شنبه, 15 تیر 1398 ساعت 09:16
کد خبر: 58238

اطلاعات تکميلي

  • در بازدید نماینده مردم شبستر از مجموعه شیرین وطن مطرح شد؛

ورود تکنولوژی لوکوموتیوسازی به کشور اشتغال پایدار مستقیم ۴۷۰۰ نفر را به دنبال خواهد داشت

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصراقتصاد – آذربایجان شرقی: در راستای توسعه ارتباطات بین بخشی و تعامل با نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی، خانم دکتر آقاپور نمانیده مردم شبستر و عضو کمسیون اقتصادی در مجلس شورای اسلامی بازدید چند ساعته ای از مجموعه صنایع غذایی شیرین وطن داشتند.

در ابتدای این بازدید و در جلسه مدیران شرکت با ایشان اهم مسائل و مشکلات موجود در مسیر توسعه و شکوفایی بیش از پیش این مجموعه تولیدی به سمع و نظر ایشان رسید.
در ادامه آقا پور با استماع مطالب و نظرات مدیران مجموعه نکاتی را در رابطه با ایجاد تسهیل در فرایند اقدامات اجرایی شرکت مطرح و اظهار امیدواری نمودند که بتوانند در این راه پر تلاطم یعنی تولید و اشتغال زایی همراه و کمک مجموعه باشند تا بتواند برنامه های ترسیمی خویش را تعالی ببخشد.
شیرین وطن تنها فعالیت تولیدی این مجموعه نیست و آنها در صنایع دیگر نیز حضور فعال دارند. صنایعی همچون صنعت ریلی کشور که علاوه بر کارآفرینی در خود استان، واحدهای تولیدی تعطیل شده در دیگر استانها را نیز تحت پوشش قرار داده است.
آنطور که وطندوست می گوید: “حدود ۷۰۰ نفر در شرکت آروین تبریز در شهرک سرمایه گذاری های خارجی مشغول به کار هستند که  سالانه ۴۰۰ الی ۴۵۰ واگن باری تولید می کنند. افزون بر این ۲ سال است که ۱۰۰ کارگر در شرکت تعطیل شده واگن پارس در اراک نیز به واسطه سفارش هایی که تحویل آنها داده ایم، مشغول به کار شده اند و همین تأثیرگذاری در در صنایع تولیدی استانهای دیگر، ما را خشنود می سازد.”
خلیل وطن دوست رئیس هیئت مدیره شرکت شیرین وطن به فعالیت دیگر این مجموعه در بحث تولیدات لوکوموتیو اشاره کرد و گفت:  با توجه به مطالعه هایی که انجام دادیم متوجه شدیم بعد از انقلاب اسلامی هیچ لوکوموتیوی به ایران وارد نشده است و در حال حاضر از ۵۸۰ لوکوموتیو کشور، تنها ۲۸۰ واحد آن در حال فعالیت هست و در صحبت هایی که با وزیر راه و شهرسازی داشته ایم ایشان نیز، نیاز مبرم به لوکوموتیو را اعلام کردند.
وی از تلاش مجموعه خود برای واردات تکنولوژی لوکوموتیو و بومی سازی این صنعت در استان خبر داده و می گوید: “در حوزه صنعت لوکوموتیو، بعد از انقلاب هیچ وارداتی نداشته ایم و در حال حاضر کشور ما نیاز شدید به واردات لوکوموتیو دارد و طی مطالعاتی که انجام داده ایم و با هماهنگی شبکه های خود در کشورهای ترکیه، رومانی، آلمان و چین، ۲۰۰ دستگاه لوکوموتیو به همراه تکنولوژی ساخت آن وارد کشور خواهیم کرد که در نوع خود اشتغال پایداری است و به صورت مستقیم ۴۷۰۰ نفر مشغول به کار خواهند شد.
تنها مشکل ما در این رابطه، اعتباری و مالی و سرمایه گذاری است. اکثر سرمایه گذاران داخلی انتظار دریافت سود در کمترین زمان را دارند، در حالی که صنعت لوکوموتیو صنعتی است که زودبازده نیست و به عنوان صنعتی مادر، سود درازمدت خواهد داشت. همین امر سبب می شود که سرمایه گذاران در این حوزه وارد نشوند.
متأسفانه علی رغم موافقت ضمنی و کاغذی، مسئولین بی مهری کرده و همکاری ۱۰۰ درصد که هیچ، ۵۰ درصد نیز انجام نمی دهند. نسبت سرمایه گذاری ریلی به نسبت جاده ای، قابل مقایسه نیست و از نظر زیست محیطی، مصرف انرژی، و حمل  و نقل، بهره وری بیشتری نسبت به دیگر ناوگان های حمل و نقل دارد. در کنار این موارد، خطر  مرگ و میر، تصادفات جاده ای، خطر امنیت کالا و خطر امنیت سیاسی را هم اگر حساب کنیم، توسعه زیرساخت های ریلی کشور مقرون به صرفه خواهد بود و در این صنعت سودآور برای دولت و ملت، خودکفا خواهیم شد.”
وطن دوست ادامه داد: 200 لوکوموتیو باری معادل 50 هزار کامیون می باشد که اگر استهلاک جاده ، امنیت بار ، عوامل زیست محیطی و ... را حساب کنیم از هر طرف واگن به صرفه تر از خودروهای سنگین می باشد.
وی  گفت: اولین زیرساخت در توسعه هر کشور راه های ارتباطی می باشد که ارزانترین راه بعد از کشتی حمل و نقل ریلی می باشد.
نماینده شبستر در مجلس شورای اسلامی نیز در ادامه با اذعان به اهمیت بالای اشتغال زایی در کشور گفت: در بخش خصوصی یکی از مزایای بالا راغب بودن توسعه توسط سرمایه گذاران و به تبع آن اشتغال زایی بالا می باشد.
معصومه آقاپور نماینده شبستر در مجلس شورای اسلامی در بازدید از مجموعه شیرین وطن به بی اثر بودن تحریم ها در کشور اذعان داشت گفت: وجود تحریم ها برای کشور یک فرصت تلقی می شود و این فرصت را در توسعه بخش های تولیدکنندگان می بینیم. وی ادامه داد: تولید کنندگان و بخش خصوصی با نیاز سنجی مطالعاتی شده می توانند به خوبی با دور زدن تحریم ها کشور را به سمت و سوی رونق ببرند.
آقاپور خاطرنشان شد: ایران با تمام فشار های خارجی و تحریم های جدید روزانه هنوز تیتر اول اخبار می باشد و این فقط بخاطر ایستادگی مردم صنعتگران کشورمان است که نشان می دهد هنوز این کشور حرفی برای گفتن دارد.
آقاپور اذعان داشت: صنعت لوکوموتیو و همچنین نیاز به روغن های خاص یکی از این نیاز سنجی هایی مطالعاتی شده در بخش خصوصی می باشد که توسط مجموعه شیرین وطن در حال فعالیت می باشد.
نماینده شبستر در مجلس شورای اسلامی با اذعان به اهمیت بالای اشتغال زایی در کشور گفت: در بخش خصوصی یکی از مزایای بالا راغب بودن توسعه توسط سرمایه گذاران و به تبع آن اشتغال زایی بالا می باشد.
آقاپور گفت: طبق آماری که از مرکز پژوهش ها دریافت شده است از80 میلیون ایرانی حدود 42میلیون نفر بین 15 الی 43 سال سن دارند که جمعیت فعال و کاری به شمار می رود و این اشتغال زایی ها بسیاری از دغدغه های کشور را رفع می کند.
خلیل وطن دوست رئیس هیئت مدیره شرکت شیرین وطن در ادامه این جلسه به فعالیت های این مجموعه اشاره کرد و گفت:  هرکسی در صنف خود رسالتی دارد و ما هم در از این قضیه مستثنا نیستیم و رسالتی در صنف خود داریم، هر چند که تولید در این شرایط کشور بسیار ریسک است اما هر چیزی با مادیات قابل سنجش نیست.
وطن دوست ادامه داد: مجموعه شیرین وطن با تولید انواع پشمک های شکلاتی، شیرینی و شکلات از سال 1390 شروع به فعالیت کرده است و با توجه به پیشرفت هایی که در این راه داشته ایم حدود چهار سال است که طرح توسعه مجموعه را در برنامه خود داریم.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395