شنبه, 15 تیر 1398 ساعت 08:52
کد خبر: 58234

اقتدار عملیاتی ایران در میدان دیپلماسی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

مرضیه صدری

هفته گذشته، با این که بازار ها با نوسانات چندانی همراه نبودند، هفته ای بود که ایران در مجامع بین المللی به دلیل حضور پررنگ زنگنه در اوپک و همچنین کاهش تعهدات تهران به برجام، بیش از پیش خود را در راس اخبار قرار داد. موفقیت و به کرسی نشستن حرف و موضع ایران در اوپک و مقاومت کشورمان در سیاست خارجی در مقابل اروپا و آمریکا با وجود همه هراس افکنی ها در روزهای اخیر اقتدار جمهوری اسلامی ایران را نه روی کاغذ بلکه در عمل نشان داد.

بازار های طلا و ارز در طول هفته اخیر دچار نوسانات شدید نشدند و با وجود اینکه طلا تا حدودی روند نزولی به خود گرفت، نمودار قیمت ارز در روز های اخیر شمایلی با ثبات تشکیل داد. بازار سرمایه نیز توانست روند صعودی خود را حفظ کند و این مساله باعث شده است که بورس همچنان قابل اعتماد ترین محل سرمایه گذاری در کشور باشد.
اما در میان فعالان بازار و اقتصاد کشور، در هفته گذشته رویداد مهمی اتفاق افتاد که در خلال آن صنعت گران و تولیدکنندگان نمونه، طی مراسمی به نام روز ملی صنعت و معدن، تقدیر شدند.
طی این مراسم فعالان اقتصادی و تولید کنندگان، در حضور مقامات ارشد کشور، به بیان مشکلات خود پرداختند و قرار شد که در راستای بهبود شرایط بخش خصوصی تصمیماتی گرفته شود.
در هفته اخیر خبری که مجامع بین المللی را به واکنش های جدی وا داشت، این بود که ایران در روز 16 تیر تولید اورانیوم خود را به بالای 300 کیلوگرم می رساند و این اقدام در قالب برنامه ای برای کاهش تعهدات تهران به برجام انجام می شود.
خبر رسیدن سطح تولید اورانیوم کشور به 300 کیلوگرم که هنوز از زبان مقامات رسمی کشور تایید نشده است، کشور ها را به واکنش هایی جدی واداشت.
روسای جمهور آمریکا و فرانسه مهم ترین افرادی بودند که نسبت به این صحبت ها واکنش نشان دادند، چرا که یکی از آن ها در مقابل ایران قرار دارد و دیگری تلاش دارد که مواضع ایران را در اتحادیه اروپا حفظ کند. با این حال هر دو تلاش کردند که ایران را به توقف افزایش تولید اورانیوم وادار کنند.
اتفاق دیگری که ایران را سرخط خبر های خارجی کرد، حضور پررنگ بیژن زنگنه، وزیر نفت در نشست 176 اوپک بود. اوپک در این نشست تصمیم گرفت که توافق کاهش تولید 1.2 میلیون بشکه ای این سازمان تا ماه مارس سال 2020 تمدید شود.
اما مساله حاشیه ساز این بود که اوپک تلاش داشت که منشوری را برای همکاری های دائمی این سازمان با روسیه و برخی دیگر از کشور های غیر اوپک تنظیم کند. این منشور می توانست اختیارات روسیه را در اوپک افزایش داده و در نهایت مواضع این کشور را در بازار نفت به دیگر کشور ها دیکته کند. این در حالی است که روسیه در سال های اخیر همیشه خواسته است تولید خود را در بالاترین سطح نگه دارد. نتیجه چنین اقدامی می توانست نقش ایران را با وجود تحریم ها در بازار بیش از پیش کاهش دهد.
از این رو زنگنه به مخالفت جدی با این طرح برخاست و نهایتا منشور با تبصره هایی که نشان می داد تصمیم گیری های اوپک از آن متاثر نمی شوند، تنظیم شد. این مساله که زنگنه توانست بازی از پیش تعیین شده عربستان و روسیه را برای افزایش نقششان در بازار، از بین ببرد، توانست وزیر نفت کشورمان را در رسانه های خارجی به یکی از تاثیرگذار ترین مقامات حاضر در اوپک بدل کند.
اما بازار نفت در هفته گذشته با وجود تمدید توافق اوپک با کاهش هفتگی قیمت رو به رو شد. خبرها حاکی از آن است که عواملی همچون اختلافات تجاری آمریکا و چین و همچنین بالا ماندن سطح ذخایر نفت آمریکا مانع افزایش قیمت ها شده است.
 

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399