شنبه, 29 تیر 1398 ساعت 09:11
کد خبر: 58881

ادامه جنگ اقتصادی در مقابل انتظار مردم برای کاهش قیمت‌ها

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

مرضیه صدری

جوسازی های رسانه ای ترامپ برای متشنج نشان دادن خلیج فارس و فرار سرمایه و تجارت از منطقه در راستای جنگ اقتصادی علیه ایران هفته گذشته هم ادامه داشت، تا جایی که با بزرگنمایی سعی کرد توقیف یک تانکر حامل سوخت قاچاق توسط ایران را که امری مرسوم در سیاست‌های خارجی هر کشور و اتفاقا در راستای حفظ امنیت حریم دریایی است، به یک اقدام تهاجمی از سوی ایران تبدیل کند.

ترامپ همچنین با اعلام تحریم 12 فرد و شرکت دیگر به اتهام همکاری با ایران سیاست فشار و چانه زنی همزمان را ادامه داد تا جمهوری اسلامی را به عقب نشینی و کشاندن به پای میز مذاکره مورد نظر خود وادار کند. فشارهایی که با پاسخ قاطع روحانی به ماکرون همراه شد: طرح توقف در برابر توقف قابل قبول نیست.
هفته گذشته بازهم شاهد تکرار مواضع اروپایی ها و به تعبیر خودشان تلاش ها برای حفظ برجام بودیم که البته تا اجرای عملی خواسته ها و شروط ایران هنوز راه درازی در پیش دارند.
اروپایی ها طی نشست بروکسل اعلام کردند که ایران تخطی اساسی از برجام نداشته است و بار دیگر بر حفظ برجام تاکید کردند.
اقتصاد داخلی کشورمان فاصله نسبی اما ملموسی را از تنش های سیاسی و کاذب در روزهای اخیر تجربه می کند و به گفته رئیس دفتر رئیس جمهور باید منتظر کاهش قیمت کالاها در روزهای آینده باشیم.
برگزاری نمایشگاه فرصت های ساخت داخل و رونق تولید که با حضور چشمگیر تولید کنندگان داخلی همراه شد این نوید را به فعالان اقتصادی می دهد که دولت عزم جدی در اجرای شعارهای حمایتی از فعالیت اقتصادی بخش خصوصی و کارگاه‌های کوچک و متوسط داشته باشد.
در این میان اما رقم بزرگ بیش از  18هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی تنها در سال 97 که هفته گذشته از سوی یکی از معاونان این سازمان اعلام شد، ضرورت برخورد جدی با فرارهای مالیاتی را مطرح می‌کند و باید در سال جاری اقداماتی با کیفیت و کمیت بیشتری که البته اختیارات ویژه ای را می طلبد، شاهد باشیم. موضوعی که البته بیش از اینکه برخورد قهری پاسخگوی آن باشد، نیازمند فرهنگسازی و همراهی اجتماعی است.
بازارهای داخلی اما همچنان ثبات خود را حفظ کردند و حتی روند آرام اما کاهشی نرخ ارز تا جایی پیش رفت که بلومبرگ طی گزارشی از بهبود وضعیت ریال در ایران خبر داد.
بازار سرمایه هفته گذشته صعود و سقوط تاریخی را تجربه کرد.
بورس که به بازاری قابل اعتماد و سود ده تبدیل شده و استقبال چشمگیر متقاضیان برای دریافت کد بورسی را به همراه داشت، هفته گذشته نتایجی به بار آورد تا به تازه واردها اعلام کند ریسک این بازار نیاز به تحلیل درست داشته و باید تلخ و شیرین آن را باهم بپذیرند. سقوط بیش از هفت هزار واحدی شاخص کل بورس تنها در یک روز سرمایه گزاران این بازار را وادار به احتیاط کرد.
بازار نفت نیز در طول هفته اخیر روندی کاهشی داشت و قیمت‌ها از کاهش تنش ها در خاورمیانه، افت پیش بینی‌ها از رشد اقتصادی چین، افزایش تولید آمریکا و همچنین پیش بینی ها از پیشی گرفتن عرضه بر تقاضا در سال 2020 تحت تاثیر قرار گرفتند و دچار کاهش شدند.
آژانس بین‌المللی انرژی پیش بینی کرده است که در پی تولید روز افزون نفت شیل آمریکا، عرضه نفت در سال 2020 از تقاضا پیشی خواهد گرفت و این مساله می‌تواند عاملی باشد برای کاهش شدید قیمت نفت.
با این حال در روز های پایانی هفته آمریکا اعلام کرد یک ناو این کشور در تنگه هرمز یک پهپاد ایرانی را ساقط کرده است اما ایران اعلام کرد هیچ اطلاعی درباره از دست دادن یک پهپاد ندارد. این مساله باعث شد قیمت‌ها بار دیگر افزایش پیدا کنند و در نتیجه نفت برنت در معاملات پایانی هفته به 62.55 دلار به ازای هر بشکه رسید.
 

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399