دوشنبه, 07 مرداد 1398 ساعت 10:17
کد خبر: 59366

باید ریسک سرمایه‌گذاری در حوزه ساخت مسکن کاهش یابد تا شاهد به میدان آمدن انبوه‌سازان باشیم

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

دبیرکانون سراسری انبوه سازان مسکن و ساختمان، با طرح این سوال که آیا ضوابط و مقررات شهرسازی در جهت سوداگری مسکن است یا توزیع عادلانه مسکن؟ گفت: دولت‌های یازدهم و دوازدهم تلاش‌هایی مثبت در حوزه بازآفرینی شهری داشت اما با وجود تلاش زیاد دولت، قوانین ناصواب باعث شد طرح‌های خوب روی زمین بماند.

فرشید پورحاجت، روز دوشنبه در خصوص چگونگی استقبال انبوه‌سازان از ساخت مسکن استیجاری گفت: باید ریسک سرمایه‌گذاری در حوزه ساخت مسکن کاهش یابد تا برای ساخت مسکن استیجاری شاهد داوطلب شدن انبوه‌سازان باشیم.
وی ادامه داد: دولت باید قبول کند ابتکاری در حوزه اجاره‌داری ارائه دهد که ساخت مسکن اجاره‌ای برای بخش تولید مقرون به صرفه باشد.
پورحاجت با اشاره به اقدام وزارت راه برای اعطای زمین‌های رایگان به سازندگان مسکن استیجاری اضافه کرد: البته ابزار اصلی در ساخت و ساز، زمین است اما ما هنوز نمی‌دانیم این زمین‌ها در کجا قرار دارد و فراخوان عمومی برای مشارکت ساخت در این زمین‌ها هنوز نداشته‌ایم.
وی گفت: هنوز ایراداتی وجود دارد که بخش خصوصی رغبت نمی‌کند پای این طرح بیاید.
دبیر کانون سراسری انبوه سازان اضافه کرد: به طور کلی سیاست‌وزی در حوزه مسکن باید به سمت ساخت مسکن انبوه باشد تا بحران از حوزه مسکن خارج شود.
ساخت مسکنپورحاجت ادامه داد: تاسیس سازمان اجاره‌داری (موسسات اجاره‌داری) تکلیفی قانونی است که در قانون ساماندهی آمده است اما هر زمان در شرایط بحرانی مسکن قرار گرفتیم به جای اجرای این بند از قانون صحبت از خانه‌های خالی و مجازات‌های مربوط شده است که اتفاقا باعث شوک قیمت می‌شود.
به گفته پورحاجت متناسب با نیاز مردم بیش از چهار میلیون مسکن نیازمندیم و سیاست‌های دولت می‌تواند در راستای رسیدن به این رقم باشد.
وی با بیان اینکه به نظر می‌رسد مجلس به نقش محوری خود عمل نکرده است و برای حل کمبود مسکن قانونگذاری نشده است، گفت: برای مثال آیا ضوابط و مقررات شهرسازی در جهت سوداگری مسکن است؟ یا این مقرارت در جهت توزیع مسکن و همین طور ساخت مسکن برای دهک های هدف جامعه است؟
این کارشناس حوزه مسکن اضافه کرد: سیاست‌های ساخت مسکن تاکنون به گونه‌ای نبوده است که خردورزی شده باشد و ساخت و سازها بیشتر به صورت طرح‌های موقت یا شخصی‌ساز بوده است.
وی گفت: اگرچه اعطای زمین برای ساخت مسکن استیجاری دیر عمل شد اما نحوه درست اجرای این دستور می‌تواند پای انبوه‌سازان را به این طرح باز کند.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395