سه شنبه, 01 مرداد 1398 ساعت 09:13
کد خبر: 59072

اطلاعات تکميلي

  • در نشست هم اندیشی روسای اتحادیه پوشاک امضا شد:

سند راهبردی صنعت پوشاک

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

لیلا ابوالفتحی

روز گذشته، چهارمین نشست هم اندیشی روسای اتحادیه های پوشاک سراسر کشور در هتل فردوسی تهران برگزار شد.

در این نشست که با حضور روسای اتحادیه های سراسر کشور برگزار شد، مسائل و مشکلات پیش روی این صنعت مطرح و سند راهبردی ارائه شده در این نشست به امضای مسئولین حاضر رسید. در انتهای این برنامه شش میز کارشناسی به نام های مالیات، حقوقی، لباس فرم دانش آموزان، کارگروه بررسی و تامین مواد اولیه، آموزش و مرکز پژوهش های راهبردی اتحادیه و امور صنفی اتحادیه و هماهنگی برگزاری انتخابات شوراها برگزار شد.
در حاشیه این نشست با چند تن از مهمانان و مسئولین مصاحبه هایی صورت گرفت که به شرح زیر می باشد:  

از نهایت همکاری دریغ نمی کنیم

ابراهیم درستی، نماینده وزیر صنعت و معدن و عضو هیات رئیسه اتاق اصناف ایران در مورد طرح های حمایتی وزارت صمت در زمینه پوشاک گفت: هدف از برپایی این همایش این است که کلیه تولید کنندگان سراسر کشور ایرادات و نواقص موجود را بگویند و درخواست هایشان را مطرح کنند. نیاز است که در بخش مالیات و معافیت های مالیاتی و واحدهای صنفی کوچک اقدامات بسیاری صورت بگیرد.
وی افزود: برای حمایت از تولیدف باید وام های کم بهره اختصاص داده شود. کشور ترکیه جهت اشتغالزایی به تولیدکننده، وام های یک تا سه درصد و کشورهای اروپایی وام صفر درصد می دهند.  اصلاح فضای کسب و کار و  جلوگیری از کالای قاچاق از دیگر اقدامات موثر در زمینه حمایت از این صنعت است؛ البته باید توجه داشت که مانع ایجاد انحصار در کشور شویم.

 تمرکز بر روی الگوی مارپیچ چهار چانبه

مسعود تیرگر، رئیس مرکز پژوهش های اتحادیه پوشاک تهران در مورد تمرکز اصلی این مرکز در دو سال اخیر این چنین گفت: در مرکز پژوهش ها که در یکی دو سال اخیر بر آن متمرکز شده ایم، الگوی مارپیچ چهار جانبه است که هدف آن توسعه صنعت و برقراری ارتباط بین مراکز دانشگاهی، مراکز قانونگذار، صنعت و مخاطبین است.
وی افزود: برای توسعه صنعت، سال ها الگوی مارپیچ سه گانه وجود داشته است و هدف هم سو کردن دانشگاهیان با صنعت و دولت بوده است، ولی چند سالی است که این الگو تغییر کرده و وجه مخاطب هم به آن افزوده شده است. به علت ورود به عصر تحولات اجتماعی و نقش بسیار کلیدی مخاطب، این الگو، تبدیل به الگوی مارپیچ چهارگانه شده است.
تیرگر در مورد برندسازی در ایران گفت: در زمینه برند و برند سازی هم بنچ مارک تمام کشورهای توسعه یافته در زمینه پوشاک را انجام داده ایم و مدلی را به نام ساختار مد و پوشاک ایرانی – اسلامی بومی سازی کرده ایم که به عنوان طرح برتر سال 97 در وزارت صنعت و معدن شناخته شد.
رئیس مرکز پژوهش های اتحادیه پوشاک تهران در مورد مولفه های این طرح توضیح داد: ساز و کاری را که در کشور نیاز داریم که بتوانیم ساختاری را در حوزه مد داشته باشیم را مطالعه و المان هایی که در دنیا برای توسعه این صنعت به کار می رود را بر اساس نیازهای فرهنگی و مذهبی بومی سازی کرده ایم.
وی در مورد آمار تولیدات داخلی و سرانه مصرف پوشاک در ایران بیان کرد: هیچ آمار دقیقی در کشور وجود ندارد. معمولا آمار را بر اساس متوسطی که سازمان های جهانی برای سرانه مصرف پوشاک  اعلام می کنند تخمین می زنند که برای متوسط مصرف هر ایرانی 182دلار که در ایران 145 دلار تخمین زده شده است که این هم قبل از نوسانات دلار بوده و هم اکنون با توجه به تغییر ارزش پول ملی، ممکن است تفاوت کرده باشد.
وی افزود: در کشور ما هیچ آمار درستی در حوزه تولید وجود ندارد. به دلیل این که تعدادی از واحدها به صورت زیرزمینی فعالیت می کنند و تولیداتشان قابل رصد نیست و از طرفی میزان ورودی کالا به دلیل ورود کالای قاچاق، نمی توان هیچ آمار دقیقی در این زمینه ارائه داد، ولی می توان به طور تخمین از کشورهای عمده صادرکننده پوشاک، مانند چین، ترکیه و بنگلادش آمارهای گمرکات و خروج از گمرکات آن ها را به مقصد ایران جمع آوری کرد و عدد تخمینی حاصل می شود. بر اساس سرانه مصرف، میزانی که خلا در آن وجود دارد را تفسیر به تولید داخل کشور می کنند؛ بنابراین ما هیچ عدد دقیقی در مورد تولید در داخل کشور نداریم.
تیرگر در مورد عمده ترین چالش های پیش روی صنعت پوشاک اظهار کرد: ثبات نداشتن قوانین در بدنه دولت، نرخ هزینه ریالی و نرخ بهره بانکی تسهیلات، تسهیل نبودن شرایط برای تولیدکنندگان، عدم عدالت مالیاتی و عدم قوانین کامل همسو با مالیات ارزش افزوده، عدم قوانین حمایتی برای تولیدکنندگان و نبود کار فرهنگی در زمینه ترویج مصرف کالای داخلی، از مهم ترین مشکلات پیش روی این صنعت است .
وی افزود: مالیات ارزش افزوده یا باید در کل زنجیره اعمال شود یا اعمال نشود که در حال حاضر در بخش هایی در زنجیره اعمال می شود و رقابت کالا را در مقابله با کالاهای وارداتی از دست می دهد و از طرفی صدا وسیما تولیدکننده را یک فرد ورشکسته قلمداد می کند و نسل جدید ما هیچ رویکردی به سمت تولید ندارد.
این فعال عرصه پوشاک در مورد علت گرایش مردم به مدل ها و کالاهای خارجی گفت: مصرف کننده ما یک وانهادگی را نسبت به برندهای خارجی دارد و این وانهادگی به دلیل این است که ما خوراک فرهنگی مناسبی را در قبال تبلیغات خارجی و جایگزینی برای فعالیت های فرهنگی که رسانه های خارجی برای تولیداتشان داشته اند، نداریم. پس از فراگیر شدن ماهواره ها، به طور مثال ترکیه با ساخت و پخش سریال های دنباله دار با اسپانسری تولیدکنندگان مد و فشن، سبک زندگی خود را به طور غیر مستقیم در ذهن مخاطب القا می کند و مخاطب بی اختیار به سمت این محصولات می رود و این وظیفه رسانه ماست که جایگزین مناسبی برای آن داشته باشد.
رئیس مرکز پژوهش های اتحادیه پوشاک تهران در مورد کم رنگ بودن نقش طراحان داخلی در جذب جوانان و جامعه به سمت پوشاک داخلی توضیح داد: عوامل مختلفی نقش داشته اند و نمی توان فقط طراحان را مقصر دانست. در برندینگ، بالای 200 عنوان شغلی داریم که در دانشگاه های ما شاید به 20 عنوان شغلی آن پرداخته می شود و جمعا  30 فرصت و عنوان شغلی در کشور به آن پرداخته می شود. طراحان ما بخشی از این چرخه تولید هستند و نیاز به آموزش های مستمر و دعوت از اساتید خارجی درراستای بومی کردن با توجه به المان های فرهنگی کشور نیاز دارند.
وی ادامه داد: ما کشور اسلامی هستیم و بسیاری از زنان ما چالش لباس فاخر در شان خود را دارند و این به این دلیل است که تولید کنندگان ما سرگردان از مدل مورد نیاز جامعه هستند. این چرخه ها باید توسط قوانین بالادستی تعبیه شوند و بتوانند نسخه ای مورد دلخواه مخاطبین خود را به تولید کننددگان معرفی کنند و همان اتفاقی که در مورد موسیقی در کشور ما رخ داد، باید در این زمینه هم صورت بگیرد.

اتحادیه پوشاک

تیرگر در انتها گفت: امیدوارم این هم اندیشی باعث رسیدن به یک نسخه واحد که نیاز مخاطب در راس آن باشد برسد.

تمام مطالبات در یک بیانیه مشترک

ابوالقاسم شیرازی، رئیس اتحادیه پوشاک تهران، درمورد شورای هماهنگی گفت: برای ایجاد هم صدایی و در واقع هم افزایی و وحدت رویه، تمام اتحادیه های تولیدکننده و فروشنده پوشاک را دعوت کرده ایم. سعی داریم در این شورا، تمام مطالبات خود را جهت رفع موانع تولید، افزایش بهره وری، ارتقای علمی و در نهایت بهتر شدن و رونق تولید را مطرح و حل نماییم.  
وی افزود: امیدواریم در پایان این نشست بیشترین مطالبات خود را در قالب یک بیانیه مشترک که عمده موارد آن، مواد اولیه سرمایه در گردش به صورت تنخواه و ارتقای بخش علمی کار است را مطرح کنیم و تولیدکنندگان ما هم باید متعهد برای افزایش کیفیت محصولات خود باشند.

برندسازی، در حد توقع جامعه نیست

قاسم نوده فراهانی، رئیس اتاق اصناف تهران ضمن تشکر از رسانه ها برای پوشش این قبیل رویدادها گفت: تشکیل جلساتی که در سر فصل آن حمایت از تولیدکنندگان است، بسیار خوب است و با توجه به این که شعار امسال، رونق تولید است و چهارماه از سال گذشته  است، باید تمام هم و غم و فکر و ذکرمان را در این راه بگذاریم.
وی افزود: حمایت از تولید یعنی اشتغالزایی و راه پیدا کردن به صادرات، اما رسیدن به این موارد، شرط دارد. شرط اول آن تشویق و حمایت تولیدکنندگان به تولید با کیفیت است و  باید ابتدا زیرساخت های آن آماده و مواد اولیه تامین شود و روان سازی تولید صورت گیرد.
نوده فراهانی در مورد برند سازی پوشاک گفت: یک از کارهای اصلی در زمینه پوشاک همین امر است و وقتی برندی ایجاد می شود، تولیدکننده برای حفظ آن مجبور به بالا بردن کیفیت کالا  و گذاشتن وقت و سرمایه بیشتر است. در کشور ما با توجه به توقع من شهروند، برندسازی انجام نشده است  و باید روی آن سرمایه گذاری کرد و چرا ما برند خود را نداشته باشیم و به برندمان احترام نگذاریم.

دچار رکود ملی هستیم

مصطفی کواکبیان، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در مورد جایگاه بخش خصوصی در صنعت گفت: جایگاه بخش خصوصی آن طور که باید دیده نشده است و امسال که سال تولید است ما دچار رکود ملی هستیم.
وی در مورد سند راهبردی این نشست گفت: تولیدکنندگان طرح ها  و نظراتشان را مطرح کنند و بخشی از این سند راهبردی رو به صورت طرح قانونی ارائه دهند و ما حمایت می کنیم.

تکیه بر توانمندهای خود

کامبیز مروت جو، نایب رئیس اول اتحادیه پوشاک در مورد سند راهبردی ارائه شده در این نشست گفت: این سند باعث همبستگی بین کلیه روسای اتحادیه در کل کشور می شود  و سبب می شود همه با یک روش واحد عمل کنند و تفکراتشان را در جلسات مختلف بهم نزدیک کنند.
وی افزود: در سالیان گذشته اتحادیه ای به نام اتحادیه کشوری پوشاک تشکیل شد که چندی بعد با صلاحدید دولت ملغی شد و در اختیار اتحادیه های کشوری قرار گرفته است و این باعث شد که تولیدکنندگان به یک سیستم واحد برسند و در موارد پیش آمده به صورت سلیقه ای برخورد نکنند.
مروت جو در مورد نحوه جمع آوری مفاد این سند راهبردی اظهار کرد: یک سال است که بر روی این موضوع کار می شود و بین 50 تا 60 درصد روسای اتحادیه فراخوانده شده اند و نقطه نظرهای خود را بیان کرده اند و در نهایت به جمع بندی رسیده ایم.
وی در مورد سند راهبردی توضیح داد: این سند مانند بچه ای نوپاست که تا راه بیفتد و به سرانجام برسد زمان می برد. باید در نظر گرفت که شروع هر کاری به سختی و کندی پیش می رود. اگر این طرح به نتیجه برسد تمام قوانین آن لازم الاجرا  است و این باعث هماهنگی و یکدستی در این صنف می شود. ارتباط بین تولید و بازار و دولت باید وجود داشته باشد و تمام تصمیم گیری ها با حضور دوطرف صورت بگیرد.
نایب رئیس اول اتحادیه پوشاک در مورد توقعات تولیدکنندگان از حمایت های دولتی گفت: اصناف باید با تکیه بر توانمندی های خود عمل کنند و منتظر حمایت های ارگان ها نباشند و نباید توقع داشت که تمام مشکلات ما را دولت برطرف کند. ما تولیدکننده هم باید پیشنهادات و طرح هایی داشته باشیم و با توانایی خود اصناف، سند راهبردی هم به تایید دولت برسد.

حمایت از صنعت پوشاک در راس همه صنوف

غلامرضا حسن پور، رئیس بسیج اصناف کشور در مورد طرح حمایتی بسیج اصناف از صنعت پوشاک گفت: در جهت حمایت از تولید، کارگروه نساجی و پوشاک را در سال 95 تاسیس کردیم و یکی از کارهای اصلی ما شناسایی موانع صنعت پوشاک و برطرف کردن آن ها بود. چند مبحث دیگر را هم پیگیری کرده ایم،  مانند صادرات محور کردن و سرمایه گذاری در نساجی و پوشاک و در کنار این ها  در بخش عفاف و حجاب و پوشاک مناسب خانم ها هم کارگروه چابکی ایجاد شده است.
وی با تاکید بر اهمیت این صنف گفت: به دلیل اهمیت این امر، ما این صنف و صنعت را در راس همه صنوف قرار داده ایم.
وی در مورد دیگر کارهای حمایتی بسیج اصناف گفت: در مورد بحث اشتغالزایی در امسال و دانش بنیان کردن این صنعت هم با دانشگاه ارتباطاتی برقرار کرده ایم که امیدوارم در شهریور ماه یک رویداد خوبی اتفاق بیفتد و  سرمایه گذار با فعال اقتصادی و اتحادیه در کنار هم تولید را پیش ببرند.
حسن پور در مورد طراحی مد هم گفت: برای ارتقای این امر، با دانشگا ه الزهرا و کسانی که در این زمینه فعالیت دارند صحبت هایی به عمل آمده است.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395