سه شنبه, 04 تیر 1398 ساعت 09:58
کد خبر: 57902

شرط تبدیل تهران به پایتخت ارزی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

علی پاکزاد

مدیرعامل بازار متشکل ارزی از تبدیل تهران به پایتخت ارزی کشور سخن گفته و تاکید کرده است که نباید قیمت ارز در خارج از مرزها و در هرات ، دوبی یا سلیمانیه تعیین شود. که البته نکته بسیار با اهمیتی است و باید در این جهت تلاش جدی صورت گیرد ولی آیا تنها و تنها با راه اندازی یک مرکز مبادلات می توانیم به این نقطه برسیم؟

در عمل بازار متشکل ارزی که از سوی بانک مرکزی برای شفاف سازی مبادلات نقدی دلار در حال راه اندازی است براساس مکانیزیمی قرار است راه اندازی شود که هیچ کس خارج از دایره مدیران بانک مرکزی از آن مطلع نیست. البته این حساسیت در زمینه عدم اطلاع رسانی از زوایایی قابل درک باشد و لی به هر شکل ریسک وجود ضعف های فرایندی را تشدید می کند زیرا توضیح فرایند ها فرصت نقد و اصلاح سیستم و فرایندها را قبل از اجراء فراهم می سازد.
اما ما با فرض اعتماد کامل به متخصصین بانک مرکزی به موضوع نقد این فرایندها ورود نمی کنیم و تنها بر شرط تبدیل تهران به پایتخت تمرکز می کنیم. برای آنکه پایتخت ارزی کشور را از خارج مرزها به تهران بکشانیم باید ببینم چرا اصلا دوبی یا سلیمانیه به مراکز تعیین نرخ ارز تبدیل شده اند؟
در پاسخ به این سئوال یک عبارت ساده وجود دارد مبادلات تجاری ارزی. بنا بر آمارهای تجاری کشور بخش عظم مبادلات تجاری ایران در دوبی و سلیمانیه صورت می گرد پس این مناطق قابلیت این قیمت گذاری را دارا هستند. یعنی تجار ایرانی برای تبادل کالا مجبورند در این شهرها اقدام به نقل و انتقال و یا تبدیل پول خود کنند بنابراین سرپلهای تجاری کشور به عنوان مبادی تعیین نرخ ارز عمل کرده و تبدیل به منبع تعیین نرخ می شود.
حال اگر بانک مرکزی سامانه بازار متشکل ارزی را بدون توجه به این ساختار تجاری در تهران متمرکز کرده و بدون پیوست تجاری و تنها بر مبنای مبادلات پولی بین صرافی ها و بانکها نمی تواند تهران را به پایتخت ارزی کشور تبدیل کند.
شاید اگر در این زمینه بانک مرکزی با کمک مناطق آزاد تجاری امکان مبادلات ارزی را در این مناطق برای تجار فراهم سازد بتوانیم عنوان پایتخت ارزی را از دوبی، سلیماینه و هرات بازپس بگیریم و آنرا به داخل مرزهای کشور و در نهایت به تهران ( در صورت نیاز) عودت دهیم.
بازار متشکل ارزی در شرایطی که به صورت مبهم از آن سخن گفته می شود در بهترین شکل خود می تواند مبادلات نقدی را شفاف سازی کرده و از سفته بازی هایی که با مبادلات صوری شکل میگیرد جلوگیری کند ولی قیمت گذاری و تعیین نرخ تنها و تنها با توجه به بخش واقعی مبادلات و مبادی مبادله بازارهای کالایی ممکن خواهد شد.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395