شنبه, 29 تیر 1398 ساعت 11:12
کد خبر: 58896

اطلاعات تکميلي

  • جهرمی اعلام کرد:

استفاده از رمزارزها مشروط به تصمیم بانک مرکزی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت : وظیفه وزارت ارتباطات تکنولوژی‌ سازی رمزارزها است و برای به کارگیری آنها باید منتظر تصمیم بانک مرکزی باشیم.

محمد جواد آذری جهرمی در حاشیه افتتاح الکامپ با اشاره به لزوم توسعه دیجیتال با توجه به تحریم‌ها، اظهار کرد: مذاکره با کشورهای همسایه و منطقه، گامی در راستای حرکت با اتکا به توانمندی‌ها خود، بدون وابستگی به کشورهای اروپا و آمریکا است.
آذری جهرمی تنها وظیفه وزارت ارتباطات را تکنولوژی‌سازی رمزارزها برشمردو گفت: در این زمینه نیز اقداماتی انجام شده و به موفقیت‌هایی دست پیدا کرده‌ایم اما برای به کارگیری آنها باید منتظر تصمیم بانک مرکزی باشیم.
وی ایجاد سیستم عامل برای تلفن‌های همراه را بسیار مهم دانست و افزود: ایجاد سیستم عامل هم به نفع تولیدکنندگان و هم به نفع کاربران است، همچنین منافع توسعه دهندگان نرم افزار را تامین می‌کند.
وی اضافه کرد: توسعه سیستم عامل منطقه‌ای از مذاکراتی بود که در دستور کار ما با سایر وزرا قرار داشت.
آذری جهرمی با تاکید بر اینکه تصور غلطی درباره شبکه ملی اطلاعات وجود دارد افزود: محدودسازی کاربران و جلوگیری از دسترسی آنها به سرویس‌های جهانی یک تصور غلط است که در بین مردم شکل گرفته است.
وی یادآوری کرد: در سند ملی شبکه ملی اطلاعات تاکید شده که ارتباطات جهانی موثر حفظ شود.
جهرمی در پاسخ به شائبه‌های پیش آمده بعد از صحبت‌های فیروزآبادی درباره مستقل نبودن شبکه ملی اطلاعات توضیح داد: من مصاحبه دبیر فضای مجازی را نخوانده‌ام اما به نظر می‌رسد مطالب عنوان شده تکذیب شده است. هنوز آمار دقیقی از نظارت مرکز ملی فضای مجازی بر روند توسعه شبکه ملی اطلاعات منتشر نشده است.
بانک مرکزی

وزیر ارتباطات درباره تبدیل ADSL به VDSL اظهار کرد: متاسفانه وضعیت خوبی در شبکه ارتباطی ثابت نداریم به همین دلیل امیدواریم با راه‌اندازی سرویس VDSL عقب‌ماندگی در این بخش را جبران کنیم. سرویس VDSL تا کابینت خط مشترک تلفن به‌صورت فیبر نوری و در منطقه محل سکونت از طریق سیم مسی خواهد بود.
وی یکی از دلایل اینکه 30 درصد از مشترکان تنها به اینترنت 2 مگ دسترسی دارند را فاصله زیاد خطوط مسی تا مرکز مخابرات عنوان کرد و افزود: 16 درصد از مشترکان می‌توانند اینترنت 8 تا 16 مگ دریافت کنند که در صورت راه‌اندازی و توسعه سرویس VDSL مشکل سرعت برای بیشتر مشترکان حل خواهد شد.
این مسئول نام طرح راه‌اندازی VDSL و توزیع پورت مربوط به آن را سرویس سورینو عنوان کرد و گفت: با راه‌اندازی این سرویس متوسط سرعت اینترنت به 40 مگابیت بر ثانیه افزایش پیدا می‌کند. این سرویس همچنین ظرفیت واگذاری 2 میلیون پورت در سراسر کشور را دارد.
آذری جهرمی درباره وجود اشکالات فنی برای استفاده کارت بانکی به جای کارت سوخت گفت: هیچ اشکال فنی در حوزه استفاده از کارت بانکی به جای کارت سوخت وجود ندارد. تنها موضوع مطرح شده در این ارتباط ناهمخوان بودن کارت بانکی با فرایند فعلی توزیع سوخت است.
وی همچنین درباره مشکلات ترابورد اپراتورها اظهار کرد: در حال حاضر هیچ سیگنالی از وجود مشکل در ترابرد دریافت نکرده‌ایم و ترابرد کار خود را بدون هیچ مشکلی انجام می‌دهد.
وزیر ارتباطات وفناوری اطلاعات یکی دیگر از موضوعات مورد بحث را رمز ارزها عنوان کرد و افزود: سیاست‌گذاری درباره رمز ارزها مربوط به شورای پول و اعتبار است و اجرای آن نیز در دست بانک مرکزی قرار دارد.
وی درباره ارز دیجیتالی منطقه‌ای برای تحصیل در تجارت و گذر از تحریم‌ها گفت: وزارت ارتباطات تنها می‌تواند برای تولید و تکنولوژی مربوط به ارز دیجیتال با سایر کشورهای منطقه همکاری کند اما درباره نحوه استفاده تجاری آن در منطقه باید بانک مرکزی تصمیم‌گیری کند.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395