یکشنبه, 30 تیر 1398 ساعت 23:00
کد خبر: 59003

انتخاباتی که پس از گذشت چهار دوره غیرقانونی شد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

آناهیتا یاوری

عصراقتصاد: مقرر شده بود پنجمین دوره انتخابات شورایاری‌ها جمعه 4 مرداد ماه در 352 محله تهران برگزار شود؛ این در حالی است که ناصر سراج، رئیس سازمان بازرسی کل کشور روز گذشته در جمع خبرنگاران برگزاری این انتخابات را غیرقانونی دانسته است.


سراج در خصوص انتخابات شورایاری‌ها تصریح کرد: انتخابات شورایاری‌ها صد در صد غیرقانونی است و وزارت کشور دادخواستی برای ابطال مصوبه سال ٧٨ شورای شهر اعلام کرده بود، اما به دلایلی انصراف داد. انتخابات باید در قانون احصا شده باشد و در اصل ١٠٠ قانون اساسی هیچ جا اسمی از شورایاری برده نشده است.
وی ادامه داد: در مورد هزینه‌هایی که برای شورایاری از قانون بودجه عمومی و دولتی هزینه می‌شود چه کسی باید پاسخ دهد ما دنبال این موضوع هستیم و اگر تمکین کردند بهتر و بعدا فرصت دارند لایحه بدهند و قانون آن را تصویب کنند و درغیراینصورت ما هم قبل از آن اقدام خواهیم کرد و هم بعد از آن، اگر هزینه‌ای در این رابطه شد فردی که این هزینه را کرده است مسئول است.
سراج طی نامه‌ای در تاریخ 16 تیر ماه به رؤسای قوای سه‌گانه همچنین وزیر کشور، برگزاری انتخابات شورایاری‌ها را تا زمان وضع مبانی قانونی برای برگزاری آن، غیرقانونی دانسته و خواستار جلوگیری از برگزاری این اقدام غیرقانونی شده است.
در بخشی از این نامه، وضع مصوبه توسط شورای اسلامی شهر تهران همچنین اقدام به برگزاری انتخابات شورایاری، خلاف اصل 100 قانون اساسی و نیز قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور و انتخاب شهرداران دانسته شده فلذا اقدام شورای اسلامی شهر تهران و هیئت وزیران در وضع مصوبه مبنی بر تشکیل انجمن شورایاری محلات در تهران و برگزاری انتخابات، خارج از حدود اختیارات قانونی مراجع مزبور عنوان شده است.
رئیس سازمان بازرسی کل کشور در بخش دیگری از نامه خود آورده است: به‌رغم گذشت 4 سال از ارسال گزارش سازمان به مبادی ذی‌ربط و همچنین انجام مکاتبات هشداری مکرر با وزیر محترم کشور و ریاست شورای عالی استان‌ها مبنی بر لزوم وضع مبانی قانونی برای برگزاری انتخابات شورایاری‌ها و تأکید بر این موضوع در جلسه‌ای با حضور نمایندگان این سازمان و استاندار، فرماندار و رئیس شورای اسلامی شهر تهران و دیگر مقامات مربوط در استانداری تهران، به‌رغم تأکید نمایندگان سازمان بر مواضع پیشین و لزوم ایجاد بسترهای قانونی، لیکن، برگزاری انتخابات دوره پنجم شورایاری‌ها، در مرحله اجرا قرار گرفته است.
پس از ارسال این نامه، محسن هاشمی رئیس شورای شهر تهران در واکنش به اظهارات رئیس سازمان بازرسی کل کشور مبنی بر غیرقانونی بودن انتخابات شورایاری‌ها گفت: این انتخابات 4 دوره برگزار و در هر دوره این انتخابات با اخذ مجوز از وزارت کشور عملیاتی شده و اظهارات دوستانمان در سازمان بازرسی نیز کاملاً منطقی است؛ در ارتباط با برگزاری انتخابات شورایاری‌ها در ابتدا قرار بود بنده نامه‌ای را به سران سه قوه درخصوص این انتخابات ارجاع دهم و قرار بر این بود که آقای روحانی در جلسه سران سه قوه به این موضوع اشاره کند که در نهایت این موضوع منتفی و قرار بر این شد که بنده نامه‌ای را در خصوص برگزاری انتخابات به رئیس جمهور ارسال کنم البته موضوع بعدی که مورد توجه قرار داشت این بود که با توجه به اینکه دولت لایحه‌ای را در ارتباط با انتخابات شورایاری‌ها به مجلس ارسال نکرده بود؛ ما از طریق شورای عالی استان‌ها لایحه‌ای را به دولت ارجاع و در نهایت به این موضوع رسیدگی کنیم.
در ادامه نیز پیروز حناچی شهردار تهران در ارتباط با برگزاری انتخابات شورایاری‌ها در واکنش به نامه سازمان بازرسی کل کشور  در خصوص انتخابات شورایاری‌ها  گفت: به هر صورت در قانون اساسی به شکل‌گیری انجمن‌های محلی زیرمجموعه شورای شهر تأکید شده است ولی به چگونگی شکل‌گیری آن اشاره نشده است. به هر حال 4 دوره از انتخابات شورایاری‌ها برگزارشده و قرار است پنجمین دوره انتخابات شورایاری‌ها برگزار شود که در همین زمینه مدیریت شهری اقدام به اخذ مصوبه‌ دولت در این ارتباط کرده است، البته ما تابع قانون هستیم و اگر بنا نباشد، انتخابات را برگزار نخواهیم کرد و اگر قرار باشد انتخابات را برگزار می‌کنیم.
محسن هاشمی رئیس شورای شهر تهران نیز در جدیدترین توئیت خود از موافقت سران سه قوه برای برگزاری انتخابات شورایاری‌ها خبر داد و گفت: بنا بر هماهنگی‌های انجام‌شده و موافقت دولت، انتخابات شورایاری‌ها قرار است در روز چهارم مرداد برگزار شود.
ابوالفضل ابوترابی عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس شورای اسلامی درباره نامه رئیس سازمان بازرسی به رؤسای قوا مبنی بر غیرقانونی بودن انتخابات شورایاری‌ها عنوان کرد: در این باره اختلاف برداشت حقوقی وجود دارد که نتیجه آن نامه سازمان بازرسی مبنی بر خلاف قانون بودن برگزاری انتخابات شورایاری‌ها بوده است؛ طرحی در کمیسیون شوراها برای قانونی شدن شورایاری‌ها مطرح بود که در این کمیسیون رد شد؛ رد این طرح را می‌توان به‌معنای قبول داشتن نظر سازمان بازرسی کل کشور تعبیر کرد و به‌دنبال آن گفت که برگزاری این انتخابات وجاهت قانونی ندارد. نظر ما این است که انتخابات شورایاری‌ها غیرقانونی است چون اساساً در کمیسیون شوراها هم رأی به تشکیل شورایاری‌ها داده نشده است البته که در ادوار گذشته شورایاری‌ها وجود داشتند اما در وهله کنونی باید در مجلس شورای اسلامی استفساریه مطرح شود تا اختلاف برداشت حقوقی رفع شود یا اینکه قانونی تصویب شود که این اتفاق هم رخ نداد و کمیسیون شوراها طرح مذکور را رد کرد لذا می‌توان تعبیر کرد که اراده مجلس شورای اسلامی نیز بر تشکیل شورایاری‌ها نیست.
مجید محتشمی، دبیرکل حزب آزادی در واکنش به اظهارات رئیس کل سازمان بازرسی کل کشور، گفت: هر چند در اصل یکصدم قانون اساسی تشکیل شوراها تا سطح محله پیش‌بینی شده است ولی چون از همان ابتدا به طور مشخص درباره شورایاری‌ها قانون مصوب نداشته ایم اجرایی شدن آن نیازمند تصویب مجلس شورای اسلامی است.
وی افزود: تاکنون این اتفاق در خصوص شورایاری‌ها نیفتاده است ولی از همان اول تبادل نظر و تفاهمی میان وزارت کشور و شورای شهر تهران در برگزاری انتخابات چهار دوره پیشین شورایاری وجود داشت و آنچنان حساسیتی ایجاد نمی‌کرد.
محتشمی با تاکید بر فراجناحی بودن این مساله، گفت: باید در نظر داشت که انتخابات شورایاری‌ها در آستانه برگزاری است زمان مناسبی برای طرح اختلاف نیست. دولت و سازمان بازرسی کل کشور به روال سنوات گذشته در خصوص برگزاری انتخابات شورایاری‌ها به تفاهم برسند.
دبیرکل حزب آزادی بیان کرد: اکنون که شورایاری ها در مقطع تبلیغات و معرفی خود هستند و ستاد اجرایی انتخابات آن شکل گرفته است باید در جهت اجرایی شدن شورایاری‌ها به هم کمک کنیم که این نهاد محلی و مردمی برای کمک به فرایند مردم سالاری دینی عملیاتی شود.
وی یادآور شد: برای رفع این مشکل وزارت کشور در آینده باید لایحه مربوطه را تهیه و برای تصویب به مجلس شورای اسلامی تقدیم کند. همچنین قانون شورایاری‌ها نباید مختص تهران باشد و باید همه کلان شهرها و شهرهای بالای ۱۰۰ هزار نفر را نیز شامل شود.
عضو شورای هماهنگی اصلاح طلبان با تاکید بر اینکه اصل شوراها از اصول پایه‌ای قانون اساسی است و اجرایی شدن همه ابعاد آن باعث مشارکت مردم در سرنوشت خودشان می‌شود، خاطرنشان کرد: این تمرین دموکراسی است و امیدوارم برای کمک به روند تکمیل مردم سالاری دینی، امسال و دوره‌های آینده انتخابات شورایاری‌ها برگزار شود.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399