه طرح ساماندهی مدارس را کلید زده‌ایم گفت: چه کسی گفته ۲۴ نوع مدرسه داشته باشیم؟ خواستم این مورد کارشناسی شود. به عنوان مثال مدرسه‌ای در حاشیه میدان ولی عصر(عج) داریم که در بهترین نقطه تجاری است و اگر آن را بفروشیم و در نقطه‌ای دیگر مدرسه دایر کنیم، ارزش افزوده بالایی خواهد داشت.
حسینی تاکید کرد: باید مدارس کوچک را بزرگ بسازیم، زیرا مدارس بزرگ امکان تعلیم و تربیت تمام ساحتی را فراهم می کند.

مدرسه ، مربی و دانش‌آموز عناصر اصلی تحول هستند

همچنین علی باقرزاده، معاون سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی وزارت آموزش و پرورش که از دیگر سخنرانان این نشست بود نیز اظهار کرد: در برنامه سیاست ها و برنامه های سال ۱۳۹۸ که در وزارت آموزش و پرورش برگزار شد گفت: ماموریت اصلی وزارت آموزش و پرورش اجرای سند تحول بنیادین است که تلاش های زیادی برای اجرا صورت گرفته است اما بین وضعیت دلخواه و مطلوب فاصله وجود دارد که باید این فاصله کم شود.
وی ادامه داد: باید زنجیره ای از اتفاقات متصل به هم در بیرون و داخل آموزش و پرورش صورت گیرد، تا آنچه را که به عنوان تحول می خواهیم انجام گیرد.
به گفته باقرزاده وزارت آموزش و پرورش اگر سرمایه ملی است، باید دغدغه ملی هم باشد و عزم ملی هم داشته باشیم.
وی گفت: آموزش مستقل از قانون، سیاست، فناوری و فرهنگ نیست و نمی توانیم بهبود بدهیم. باید تمام ظرفیت ها را به داخل مدرسه ببریم هر برداشتی به تحول داریم باید به سمت تقویت مدرسه و ماموریت مدرسه انجام گیرد‌ باید یک نقطه عظیمت را شروع کنیم.
وی تصریح کرد: بحران اصلی در هر نظام آموزشی در یادگیری است که می تواند ظرفیت های ملی را از بین ببرد‌. اگر میخواهیم چنین نقصان و خسارتی به کشور وارد نشود، باید به درون مدرسه هجرت کنیم تا فرصت های فراگیر و با کیفیت در درون کلاس و بین تعامل دانش آموز و معلم شکل گیرد‌.
باقرزاده گفت: باید باور کنیم مدرسه، مربی و دانش آموز از عوامل اصلی تحول هستند و برنامه درسی فرصت‌ساز اصلی این تحولات است. سازمان پژوهش درصدد تدارک این فرصت های یادگیری است تا دانش آموزان لذت یادگیری هدفمند را تجربه کنند.

کنکور یک سم برای اجرای سند تحول بنیادین است

همچنین مجید رعنایی، معاون شورای عالی آموزش و پرورش در این نشست در خصوص سند تحول بنیادین و رویکردها و چالش های این سند گفت: سند تحول بنیادین آموزش و پرورش مجموعه سیاستی آموزش و پرورش و راه حل هایی برای آموزش و پرورش است. سندی راهبردی است چون سند ملی و کلان است.
وی ادامه داد: قرار بود این سند راهکارهایی بدهد و برنامه محوری را نهادینه کند و با رفتن و آمدن وزیر برنامه ها تغییر نکند و ایجاد همگرایی کند.سند تحول ۴ لایه دارد که اولینش لایه نظری است که تدوین شد. لایه دوم تدوین برنامه ای است و بعد لایه نهادی وجود دارد که سایر دستگاه های همکار این وزارتخانه باید نقششان مشخص شود. بعد از آن وارد لایه عملیاتی و اجرایی خواهیم شد. الان از لایه اول عبور کردیم و زیر نظام ها تدوین شده که در لایه دوم است.
به گفته رعنایی، کنکور یک سم مهلک و مانع اجرای سند تحول بنیادین است. رسانه ملی هم باید همسو با اجرای سند تحول بنیادین همکاری کند.
 وی بیان کرد: برنامه های زیرنظام ها برخی شان نوآورانه است و تجربه نشان می دهد ۶۰ درصدشان اینگونه است و باقی برنامه های پیشینی است و تطبیقی. روابطی بین این برنامه ها وجود دارد. گاهی یک برنامه پیش نیاز برنامه دیگر است و گاهی روابط تعاملی میان برنامه ها برقرار است و گاهی نیز برنامه ها مشترک است پس باید ارتباط بین برنامه ها را مورد توجه قرار دهیم.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395