یکشنبه, 23 تیر 1398 ساعت 08:52
کد خبر: 58588

آقای کدخدایی ؛ برای کاندیداها فرش قرمز پهن کنید

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

علی پاکزاد

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به یکی ازفعالین اصلاح طلب که عنوان کرده ، شورای نگهبان باید 80 درصد کاندیداهای اصلاح طلب را تائید صلاحیت کند،  عنوان کرده است که شورای نگهبان برای کسی قرش قرمز پهن نکرده است.

در این زد و خورد کلامی باید گفت از یکسو انتظار فعال اصلاح طلب کاملا بیجاست زیرا تجربه نشان داده نه اصلاح طلبان و نه اصولگرایان در معرفی کاندیدا نمی توانند اعتماد مردم را جلب کنند و پرونده های مختلفی که در همین چند ساله در مورد چهره های وابسته به جناحین سیاسی در فضای امنیتی و مفاسد اقتصادی و... گشوده شده نشان از کج سلیقگی آنها در معرفی کاندیدا دارد به طوریکه باعث شده بزرگان هر دو جناح نسبت به بی اعتمادی مردم نسبت به شعارهایشان آشکار و نهان ابراز نگرانی کنند.
اما در سوی دیگر این چالش کلامی سخنان شخص سخنگوی شورای نگهبان است که آنهم جای نقد جدی دارد. بنا به گفته امام راحل و تاکیدات مقام معظم رهبری قبول مسئولیت در نظام جمهوری اسلامی ورای امتیازات مالی بوده ، وظیفه شرعی و الهی است، بنا براین تفکر باید واجدین مسئولیت را قدردان بود و برایشان فرش قرمز پهن کرد.
کسی که برای مصالح مردم و نظام اسلامی قبول مسئولیت کرده و حاضر است بی هیچ چشم داشتی مادی و یا شخصی، تنها و تنها برای عمل به وظیفه شرعی و قانونی به عنوان نماینده واقعی مردم،  خود را در معرض انتخاب قرار می دهد، به طور حتم باید قدردانش بود.
آقای کدخدایی ؛ نماینده مجلسی که وکالت جمعی از مردم را قبول کرده ، در دوران مسئولیتش روزانه میزبان ده ها و صدها نفر از مردمی است که برای تظلم و حل مشکلات به او پناه می آورند و در چهار سال نمایندگی اش به همان حقوق نمایندگی که در حد یک مدیر میانی دولت است اکتفاء کرده و به دنبال کسب درآمدهای رانتی میلیاردی نمی رود، باید برای دعوتش به مجلس فرش قرمز پهن کنید.  همانطور که باید در مقابل زیاده خواهان و فرصت طلبانی که فضای سیاسی را به محلی جهت کسب مطامع خود کرده و در این مسیر حتی جناح ها وجریان های سیاسی را آلوده می کنند، قاطع باشید و وظیفه دارید با این گونه افراد نه تنها در مقام شورای نگهبان بلکه به عنوان پاسدار حقوق ملت ایران برخورد کنید.
آقای کدخدایی اما یادتان نرود شما مسئول توزیع فرصت و مقام بین افراد نیستید ، بلکهنگهبان مردم سالاری در جمهوری اسلالمی هستید و باید یائر مردذم در انتخاب اصلح برای اداره امور کشور باشید ،   بنابراین کسی که نه به طمع موقعیت و نه به دنبال کسب امتیاز،  قدم به این مسیر گذاشته و حاضر می شود در صحن علنی مجلس در دفاع از حقوق حقه مردم دست به عمل بزند به عنوان عضوی از قوه مقننه در راستای اعتلای ایران اسلامی قبول مسئولیت کند، باید از سوی شما به عنوان پاسدار قانون اساسی مورد قدردانی قرار گیرد، نه آنکه از بالا با او سخن گفته شود.
باید اذعان داشت در تمامی نظام های حزبی مترقی دنیا یک جناح سیاسی هیچگاه جایگاه و وجهه خود را بازیچه یک انتخاب اشتباه قرار نمی دهد و درمعرفی کاندیدا بیش از دستگاههای نظارتی و امنیتی دقت نظرو سخت گیری به عمل می آورد؛ ولی  متاسفانه در ایران اینگونه نیست. بنابراین شورای نگهبان و دستگاههای نظارتی و امنیتی درگیر بسیاری از حواشی می شوند که درصورت ملی عمل کردن احزاب وگروه های سیاسی  شورای نگهبان نبایدتا این حد درگیررد و تایید صلاحیت ها بشود.
حال سوال این است که آیا شورای نگهبان  به عنوان آخرین مرجع تعیین صلاحیت کاندیدا ها ، تاکنون با تشکل های سیاسی جلسات همفکری و هماهنگی داشته است تا درمورد اصول ملی صلاحیت ها توجیه شان کند و نقد های انان را بشنود و در نهایت یک رویه ملی برای اعلام کاندیداتوری و تعیین صلاحیت حاکم شود، تا شورای نگهبان قانون اساسی بدنام  امر تعیین صلاحیت ها نشود؟
یا این که تفکری بر اساس سخنان اخیر آقای کدخدایی در این فضا حاکم است ؟
بدیهی است تا زمانی که جناح های سیاسی  هم بصورت جزیره ای عمل کنند و  خود را پاسخگوی مردم ندانسته ، به دنبال اشغال سمت ها بوده ،همسویی لازم با قوه قضاییه ، دستگاه های نظارتی  ودر نهایت  شورای نگهبان را نداشته باشند ، از یک سو نمی توانند درمعرفی کاندیداها اعتماد عامه مردم را جلب کنند  و از سوی دیگر هزینه های حیثیتی و سیاسی را بر کل نظام تحمیل خواهند کرد.
اما درعین حال این دلیلی نخواهد بود تا کسانی که تنها و تنها برای انجام وظیفه و عمل به مسئولیتی مقدس قدم به رقابت های انتخاباتی می گذارند مورد بی حرمتی قرار گیرند.
فردی که برای کاندیدا شدن باید منتش را کشید و براساس خواب نما شدن و احساس تکلیف من در آوردی به میدان نمی آید ، ارزش فرش قرمز دارد!

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395