چهارشنبه, 12 تیر 1398 ساعت 08:26
کد خبر: 58179

آقای شهردار، قاچ زین را بچسبید، سواری پیشکش

این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)

علی پاکزاد

درخبرها امده بود ، شهدار تهران از وزیر ارتباطات و خبرنگاران برای دوچرخه سواری دعوت کرده است. گرچه دوچرخه و مترو سواری ایشان و دعوت از دیگران برای این نوع سبک زندگی به عنوان حرکتی نمادین انجام می گیرد و شاید در فهرست طولانی برنامه روزانه شهردار پایتخت چندان وزنی نداشته باشد ولی سئوال ینجاست که در شهر تهران که از نظر کارشناسی دوچرخه سواری امری مردود و بدون توجیه تلقی شده بهتر نیست توان شهردار، هرچند اندک هم که شده مصروف توسعه وسائط نقلیه برقی شود؟ بهتر نیست شهردار تمرکز بیشتری بر نتیجه تلخ باندهای منفعت جویی باشد که طی این سالها مانع تولید موتورسیکلتهای برقی شده اند؟ باندهایی که با استفاده از رقابت ناسالم میان بخش خصوصی، شهردای، سازمان محیط زیست و وزارت صنایع مانع تولید موتورسیکلتهای غیر آلاینده برقی بوده و هستند.

وگرنه شهری که شمال و جنوب آن حداقل 10 درجه تفاوت دما دارد و در هنگام بارندگی برف در شمیرانات، در خانی آباد نو هوا آفتابی است و شهری که اختلاف سطح آن از ولنجک تا بهشت زهرا چندصد متر است، دوچرخه سواری تنها در مسیرهای شرقی، غربی مقرون و مقدور است.

«آقای شهردار»

شما که چند سالی در راس شهرسازی کشور بوده اید و در همین زمینه تخصص دارید، مگر ممکن است که ندانید، دوچرخه در شهرهای مسطحی مانند اصفهان، یزد، میاندوآب و برخی از شهرهای ساحلی ما سالهاست که مورد توجه و استفاده عامه است زیرا این شهرها از لحاظ جغرافیایی مسطح هستند. یعنی برخلاف پایتخت که در کوپایه ساخته و توسعه یافته است.

«آقای شهردار»

آیا در شهری که به مرور زمان در حال پیر شدن است، تعداد رانندگان زن در حال غلبه بر رانندگان مرد است و شهری که از فرط گستردگی سرعت حمل و نقل از اهمیت بسیاری برخوردار است. ترویج فرهنگ دوچرخه سواری می تواند دردی از شهروندان دوا کند؟

«آقای شهردار»

آیا بهتر نیست وقت و انرژی که صرف رفتارهای نمادین می کنید، صرف رفع موانع تولید وسائط نقلیه برقی شخصی و عمومی کنید؟

«آقای شهردار»

به طور حتم می دانید که مسافرکشی بلاگردان بیکاری جوانان شهر شده است. وسائط نقلیه شخصی که کارکرد عمومی پیدا کرده اند ولی تنها به رشد تردد تک سرنشینی و افزایش آلودگی دامن زده است.
آیا بهتر نیست به جای دوچرخه سواری نمادین وق خود را مصروف رفع نواقصی از این دست کنید؟
به طور حتم می دانید که نوسازی تاکسی های فرسوده برای رانندگان تاکسی تا ده سال زمان می برد و رانندگان ناچارند سرپا نگهداشتن تاکسی های کهنه معاش خود را به دست انداز انداخته و با خودروهایی بی کیفیت اقدام به خدمت رسانی کرده و بر آلایندگی شهر بیفزایند، آیا بهتر نیست به جای رکاب زدن برای رفع این مشکل قدم بردارید؟

«آقای شهردار»

شما بهتر می دانید که بیش از 50 درصد از ترافیک شهری ناشی از ضعف آداب رانندگی و نقص معابر است. بهتر نیست اوقات خود را به صورت نمادین هم که شده به رفع نقص این معابر و فرهنگ سازی ترافیکی اختصاص دهید؟
از قدیم گفته اند:« قاچ زین را بچسب؛ سواری پیشکش»
شاید در جواب این سئوالات طوماری از اقدامات شهرداری تهران در رفع مشکلات گفته شده بالا ارایه دهید؛ اما وقعیت این است که اگر اقدامات فهرست فرضی فوق کافی بود، دوچرخه سواری نمایشی نمی کردید. این اقدام نمادین به خودی خود شهادتی است بر این مدعا که خود شما از وضعیت آلودگی و ترافیک شهر رضایت ندارید.
اما در کلام آخر، طنز تلخی است که در تصویر دوچرخه سواری نمادین شما مستتر مانده. حتما می دانید، خرید کلاه ایمنی و دوچرخه شیکی که پا در رکابش گذاشته اید با دستمزدهای رسمی از توان بسیاری از تهران نشینان خارج است.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399