یکشنبه, 06 مرداد 1398 ساعت 02:00
کد خبر: 59259

اطلاعات تکميلي

  • خداییان در خصوص همکاری با سازمان امور مالیاتی:

سازمان ثبت آمادگی ارسال اطلاعات به صورت آنلاین را دارد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصراقتصاد: مهم‌ترین ماده مربوط به تکلیف دفاتر اسناد، ماده ۱۸۷ قانون مالیات‌های مستقیم است. این ماده می‌گوید در کلیه مواردی که معاملات مربوط به ارث، املاک و درآمد اتفاقی، به‌ موجب اسنادِ رسمی صورت می‌گیرد، صاحبان دفاترِ اسنادِ رسمی مکلف‌اند قبل از ثبت و یا اِقاله یا فَسخِ سندِ معامله، باید مشخصات کامل معامله را به اداره امور مالیاتی مربوطه اعلام کنند. اداره پس از وصول بدهی‌های مالیاتیِ مربوط به موردِ معامله از مؤدی، از قبیل مالیات بر درآمدِ اجاره املاک، مالیات شغلیِ محلِ مورد معامله، مالیات درآمد اتّفاقی و مالیات نقل‌وانتقال قطعی املاک، اقدام به صدور گواهی انجام معامله می‌نماید. صرفاً پس از صدور این گواهی است که دفترخانه حق دارد، معامله مورد نظر را ثبت کند.


همچنین چندی پیش سازمان امور مالیاتی در اجرای تبصره 4 ماده 187 قانون مالیات های مستقیم و به منظور تسهیل و تسریع فرآیند صدور گواهی مربوط و تکریم ارباب رجوع، به برون سپاری فرآیند اخذ مالیات نقل و انتقال املاک موضوع ماده 59 قانون مالیات های مستقیم و صدور آنی گواهی مربوط، از طریق دفاتر اسناد رسمی اقدام کرد.
ذبیح اله خداییان، معاون رئیس قوه قضائیه و رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در این خصوص اظهار کرد: سرویس الکترونیکی اطلاع‌رسانی به سازمان امور مالیاتی کشور در خصوص شروع فعالیت شرکت‌ها در راستای اجرای مصوبه هیئت وزیران و به منظور ارتقای جایگاه ایران در شاخص شروع کسب و کار و تسهیل فرآیندها و کاهش زمان فرایند ثبت شرکت فی‌مابین سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و سازمان امور مالیاتی راه اندازی شد.
رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور گفت: در این سرویس بعد از تأسیس اشخاص حقوقی اطلاعات هویتی اشخاص و همچنین اطلاعات مربوط به سهام و سرمایه شرکت یا موسسه در لحظه به سازمان امور مالیاتی ارسال و کد رهگیری پیش‌ثبت‌نام کد اقتصادی اختصاص یافته به شرکت یا موسسه از سازمان امور مالیاتی دریافت می‌شود.
خداییان با اشاره به سرویس الکترونیکی پرداخت مالیات نقل و انتقال در دفاتر اسناد رسمی افزود: در این سرویس قبل از انجام معاملات در دفاتر اسناد رسمی، اطلاعات مورد تائید جهت محاسبه مبلغ مالیات در سامانه ثبت الکترونیک اسناد تنظیم و به سازمان امور مالیاتی ارسال و پس از آن شناسه قبض و شناسه پرداخت به دفتر اسناد رسمی اعلام شده و مبلغ مالیات توسط فروشنده به صورت برخط پرداخت و نسخه‌ای از مفاصا حساب مالیاتی جهت انتقال ملک مورد نظر به دفتر اسناد رسمی ارسال خواهد شد.
معاون رئیس قوه قضائیه با تاکید بر اینکه باید زمینه فعالیت شفاف را فراهم کنیم به مزایای بیشمار این سرویس ها اشاره کرد و افزود: راه اندازی این سامانه ها ضمن تسریع در ارائه خدمات به مردم نقش بسیار مهمی در ارتقای سلامت اداری، کاهش مراجعات ارباب رجوع به ادارات زیرمجموعه سازمان ثبت و امورمالیاتی، ارتقای جایگاه ایران در شاخص شروع کسب و کار، کاهش زمان شروع کسب و کار در مرحله تأسیس شرکت  و رضایتمندی مراجعان را تامین خواهد کرد.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395