سه شنبه, 25 تیر 1398 ساعت 08:34
کد خبر: 58722

ممنوعیت ورود کالاهای ایرانی را سیاسی نکنیم

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 علی پاکزاد

عراق واردات تخم مرغ ایرانی را محدود کرد. البته بعد اعلام شد تخم مرغ ها سردخانه ای بوده و با استاندارهای بازار عراق همخوانی نداشته است. گرجستان برخی کالاهای ایرانی را برگشت داد و دیگر کشورهایی که در مورد واردات کالاهای ایرانی از خود واکنش نشان داده اند. اینها نمونه ای از صدها خبری است که سالها بازتاب دهنده برخی از تبادلات شکست خورده اقتصاد کشور بوده است.

از چند وجه می توان به این اخبار پرداخت، نخست اینکه چرا در فرایند تجارت خارجی ارزی برند تولید ایران حفظ نمی شود؟ دستگاههای نظارتی از گمرک گرفته تا اتاقهای بازرگانی در قبال چنین اتفاقاتی هیچ واکنش قابل تاملی از خود نشان نمی دهند و این خود ضمن زمینه ساز تکرار این اتفاق و هم باعث بی آبرویی کالاهای ایرانی در بازارهای هدف می شود.
از سوی دیگر وجه سیاسی دادن به چنین اتفاقاتی در عمل تنها فرافکنی است زیرا ادبیات اقتصادی اگر چه آمیختگی غیر قابل انکاری با سیاست دارد ولی کالای با کیفیت به هر طریقی سهم خود را از بازار هدف خواهد گرفت و این روایت در مورد کالاهای سنتی ایران در بازار کشورهای متخاصم اثبات شده است. بنابراین توجیه سیاسی برای عودت دادن کالاهای صادر شده ضمن ادرس غلط دادن این تصور را ایجاد می کند که کشورهای همسایه با ایران و ایرانی دشمنی دارند در حالی که این یک تصویر بسیار غلط و با تبعات غیر قابل جبران است.
وجه دیگری که باید مورد توجه قرار گیرد حقوق مصرف کننده است. خریداران کالاهای ایرانی حق دارند مانع ورود کالاهایی به بازارهایشان شوند که با استانداردهای مصرفشان تطابق ندارد و حتی در صورتی که این کشورها با ایران روابط حسنه سیاسی داشته باشند باید از بازارهای خود در محافظت کنند.
در چنین شرایطی تولید کنندگان ایرانی نیز باید بیاموزند در کلاس جهانی تولید کرده و با ادبیات تجارت جهانی محصولات خود را عرضه کنند در غیر این صورت هیچگاه نمی توانیم از نمی توانیم امید داشته باشیم که اقتصاد ایران حتی در سطح منطقه ای حرفی برای گفتن داشته باشد و به غیر از کالاهای سنتی و خام فروشی که هم اکنون قاطبه صادرات ایران را تشکیل می دهد به سمت افزایش سهم محصولات نهایی و کالاهای مصرفی با برند ایرانی تغییر مسیر بدهد.
اولین گام جدی برای نیل به چنین هدفی اموختن ادبیات اقتصاد جهانی در همه ابعاد و تلاش برای تولید در کلاس جهانی است و برای آنکه پذیرای چنین تغییری باشیم باید ضمن استفاده درست از دیپلماسی خارجی از توجیهات سیاسی برای شکست های اقتصادی خود پرهیز کرده و با واقعیات رو در رو شویم.
اقتصاد ایران به رغم رشد قابل توجه هنوز ساختاری متناسب با تولید در ابعاد خرد دارد در حالی تولید متناسب با بازارهای جهانی نیاز به تیراژ های کلان دارد ولی در ابعاد خرد نیز هنوز نتوانسته ایم محصولات خود را به گونه ای توسعه دهیم که استاندارهای کشورهای منطقه را به طور کامل پوشش دهد و اینهمه یک واقعیت است و پذیرش این موضوع اولین گام در جهت اصلاح وگرنه سیاسی کردن اتفاقاتی مانند ممنوعیت ورود کالاهای ایرانی به بازارهای منطقه ای تنها فرافکنی است که امکان اصلاخ را از ما سلب می کند.
 

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399