سه شنبه, 18 تیر 1398 ساعت 08:34
کد خبر: 58423

جنگل های هیرکانی و FATF

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

علی پاکزاد

ثبت جهانی جنگل های هیرکانی سرو صدای زیادی به دنبال داشت و همه از آن به عنوان یک دستاورد مهم استقبال کردند. رخدادی که به نظر می رسد برای ایران یک موفقیت محسوب می شود ولی نتیجه آن چیست که تا این حد اهمیت پیدا می کند؟

دستاوردهایی مانند معرفی جهانی و جذب گردشگران برای این منطقه که ثبت جهانی شده است قابل شمارش است اما در وقع تمامی این دستاوردها تحت الشعاع یک نکته قرار می گیرد و آن هم امینت و بقای این جنگلهای ارزشمند است که دست تعدی چپاولگران را از آن کوتاه می کند.
مفهوم این اقدام هم این است که با ثبت جهانی جنگل های هیرکانی انتظار داریم نظام بین الملل مانع آسیب رسیدن به این دارایی ملی شوند. این در حالی است که در داخل کشور سازمان محیط زیست و سازمانهای نظارتی و قضایی وجود دارند که وظیفه برخورد با جنگل خواری و حفظ منابع طبیعی را عهده دارند. اما بازهم برای محافظت از این دارایی فیزیکی ثبت جهانی این بخش از اراضی کشور را در دستور کار قرارداده و برای ان تلاش می کنیم و جالب آنکه هیچ کس در مقابل آن مقاومتی نمی کند.
این در حالی است که معاهده FATF که با هدف حفظ نظام بانکی ما در جامعه جهانی بوده و اگر به آن نپیوندیم نظام پولی بین الملل هیچ تعهدی در قبال امنیت نظام پولی ما قبول نمی کند. ولی در صورت پیوستن به این معاهده می توانیم با ارتقاء سیستم های نظارتی از هر نوع شائبه حمایت از سیستم تروریسم مبرا شویم و از سوی دیگر با یکسان سازی نظام مبادلات مالی در داخل نیز ضمن مقابله با پولشویی می توانیم از مزایای نظام پولی شفاف آنهم براساس استانداردهای بین المللی برخوردار شویم، این موضوع می تواند با مخالفت های گسترده مواجه می شود؟
این معادله شاید کمی دور از ذهن به نظر برسد که نظام پولی با موضوعی محیط زیستی چه ارتباطی دارد، اما نباید فراموش کرد که  جنگلهای هیرکانی همانقدر دارایی ملی محسوب می شوند که نظام پولی و بانکی. نظام پولی و بانکی ما همانقدر باید مورد محافظت از تعدی داخلی و خارجی قرار گیرد که جنگل های هیرکانی.
اتکاء به جامعه بین الملل در حفظ و حراست از منابع طبیعی و اراضی فیزیکی که در حیطه مرزهای سرزمینی قراردارند با اقبال مواجه می شوند، ولی چرا پیوستن به معاهده بین المللی که نظام پولی ما را درمقابل پولشویی و فساد بیمه می کند با مخالفت های گسترده مواجه می شود؟
تصور این مخالفت ها و موافقتها نشان از نبود منطق اصولی و پایه ای در ارتباطات بین المللی ما دارد. عدم انسجامی که باعث می شود نتوانیم تصویری درست از کشور در عرصه جهانی به نمایش بگذاریم و از سوی دیگر نشان می دهد که متاسفانه گروههای در داخل کشور این قدرت را دارند تا با منطقی ترین برنامه های دولت مقابله کرده و حتی در این مسیر منافع ملی را دچار اخلال کنند.
 

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395