سه شنبه, 11 تیر 1398 ساعت 08:30
کد خبر: 58116

اروپا برای عبور از ترامپ ایران را هزینه نکند

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

علی پاکزاد

گام نخست ایران برای عبور از تعهدات برجامی تا 16 تیرماه تکمیل و به نظر می رسد بی عملی اروپا انگیزه برداشتن گام دوم را در ایران تقویت کرده است.

عهد شکنی ترامپ در قبلا تعهدات بین المللی آمریکا برای اروپا چهره ای دیگر از دموکراسی آمریکایی را به نمایش گذاشت، چهره ای که هیچ یک از چهره های شناخته شده دو حزب جمهوری خواه و دموکرات حاضر به نمایش آن نبودند. اما ترامپ که از پایگاه اجتماعی دیگر به کاخ سفید آمده بود از این نمایش ابایی نداشت.
ترامپ در ادامه دوران ریاست جمهوری خود با نقض تعهدات بین المللی آمریکا تلاش کرد از هزینه های این تعهدات را برای آمریکا بکاهد و در نهایت نیز با خروج از برجام و چنگ و دندان نشان دادن برای دیگر اعضای 1+5 چشمه ای از قدرت نظام متشکل مالی مبتنی بر دلار را به نمایش گذاشت.
این انتظار می رفت که اروپایی ها در قبال این بداخلاقی آمریکایی عکس العملی از خود نشان داده و بر استقلال رای خود پافشاری کنند ولی با وجود گذشت یکسال از این عهد شکنی همچنان شاهد وقت کشی از طرف اروپا هستیم و تنها زمانی که ایران تهدید خود را در چارچوب پیش بینی شده برجام یعنی عقب نشینی گام به گام از تعهدات برجامی اش آغاز کرد. شاهد جنب و جوش اندکی در میان اعضای اروپایی برجام هستیم که منتهی به شکل گیری نظام اینستکس شده است.
در واقع اروپایی ها با این وقت کشی نشان دادند عدم استقلال از امریکا در صحنه بین المللی برای ایشان چندان مهم نیست و به شکلی اتحادیه اروپا از این تلقی که یکی از اقامر آمریکاست ابایی ندارد.
از سوی دیگر اتحادیه اروپا که هنوز به تعهدات برجامی خود عمل نکرده است با استفاده ابزاری از ایران برای زیر سئوال بردن سیاست خارجی ترامپ سعی دارد با هزینه کردن ایران نشان دهد که سیاست خارجی ترامپ اشتباه است و به این طریق یا از خود او و یا در صورت موفقت در دور دوم ریاست جمهوی اش از سیاست خارجی فعلی ترامپ خلاص شود.
اروپایی ها امید دارند فشار ترامپ بر ایران به مهار قدرت ایران در منطقه منجر شود و عدم مذاکره ایران با آمریکا نیز به شکست سیاست خارجی او و در نتیجه عقب نشینی آمریکا از سیاستهای انقباضی اش در قبال حمایت های بین المللی و تعهدات این کشور منتهی شود.
این بازی دوگانه اتحادیه اروپا البته با عقب نشینی گم به گام ایران از تعهدات برجام به چالش کشیده شده است و در صورتی که اروپا بخواهد به این بازی ادامه دهد مجبور است یا از خط قرمزهای امریکا عبور کند و یا راهی برای گشایش فضای اقتصادی و تبادلات اقتصادی با ایران بگشاید در غیر این صورت اتحادیه اروپا در این بازی هم چوب را خواهد خورد هم پیاز را.
چون ایران از تعهدات برجامی خود به تدریج دست کشیده و هیچ تضمینی و جود ندارد که نفوذ منطقه ای ایران کاهش یافته و یا توسعه آن کند شود. از سوی دیگر ترامپ نیز که تونسته است با کاهش تعهدات بین المللی خود و هزینه های وارده از سوی متحدین اروپایی ناتو فرجه ای جهت بازسازی اقتصاد ملی خود پیدا کند حاضر به تمکین از خواسته های اروپا نخواهد بود.
در چنین شرایطی اروپا تنها و تنها می تواند با تن دادن به بخشی از خواسته های ایران و بخشی از خواسته های ترامپ و در واقع هزینه کردن از جیب خود وضع موجود را حفظ کند. تا ایران گام دوم خروج از برجام را بر ندارد و ترامپ هم نسبت به شرکای اروپایی خود دست و دلباز تر عمل کند.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395