یکشنبه, 30 تیر 1398 ساعت 12:43
کد خبر: 58934

اطلاعات تکميلي

  • عملیاتی شدن ۱۸۲۶ طرح اشتغالزایی در مناطق محروم استان کردستان؛

تنها تلاش های بنیاد برکت، عمق محرومیت ها را پر نمی کند

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

امروز که به اصطلاح عصر تکنولوژی نامیده می شود، هنوز مردمانی در روستاهای استان کردستان وجود دارند که از ابتدایی ‌ترین حقوق خود محروم هستند.


گوندک روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان بیجار در استان کردستان است؛ براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت این روستا ۶۵ نفر بوده‌است که به دلیل خشکسالی بیش از 95 درصد مردم این روستا برای فرار از بیکاری به شهرها مهاجرت کرده بودند اما مدتی است با ایجاد طرح های اشتغالزایی که توسط بنیاد برکت اجرا می شود، حدود 7 خانوار به این روستا بازگشته اند.
بازدید یک روزه چند تن از اهالی رسانه از این روستاها حاکی از آن بود که به جز بنیاد برکت ستاد اجرایی فرمان حضرت امام، سازمان ها و نهاد های دیگر هیچ قدم مثبتی برای پیشرفت این روستا ها برنداشته اند.
محروم بودن از سرویس بهداشتی و نبود فضای آموزشی، فرهنگی، درمانی زندگی را به کام مردم گوندک تلخ کرده و به جز بنیاد برکت ستاد اجرایی فرمان امام که قدم هایی برای اشتغالزایی این روستاییان برداشته، تاکنون اقدامی عملی توسط هیچ سازمان و ارگان دیگری برای حل مشکلات این روستانشینان انجام نشده است.
کامبیز محمدی، مجری طرح های اشتغالزایی محور اجتماعی بنیاد برکت استان کردستان در جمع خبرنگاران گفت: در فاصله 26 کیلومتری شهر بیجار روستای گوندک واقع شده است که در چند سال اخیر بیشترین آمار مهاجرت را داشته است و آن نیز به دلیل مشکلات کسب و کار بوده است.
یکی از اهالی روستا گوندک در گفت و گو با خبرنگاران گفت: بیکاری، کمبود درآمد و نبود امکانات اولیه زندگی عامل اصلی مهاجرت شهرها است. این روستا از ظرفیت مناسبی برای دامداری برخوردار است که به کمک تسهیلاتی که توسط بنیاد برکت در اختیارم قرار گرفت توانستم چند رأس دام خریداری کنم و امورات خود را بگذرانم اما امیدوارم علاوه بر طرح های اشتغالزایی، امکانات دیگر مانند مدرسه نیز در اختیار اهالی روستا قرار گیرد.
به گفته این فرد، این روستا فاقد مدرسه و فضای آموزشی بوده و کودکان برای تحصیل مسیر طولانی و خطرناکی را باید طی کنند.
محروم

راه اندازی مغازه مکانیکی با تسهیلات 10 میلیون تومانی

خودلان، دومین روستایی بود که از آن بازدید کردیم این روستا از توابع بخش چنگ الماس شهرستان بیجار است.
رحمان امامی یکی از جوانان این روستا بود که 21 سال سن داشت و تحصیلاتش نیز در رشته مکانیک بود، با دریافت 10 میلیون تومان از بنیاد برکت توانسته بود شغل مورد نظر خود را راه اندازی کند و به گفته خودش ماهی 3 میلیون تومان درآمد داشته باشد.
وی در گفت و گو با اهالی رسانه گفت: امیدوارم تسهیلات بیشتر به روستاییان اختصاص داده شود تا افراد بیشتری مشغول به کار شوند و نرخ بیکاری روستا کاهش پیدا کند.
یکی دیگر از افراد روستا که از تسهیلات بنیاد برکت استفاده کرده است، خانم قالی بافی است که 30 میلیون تومان از بنیاد برکت تسهیلات گرفت است و با توجه به نقشه هایی که مشتریان ارائه می دهند، قالیبافی می کند.
وی با اشاره به گران بودن خرید مواد اولیه و همچنین تجهیزات قالی بافی، گفت: خوشبختانه با حمایت‌هایی صورت گرفته و پرداخت تسهیلات مناسب ما هم اکنون نه تنها یک شغل پایدار و با درآمد مناسب داریم، بلکه فرصت برای آموزش افراد علاقمند نیز فراهم شده است.
همچنین بازدید از طرح‌های پرورش شترمرغ و همچنین طرح گردشگری در روستای خسروآباد از دیگر بخش‌های بازدید اصحاب رسانه‌ در شهرستان بیجار بود.
محروم

فرصت های شغلی در ایران نامتوازن است

مرتضی نیازی، مدیر طرح‌های اجتماعی محور بنیاد برکت در جمع خبرنگاران ضمن بیان اینکه بنیاد برکت حوزه اشتغال را بررسی و چالش‌های موجود را شناسایی کرده است، گفت: با توجه به آمار‌های داخلی و خارجی پایین بودن بهره وری نیروی کار یکی از معضلات پیش رو است؛ چالش دیگر مهاجرت به بخش‌های شهری برای ایجاد است که در بررسی‌های کلانشهری شاهد آن هستیم که معیشت و اشتغال در شهر‌ها ایجاد شده است، اما در روستا این ظرفیت کمتر است.
وی افزود: بر اساس آمار‌های سال ۲۰۱۷ بار تکفل در ایران ۳.۴ است که به نسبت آمار جهانی بیشتر است که این آمار نشانگر این است که ظرفیت خالی‌ای وجود دارد که از آن باید استفاده شود.
نیازی ضمن بیان اینکه فرصت‌های شغلی در ایران بسیار نامتوازن است، گفت: در شهرها فرصت های شغلی افزایش یافته ولی در روستاها به مرور زمان فرصت های شغلی از بین رفته است.
وی با بیان اینکه در چند دولت قبل تمام توجه به رشد به سمت اشتغال‌های صنعتی رفت در صورتی که از ظرفیت روستا غافل شده اند، ادامه داد: اصلی‌ترین دلایلی که دولت‌ها نتوانسته اند در بحث اشتغال موفق باشند نداشتن الگو و مدل جامع و مشخص، عدم پیش بینی ساز و کار اجرایی و تمرکز به تخصیص منابع به جای توجه به تمام ابعاد موضوع است.
به گفته نیازی بنیاد برکت بر اساس آسیب شناسی‌های انجام شده، متمرکز شد و مدل‌های سحاب، آسمان و آفتاب را طراحی کرد.
مدیر طرح‌های اجتماعی محور بنیاد برکت ضمن بیان اینکه در امر مالی پیش بینی‌های لازم صورت گرفته است، اما همچنان در مضیقه هستیم، گفت: امکانات ستاد اجرایی فرمان حضرت امام و بنیاد برکت محدود است، اما در این محدودیت‌ها از تامین مالی غافل نشدیم.
وی گفت: مدل‌های تسهیلات محور، اجتماع محور و بنگاه محور طراحی شده است که پروژه‌های استان کردستان بیشتر در حوزه طرح‌های اجتماع صورت گرفته است همچنین سعی شده است تمام تقاضا‌های اشتغال را پوشش دهیم.
وی با بیان اینکه سال گذشته ۱۰ هزارطرح اشتغال زایی اجرایی شد و امسال ۳۰ هزار طرح در دستور کار قرار گرفته است، تصریح کرد: پارسال۲۰۰ طرح اشتغال زایی مربوط به استان کردستان بود همچنین برنامه ریزی شده است که امسال ۳ هزار طرح اشتغال زایی در این استان پیاده سازی می‌شود.
به گفته نیازی، بنیاد برکت ستاد اجرای فرمان حضرت امام ۱۸۲۶ طرح اشتغالزایی و توسعه ای را در مناطق محروم و کمتر توسعه یافته استان کردستان اجرایی و عملیاتی کرده است.
لازم به ذکر است یکی از ویژگی‌های مهم و اصلی طرح‌های اشتغالزایی بنیاد برکت، اختصاص تسهیلات به افراد روستایی و کمتر توسعه یافته است؛ اما آنچه که نباید نادیده گرفته شود وظیفه ذاتی دیگر نهادهای اجرایی است که آیا مسئولان و نمایندگان مجلس برای یک ‌بار هم که شده می‌توانند خود را از جنس مردم دانسته و به روستاهای محروم رفته و پای درد و دل مردم بنشینند و مشکلات آن‌ها را از نزدیک مشاهده کنند و در جهت رفع مشکلاتشان بکوشند و یا تنها در زمان انتخابات به روستاها مراجعه می کنند و جویای حال روستاییان می شوند.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399