شنبه, 05 مرداد 1398 ساعت 08:27
کد خبر: 59197

تنش های آخر هفته و تخلیه هیجانات بازار

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

مرضیه صدری

روزهای پایانی چند هفته اخیر با اخبار تنش در خلیج فارس همراه بوده که برخی تحلیلگران همزمانی التهابات خاورمیانه با آخر هفته را فرصتی برای تخلیه بار روانس شوک های قیمتی در بازارهای بین المللی می دانند.

آمریکا که به دنبال شیفت تنش ها میان ایران و انگلیس است، می کوشد با طرح حفظ امنیت خلیج فارس بار دیگر بهانه ای برای اجماع جهانی علیه ایران فراهم کرده و به بازگشت انزوای بین المللی کشورمان در دوران قبل از برجام کمک کند. ائتلافی که تا کنون با استقبال چندانی مواجه نشده است.
واکنش بازار آزاد ارز تهران به تنش‌های رخ داده، نشان می‌دهد که پس از سه مورد از چهار مورد حوادثی که روزهای پنج‌شنبه رخ داده، نرخ آزاد دلار در اولین روز معاملاتی یعنی شنبه کاهش یافته و اگر طی روزهای بعد هم با افزایش مواجه شده ولی به روند کاهش خود ادامه داده است.
بازار طلا و سکه در هفته گذشته تا میانه هفته روند با ثبات و همراه با آرامشی را تجربه کرد و در حالیکه اونس جهانی بدون تغییر در انتهای روز سه‌شنبه ارزش‌گذاری شده بود، قیمت طلا و سکه در بازار داخلی روند صعودی به خود گرفت.
افزایش قیمت طلا و سکه در روزهای پایانی هفته به واسطه رشد قیمت ارز بود، اما در ساعات پایانی بازار در روز چهارشنبه ارزش دلار روند نزولی به خود گرفت و این موضوع عاملی شد تا قیمت سکه و طلا به محدوده قیمت‌های ابتدای هفته بازگردد.
بازار سرمایه نیز همچنان روند صعودی خود را حفظ کرد و شاخص بورس در پایان معاملات هفته گذشته با ۶۰۷۴ واحد افزایش به رقم ۲۵۲۸۶۵ واحد رسید.
قیمت نفت در طول هفته اخیر با افزایشی اندک همراه بود و کارشناسان بر این باورند که این افزایش قیمت به دلیل ادامه تنش های نظامی در خاورمیانه و احتمال وقوع جنگ نفتکش ها در تنگه هرمز و همچنین توقف تولید در یکی از میادین نفتی لیبی، بوده است.
این عوامل افزایش دهنده قیمت، عمدتا تاثیر کوتاه مدت بر قیمت ها می گذارند و پیش بینی ها برای تقاضای نفت در آینده همچنان منفی است. این در حالی است که با کاهش تقاضا در سال آتی، بدون شک قیمت ها با افتی جدی رو به رو خواهند شد.
بر این اساس گفته می شود که افزایش کوتاه مدت قیمت ها تنها به این دلیل رخ داده است که عوامل تنش زا در سمت عرضه تاثیر عوامل کاهنده قیمت مانند چشم انداز ضعیف رشد اقتصاد جهانی و ادامه جنگ تجاری را تا حدودی کمرنگ کرده اند.
هفته گذشته با توجه به نوید دولتی ها برای کاهش قیمت در بازارهای تابعه خود و از سوی دیگر اعلام صندوق بین المللی پول که در دو گزارش اخیر خود چشم انداز مثبتی برای آینده اقتصاد ایران متصور شده است، بازهم به ایجاد حس امیدواری در فعالان اقتصادی و مردم تاکید شد.
در کنار توصیه ها و نویدهای کاهش قیمت کالاها در بازار همگام با ثبات بازار ارز، کنترل و بهبود وضعیت بازار مسکن از جمله مسائل و دغدغه هایی بود که دولت و رئیس جمهوری هم نسبت به ضرورت آن تاکید کرده و از طرح ها و برنامه های دولت مثل ساخت و تولید خانه های موچک مقیاس با همکاری شهرداری ها و مالیات خانه های خالی سخن گفت.
اگرچه تحلیل درست بازار مسکن که عدم تطابق قیمت ها با عرضه و تقاضا از جمله نشانه های مهم برای بررسی آن است، از نقاط ضعف مدیران و تصمیم گیران این حوزه محسوب می شود، اما سیاست ها و طرح های جدید دولت حاکی از عزم جدی برای افزایش قدرت خرید مردم به ویژه در بازار خرید و اجاره مسکن است.
هفته گذشته تحرکات تیم دیپلماسی فرا تر از منطقه وهمسایگان ادامه یافت و وزیر امور خارجه کشورمان تور منطقه ای آمریکای جنوبی و آفریقا را با حضور در ونزوئلا، نیکاراگوا، بولیوی و سنگال و شرکت در چند نشست بین المللی و دیدارهای دو جانبه با مقام های کشورهای فوق به پایان رساند.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399