چهارشنبه, 19 تیر 1398 ساعت 08:31
کد خبر: 58489

ضرورت صداقت اروپایی ها در شورای حکام

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

علی پاکزاد

عملکرد ترامپ نشان میدهد که تلاش دارد به هر قیمت ایران را وادار به مذاکره کند در حالی که ایران با پشت کردن به ترامپ خطاب به اروپا کرده و در حال گوشزد کردن خلف وعده هایی است که بعد از برجام مرتکب شده اند.

طرح موضوع خروج ایران از برجام در شورای حکام به وضوح نشان از تلاش ترامپ است جهت جبران خبطی است که در بازی خروج از برجام شروع کرد ولی با هوشمندی ایران در پایبندی به برجام به شکست انجامید. اما این به معنی برد قطعی ایران نیست و توجه ترامپ به شورای حکام گویای تلاش وی جهت ریل گذاری به سمت شورای امنیت و به عقب بازگرداندن ایران به شرایط پیش از برجام است.
ترامپ در اجلاس G20نشان داد که حاضر است برای عبور از گردنه ایران تمامی تنش ها و تقابلهای خود را با که با دیگر قدرتهای جهانی دارد حداقل برای یک مدت زمان محدود کنار بگذارد و حتی حاضر است بر روی نظم جهان شمولی دلار نیز قمار کند.
حال با توجه به انفعال اروپا در مقابل آمریکا چه قبل و چه بعد از برجام می توان این انتظار را داشته باشیم که با طرح شکایت ترامپ در شورای حکام این کشورها به جای حفظ موضع منطقی و رد این شکایت واهی طرف ترامپ را گرفته و با رای به نفع او این فرصت را در اختیار ترامپ قراردهند که قبل از انتخابات 2020 پرونده ایران را راهی شورای امنیت کند و با حداکثر فشار ممکنه قوی ترین برگ ممکنه جهت تحمیل مذاکره ای یکسویه به ایران را به دست آورد.
در این میان تنها باید دید طرف اروپایی که دم از استقلال رای زده خود تلاش دارد نمایشی از اروپای مستقل را برای جهان ترتیب دهد تا چه حد در مقابل تطمیع ها و تهدیدهای ترامپ تاب خواهد آورد.
واقعیت این است که اگر اروپایی ها در شورای حکام تنها و تنها براساس منطق و نه براساس منافع و مواضع مشترک با امریکا باراز نظر کنند به طور حتم رای شورای حکم به نفع ایران خواهد بود ولی اندکی لغزش اروپا از موضع صداقت می تواند به معنی صدور رای خروج از برجام و به جریان افتادن بازی باشد که ترامپ آرزوی آنرا دارد.
البته نباید این نکته از قلم بیفتد که رای اروپا به نفع ترامپ می تواند هزینه های لیند مدتی به اروپا در قبال تعهدات بین المللی این کشورها تحمیل کند بنابراین اروپا تلاش دارد با دستاویز قراردادن شعارهای حقوق بشری و یا بهانه های واهی زمینه را به گونه ای فراهم سازد که اگر رای به آمریکا داد پاسخی برای اقناع جامعه جهانی داشته باشد و اگر به نفع ایران از شورای حکام خارج شد برگی برای کسب امتیاز از طرف ایرانی از پیش فراهم ساخته باشد.
اما هرچه اتفاق بیفتد تغییر موضع ایران می تواند به ضررش باشد. پافشاری ایران بر حقوق حقه خود آنهم در چارچوب توافق برجام تا کنون به طور کامل امریکا را خلع سلاح کرده و امکان مانوربه زیان ایران را از طرف اروپایی به حداقل رسانده است  و در عین حال در جمعه جهانی تصویری متعهد به عهد از ایران به نمایش گذاشته است و ایران نباید اجازه دهد که هیچ نوع تحرک داخلی این تصویر را خدشه دار کند، یعنی مسیری که هوشمندانه در گامهای کاهش تعهدات برجامی از سوی ایران برداشته شده در عمل1+5 را در زمین بازی خودشان زمینگیر کرده است.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399