دوشنبه, 24 تیر 1398 ساعت 08:50
کد خبر: 58656

اطلاعات تکميلي

  • با استقبال کم نظیر تولید کنندگان برگزار می شود:

نمایشگاه نهضت ساخت داخل

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

لیلا ابوالفتحی

عصراقتصاد: وزیر صنعت، معدن و تجارت در آیین گرامیداشت روز ملی صنعت و معدن دهم تیرماه، که در محل سالن اجلاس سران کشورهای اسلامی برگزار شد، گفت: برنامه وزارت خانه، برپایی نهضت ساخت داخل است و تاکید کرد: طی جلسات متعددی که با بخش های مختلف فولاد، پتروشیمی، قطعه سازی، خودرو سازی، ریلی و غیره داشته‌ایم بر توسعه داخلی‌سازی تاکید شده و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به شرکت‌های دانش بنیان و وزارت علوم به دانشگاه ها دستور همکاری با بخش صنعت را صادر کرده است.

با خبر شدیم در راستای «نهضت ساخت داخل» و تاکیدات وزیر صنعت تصمیم گیری برای برگزاری نخستین نمایشگاه نیاز محور به عنوان فرصت های ساخت داخل و رونق تولید با هدف معرفی و شناسایی نیازهای بخش تولید کشور انجام گرفت.
معاون برنامه ریزی و توسعه سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران در این زمینه توضیح داد: با توجه به شعار امسال و تاکید وزیر صنعت، تمرکز و توجه به ساخت داخل در محور برنامه های وزارت خانه قرار گرفت. برای برپایی این نمایشگاه و تحقق این امر، بایستی لیستی از نیازها مشخص می شد.
وی افزود: از شش گروه صنعتی که واردات محور بودند دعوت شد که نیازهای خود ر ا اعلام کنند و از طرف دیگر از سرمایه گذاران، نخبگان، دانشمندان و شرکت های دانش بنیان که توان تولید و سرمایه گذاری در این امر را دارند، دعوت به عمل آمد.
محمدرضا عبدالهی ضمن اشاره به برگزاری سالانه 80 نمایشگاه در کشور گفت: تمام 80 نمایشگاهی که در نمایشگاه بین المللی برگزار می شود تماما عرصه نمایش توانمندی هاست و این نمایشگاه که برای نخستین بار است که در کشور برگزار می شود بر نیازمندی های بخش صنعت تمرکز دارد و تا به حال چنین کاری به صورت گسترده در کشور انجام نگرفته است.
معاون برنامه ریزی و توسعه سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران، استقبال از این نمایشگاه را خوب ارزیابی و بیان کرد: به علت استقبال بالا، مجبور به بستن سایت ثبت نام شدیم و 13 هزار متر مربع فضای نمایشگاه کاملا مورد استفاده قرار گرفته است و در تلاش هستیم برای 20 شرکت درخواست کننده فضای مورد نیاز تامین شود.
نهضت ساخت داخل

وی اظهار کرد: 210 شرکت چه به صورت مستقیم و چه در قالب تشکل ها و هلدینگ ثبت نام کرده اند و این استقبال مایه خوشحالی است.
عبدالهی با اشاره به مشکلات پیش روی تولیدکنندگان مانند تامین ارز، مشکلات واردات و نقل و انتقالات گفت: صاحبان صنایع هوشمندی لازم خود را دارند و می دانند برای مقابله با این مشکلات بهترین راه تولید داخل است و از طرفی دیگر زمینه مناسبی که وزارت صمت در اختیار آن ها قرار داده است بهترین زمان خودکفایی است.
وی به جنبه های مختلف این نمایشگاه اشاره کرد و گفت: تامین قطعات و لوازم مورد نیاز تولید از یک طرف و بازاریابی برای تولید کننده و در نهایت اشتغال زایی بالا از دیگر جنبه های خوب برپایی این نمایشگاه است.
عبدالهی برپایی نمایشگاه به تنهایی را کافی ندانست و گفت: آنچه مسلم است برپایی نمایشگاه به تنهایی کافی نیست و نیازمند یک سلسله اقدامات است و باید این اقدام تکرار شود و در صدد هستیم که بانک اطلاعاتی در حوزه کمبود ها و نیازمندی های صنعت تهیه نماییم.
معاون برنامه ریزی و توسعه سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران از دعوت وزارت علوم، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، صندوق نوآوری وشکوفایی به نمایشگاه چنین گفت: از صندوق های حمایتی خواسته ایم که در این نمایشگاه حمایت های خود را ارائه دهند.
وی ادامه داد: وزارت صمت هم سیاست های تعرفه ای خود را تغییر داده و اولویت تخصیص ارز را مورد بازنگری قرار می دهد و با دادن امتیازاتی به شرکت ها در پی رفع نیازهایشان هستیم.
عبدالهی طرح های پیش خرید محصولات و تسهیلات سرمایه گذاری را از دیگر طرح های حمایتی عنوان کرد و توضیح داد: با این تسهیلات در پی ترغیب تولید و تسهیل فرایند هستیم.
وی در خاتمه به امضای یک تفاهم نامه چهار جانبه میان وزارت صمت، وزارت علوم، صندوق نوآوری و شکوفایی و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در روز افتتاحیه نمایشگاه اشاره کرد.
لازم به ذکر است که نمایشگاه « نهضت ساخت داخل» در 27 تیرماه به مدت 4 روز در نمایشگاه بین المللی برگزار می شود.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395