شنبه, 22 تیر 1398 ساعت 09:16
کد خبر: 58530

وقتی آمریکا همه خاکریز های بین المللی را می بازد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

مرضیه صدری

از اردیبهشت ماه 98 و پس از بیانیه ایران در خصوص برجام و فرصت 60 روزه به اتحادیه اروپا برای پایان سکوت راهبردی کشورمان، منطقه خلیج فارس دچار حوادث خرابکارانه متعددی شد که هدف آن القای نا امنی این منطقه به جهان بود.

با در معرض خطر قرار گرفتن منطقه خلیج فارس که به دلیل در اختیار داشتن ۶۲ در صد از کل منابع نفت و ۴۰ درصد از منابع گاز جهان، مرکز منافع انرژی دنیا بوده و می تواند به عنوان هارتلند یا قلب زمین محسوب شود، هرگونه تنش در این منطقه این هراس را برای کشورهای دنیا ایجاد می کند که منافع آن ها در معرض آسیب است.
دولت ترامپ که با تصمیمات نابخردانه خود در توافقات بین المللی به ویژه برجام و تلاش بسیاری از کشورها برای خروج از یوغ دلار، وجهه و قدرت سیاسی و اقتصادی خود را در خطر می دید، تلاش کرد تا ایران را عامل نا امنی منطقه و حتی تقویت تروریسم در جهان معرفی کند، به همین منظور رویه ای در پیش گرفت تا با فشار حداکثری بر ایران و به تعبیری اجرای تروریسم اقتصادی در این کشور، دولت ایران را وادار به مذاکره با شرایط مورد نظر آمریکا کرده، به ترمیم وجهه خود با ادعای کنترل عامل تروریسم و خطر جهانی، پرداخته و از سوی دیگر هدف انزوای ایران و حذف آن از معادلات جهانی را محقق سازد.
شکست آمریکا در سیاست های فشار حداکثری بر ایران و مرور رویدادهای هفته های اخیر به ویژه نتیجه نشست شورای حکام نشان می دهد که تمام سیاست ها و رفتارهای آمریکا در عرصه بین الملل همچون بومرنگ عمل کرده و ترکش های آن دامن دولت ترامپ را گرفته است. ایران همچنان با ایجاد توافقی بنام برجام، متعهد ماندن به آن علی رغم بدعهدی ها و ارائه چهره ای صلح طلب از خود در طول سال های اخیر، جایگاه بالا در مناسبات جهانی دارد و تلاش های آمریکا برای انزوای ایران و ایجاد اجماع جهانی علیه کشورمان نتیجه معکوس داده و به ضرر واشنگتن تمام شده است. مواضع کشورها و عدم همراهی حتی از سوی متحدان آمریکا با این کشور نیز نشانه دیگری برای لرزان بودن پایه های ابرقدرتی آمریکاست و ترامپ باید بپذیرد که در حال از دست دادن خاکریزهای خود در میدان های جهانی یکی پس از دیگری است.
آمریکا امروز در کنار تحریم ها و تروریسم اقتصادی با مهم ترین ابزار جنگی خود یعنی نفوذ رسانه ای همچنان به دنبال جوسازی برای نا امن نشان دادن منطقه خاورمیانه و خلیج فارس است و شاهد آن انتشار خبرهای گوناگون در روزهای اخیر مبنی بر توقف نفتکش انگلیسی توسط سپاه پاسداران و اخباری شبیه به این بود که تکذیب شد.
با وجود انتشار خبرهای نگران کننده و شایعات ذکر شده بازهم بازار ارز در هفته گذشته دچار نوسانات هیجانی نشد و همچنان نرخ دلار روندی نسبتا با ثبات را طی کرد.
بازار نفت نیز طی هفته گذشته با نوسانات حداکثر یک درصدی از جمله بازارهای نسبتا با ثبات بود و قیمت نفت در معاملات روز جمعه بازار جهانی تحت تأثیر کاهش تولید خلیج مکزیکو در آستانه وقوع طوفان در این منطقه و ادامه تنش‌های ژئوپلیتیکی در خاورمیانه، افزایش اندکی داشت.
به گفته تحلیلگران بین المللی روند افزایشی نفت برنت تحت تأثیر وقوع طوفان در خلیج مکزیکو که تولید نفت را متوقف کرده است و ادامه کاهش بیش از حد انتظار ذخایر نفت آمریکا، ادامه یافت.
بازار سرمایه همچنان رکورد امن ترین بازار را حفظ کرده است. شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات روز چهارشنبه (١٩ تیرماه) به عدد ٢٤٩ هزار و ٦٢١ واحد رسید که در مقایسه با پایان هفته گذشته ٦٧٨ واحد رشد را تجربه کرد.
در آخرین روز معاملات هفته جاری متعادل و پایدار بود و اکثر نمادها در محدوده‌های قیمتی خود نوسان داشتند.
کارشناسان پیش بینی کرده اند که هفته جاری نیز بورس تعادل خود را حفظ کند.
 
 

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395