یکشنبه, 09 تیر 1398 ساعت 08:34
کد خبر: 58015

ایران محور نشست های جهانی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 

مرضیه صدری

اواخر هفته ای که گذشت شاهد برگزاری دو نشست مهم اقتصادی و سیاسی بودیم که ایران با وجود اینکه از کشورهای حاضر در هر دوی آن ها نبود اما محور اصلی متن و حاشیه هر دو شد.

تحولات اخیر صحنه بین الملل و تنش ها در منطقه خاورمیانه که کانونی برای منافع انرژی قدرت های دنیاست، برخلاف اهداف در نظر گرفته شده بار دیگر بهانه ای شده است تا قدرت سیاسی و حتی ایدئولوژیک ایران را به رخ جهانیان بکشد.
ایران امروز مقام بالا را در معاملات جهانی با وجود همه تبعات منفی تحولات تنش زای اخیر دارد و این موضوع را باید مدیون توافق برجام دانست. توافقی که تبدیل به نمایشی به نفع صلح طلبی و منطق گرایی ایران و به ضرر یکجانبه گرایی و بی تعهدی آمریکا نسبت به دنیا شد. توافقی که باعث خروج ایران از انزوای بین المللی شده و امروز کشورها برای واکنش ها و پاسخ های سیاسی وی در برخورد با آمریکا و اروپا به آن حق می دهند و تلاش می کنند تا راه هایی برای برون رفت ایران از تحریم ها بیابند و یا با وجود تهدیدات آمریکا روابط اقتصادی و تجاری با کشورمان را ادامه دهند.
تحولات منطقه با وجود تاثیر گذاری نسبی بر بازارهای جهانی و حاشیه های زیادی که داشت، نتوانست بازارهای داخلی را مثل گذشته تحت تاثیر قرار دهد که به نظر می رسد حنای اظهارات تهاجمی سران برخی کشورها نیز دیگر برای بازارهای داخلی ایران رنگی ندارد و نمی تواند این بازار ها را دچار التهابات گسترده و شوک های ناگهانی کند.
بازار ارز و سکه با وجود نوسانات بسیار اندک بازهم روند ثبات نسبی را در هفته گذشته ادامه داد که به گفته رئیس کل بانک مرکزی ناشی از سیاست های در پیش گرفته، بوده و البته آگاهی و هوشیاری مردم هم در این ثبات نسبی نقش پر رنگی داشته است. همچنین با وجود اعلام نرخ واقعی ارز به رقم های زیر 8هزار تومان از سوی وزیر اقتصاد در هفته گذشته، سخنگوی دولت اظهار کرد که فعلا اولویت برنامه های دولت برای این بازار ثبات و ممانعت از بیشتر شدن نرخ دلار است.
بورس همچنان پیشتاز بازارهای داخلی با طی مسیر صعودی و رشد پی در پی شاخص است که کارشناسان باز هم آینده روشنی را برای آن تصور می کنند.
روند صعودی بازار سرمایه و بازدهی بالا در این روزها به گونه ای بوده است که نه تنها بورس، گوی سبقت را از بازارهای رقیب نظیر سکه، ارز، ماشین، مسکن و... را ربوده است، بلکه به دلیل استقبال عموم مردم و مخصوصاً تازه واردهای بورس (سهم اولی ها) این روزها پویایی خوب بازار سرمایه را شاهد هستیم. اما نکته مهمی که در این روند صعودی بورس باید مورد توجه قرار گیرد؛ پارادوکس متغیرهای بورس یعنی سه عامل حجم، ارزش و نوبت های دادوستد با رشد شاخص کل بورس است. چراکه معمولا روند صعودی یک بازار تنها مختص میانگین کل آن بازار نیست و باید توسط متغیرهای دیگر بازار نیز تایید شود.
بازار مسکن و خودرو از دیگر بازارهایی بود که موضوع بحث و بررسی های جدی متولیان و تصمیم گیران برای کاهش قیمت و ثبات سازی بود که البته به ارائه طرح ها و راهکارهای موقتی با زمینه تزریق پول بدون پشتوانه به جامعه محدود شد.
بازار نفت در هفته گذشته شاهد افزایش قیمت بود و با این که در معاملات پایان هفته گذشته نیز در بازه 64 دلاری ابتدای هفته معامله شد، این احتمال وجود دارد که قیمت ها در هفته جاری به دلیل نشست اوپک با افزایش همراه شود.
این در حالی است که قیمت ها اواسط هفته گذشته به دلیل کاهش نرخ بهره در آمریکا با افزایش رو به رو شده بود.
بانک مرکزی آمریکا تحت تأثیر نگرانی‌های فزاینده نسبت به رشد اقتصادی، تورم پایین و آمار ضعیف آمریکا، در نشست سیاست گذاری ۱۹ ژوئن خود سیگنال روشنی را ارسال کرد و زمینه را برای کاهش نرخ‌های بهره در نشست ماه میلادی آینده فراهم کرد.
با این حال قیمت ها در معاملات پایانی هفته با توجه به این که اتحادیه اروپا در نشست کمیسیون مشترک برجام در وین از آمادگی برای تبادلات تجاری با ایران خبر داد، روندی کاهشی به خود گرفت. این مساله می تواند عرضه را در بازار نفت افزایش دهد.
اما در این میان برآورد هایی از نیاز کشور های اوپک به قیمت های بالا منتشر شد که نشان می دهد بیشتر کشور های اوپک به قیمت بالای نفت نیاز دارند، از این رو احتمال تمدید توافق کاهش تولید بیشتر می شود و این مساله می تواند عاملی باشد برای افزایش قیمت ها در هفته جاری.
 
 

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399