یکشنبه, 06 مرداد 1398 ساعت 00:00
کد خبر: 59258

شرکت‌های دارای پروانه فعالیت سرویس مدارس ارزیابی شدند

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصراقتصاد: سرویس مدارس این روزها که خانواده ها همواره در حال تکمیل ثبت نام فرزندان خود در مدارس مورد نظرشان هستند از جمله موارد مهم محسوب می شود.


دیگر خیلی وقت است كه پیاده روی دوستانه از خانه تا مدرسه در بین دانش آموزان به خاطره پیوسته مثل تمام زیبایی های طبیعی زندگی كه ماشینی شدن آنها را نه به ضرورت كه بیشتر اوقات به سبب عادت و حتی چشم و همچشمی محو و نابود كرده است.
قدیم ها؛ صبح با هیاهوی كودكان در كوی و برزن آغاز می شد، هر كجا كه می نگریستی فریاد، خنده و شادی انبوه دختران و پسرانی بود كه با نشاط تمام رو به مدرسه در حركت بودند.
امروز دیگر خبری از این پیاده روی های شادی بخش نیست، خودروهای بزرگ و كوچك كه برخی از آنها دانش آموزان را روی هم تلنبار كرده و پدر و مادرهایی كه كودكان خود را با شتاب دم مدرسه پیاده كرده و هراسان و مضطرب از دیر شدن وقت اداره روی پدال گاز ماشین فشار می آورند، صحنه های تكراری هر صبح پس از مهر و آغاز مدارس است.
اكنون «سرویس مدرسه» به دغدغه و حتی نیاز آموزشی برای اولیای دانش آموزان و مسوولان مدارس تبدیل شده است و در بسیاری اوقات پیش از هر اقدام آموزشی جمع و جور كردن و ساماندهی آن در اولویت برنامه ریزی های پدران و مادران قرار می گیرد.
بسیاری از خانواده ها حتی بیشتر از مسایل درسی دانش آموزان دست كم در هفته های اول مدرسه دغدغه سرویس مدارس، وضعیت و نوع خودرو، تعهد و شخصیت راننده، هزینه سرویس و مسایل مرتبط به تردد فرزندان خود به مدرسه را دارند.
این روزها استفاده از سرویس مدرسه از نظر امنیت جانی كودكان به امری ضروری تبدیل شده و نمی شود مثل گذشته ها آنها را با پای پیاده راهی مدرسه كرد.
در این میان افزون بر اینكه سرویس مدارس ضرورتی برای خانواده ها شده چگونگی و شرایط آن نیز به دغدغه اولیا و مدیران مدارس تبدیل شده است .
استفاده از خودروهای فرسوده و نیمه فرسوده، موضوع اهلیت و سلامت اخلاقی رانندگان خودروها و نرخ سرویس های مدارس از جمله مسایلی بوده كه از چند سال پیش همیشه دغدغه اولیای دانش آموزان بوده است .
در راستای همین مسائل، امسال برای اولین بار شرکت‌های دارای پروانه فعالیت حمل و نقل دانش‌آموزی توسط سازمان تاکسیرانی تهران ارزیابی شدند.
سازمان مدیریت و نظارت برتاکسیرانی شهر تهران، از سال ۱۳۹۷ به عنوان مرجع صدور پروانه فعالیت شرکت‌های متقاضیِ ارائه خدمات، برنامه‌ریزی لازم جهت ایجاد زیرساخت‌های نرم‌افزاری و سخت‌افزاری را بصورت سیستمی و از طریق سامانه سرویس مدارس شهر تهران در دستور کار قرار داد.
بهبود و ارتقاء مستمر سطح کیفیت خدمات سرویس مدارس اولویت سازمان مدیریت و نظارت بر تاکسیرانی شهر تهران می‌باشد بر این اساس باتوجه به تکالیف قید شده در دستورالعمل اجرایی حمل و نقل دانش‌آموزی، این سازمان با همکاری شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران اقدام به تدوین و پیاده‌سازی مدل ارزیابی شرکت‌های دارای پروانه فعالیت حمل و نقل دانش‌آموزی نمود.
بنابر این گزارش ۲۴ درصد رانندگان سرویس مدارس را بانوان و ۷۶ درصد باقی را آقایان تشکیل داده‌اند. متوسط عمر ناوگان سرویس مدارس شهر تهران نیز ۷.۴ سال می‌باشد. بر اساس نتایج ارزیابی‌های صورت گرفته جهت ارتقاء سطح کیفیت خدمات می‌بایست شرکت‌های متقاضی خدمات در عرصه حمل و نقل دانش‌آموزی، توجه و تمرکز ویژه بر محور‌های ناوگان حمل و نقل و همچنین نظارت و کنترل داشته باشند. این دو محور کمترین امتیاز‌های ارزیابی را به خود تخصیص داده‌اند.
با توجه به اصل شفافیت در ارزیابی عملکرد، نتایج به تفکیک شرکت‌های دارای پروانه، امتیاز‌ها و رتبه‌های تعیین شده برای اداره کل آموزش و پرورش ارسال خواهد شد و بالطبع در ادوار بعدی انتظار می‌رود علاوه بر بهبود عملکرد شرکت‌های فعال در این عرصه، شاهد اثرگذاری امتیاز ارزیابی‌های صورت گرفته به عنوان یکی از ملاک‌های انعقاد قرارداد مدارس با پیمانکاران مدنظر باشد. تبعاً شرکتی که بر اساس زیرشاخص‌های ۱۸ گانه این مدل، امتیاز بالاتری را کسب نموده، قطعاً از توان عملیاتی بیشتری جهت ارائه خدمات کیفی در سرویس مدارس برخوردار خواهد بود.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395