یکشنبه, 26 خرداد 1398 ساعت 06:00
کد خبر: 57537

اطلاعات تکميلي

  • سخنگوی شورای نگهبان :

قانون انتخابات منطبق با نیازهای امروز نیست

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

آناهیتا یاوری

عصراقتصاد: سخنگوی شورای نگهبان گفت: قانون انتخابات یکی از درد‌های قدیمی است و منطبق با نیاز‌های امروز نیست، تلاش برای اصلاح آن صورت گرفت؛ امیدوارم قانون انتخابات در موقعی اصلاح شود تا نظام انتخاباتی ما از این مشکلات نجات پیدا کند.


روز شنبه نشست خبری عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان با اصحاب رسانه برگزار شد.
کدخدایی ضمن ارائه گزارشی از مصوبات ارسالی به شورای نگهبان و اعلام نظرات این شورا به دولت و مجلس شورای اسلامی، اظهار کرد: لایحه‌ای داشتیم که چندین بار بین مجلس و شورای نگهبان رفت و برگشت داشت و آن هم لایحه حفاظت از خاک بود که در نهایت عدم مغایرت این لایحه با شرع و قانون اساسی اعلام شد.
سخنگوی شورای نگهبان در رابطه با لایحه اصلاح تعیین تکلیف تابعیت فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی عنوان کرد: این لایحه با قانون فعلی تفاوت چندانی ندارد و نظر هر دلسوزی را به خود جلب می‌کند. فقهای شورای نگهبان معتقد بودند در ماده اول این لایحه مسائل امنیتی حذف شده است. موارد دیگری نیز در رابطه با این لایحه به مجلس شورای اسلامی ارسال شده است.
کدخدایی گفت: طرح حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی کشور و حمایت از کالای ایرانی مورد بحث و بررسی قرار گرفت و عدم مغایرت آن با موازین شرع و قانون اساسی اعلام شد.
وی افزود: طرح اصلاح جز یک بند «پ» ماده ۶۰ قانون برنامه ششم توسعه در شورای نگهبان مورد بررسی قرار گرفت و در همان مرحله اول بررسی، عدم مغایرت آن با موازین شرع و قانون اساسی اعلام شد.
کدخدایی اضافه کرد: همچنین لایحه معافیت وزارتخانه‌ها و مؤسسات دولتی از پرداخت هزینه‌های ثبتی مورد بررسی قرار گرفت که عدم مغایرت آن با موازین شرع و قانون اساسی شناخته شد.

ایرادات به لایحه حمایت از اطفال و نوجوانان به قوت خود باقی است

سخنگوی شورای نگهبان ضمن اشاره به بررسی لایحه حمایت از اطفال و نوجوانان در شورای نگهبان، خاطرنشان کرد: این لایحه یک بار دیگر برای شورای نگهبان ارسال شده بود چرا که ایراداتی داشت و مجدداً ایرادات آن در برخی از موارد باقی بود.
وی افزود: در تبصره ۹ لایحه حمایت از اطفال و نوجوانان اشاره شده است که هرگاه بی توجهی یا سهل انگاری والدین منجر به نتایج موضوع این ماده شود، حسب مورد به مجازات مندرج در این قانون متهم می‌شوند و بحث این بود که اگر در جایی که والدین مکلف هستند و وظیفه قانونی و شرعی دارند اما تکالیف خود را عامداً انجام ندهند، وضعیت به چه صورت می‌شود؟ که فقهای شورای نگهبان اعلام کردند در این صورت خلاف شرع است و والدین مکلف هستند که وظایف خود را به درستی انجام دهند.
کدخدایی اظهار کرد: ایراد دیگری هم در بند ۵ این لایحه وجود داشت مبنی بر اینکه در ماده ۱۷ مطرح شده بود که اگر کودک یا نوجوان در معرض خطر قرار گرفته است و والدین می‌توانند او را نجات دهند، دراین وضعیت چه اتفاقی می‌افتد؟ که مجلس اصلاحی را به عمل آورد که این اصلاح همچنان ایراد را باقی گذاشته است.
وی ادامه داد: این دو ایرادی که شورای نگهبان به لایحه حمایت از اطفال و نوجوانان گرفته، برای حمایت از کودکان و نوجوانان و به نفع آنان است.
کدخدایی با اشاره به بررسی لایحه اصلاح قانون تعیین تکلیف تابعیت فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی اظهار کرد: این لایحه اصولاً مورد قبول هر فرد دلسوزی است و کلیت قانونی هم که فعلاً داریم، با این لایحه تفاوتی نمی‌کند.
وی افزود: البته تشریفاتی در قانون فعلی وجود دارد که مجلس آن تشریفات را حذف کرد و اعضای شورای نگهبان معتقد بودند که در ماده واحده این لایحه مباحث کیفری و مسائل امنیتی به طور مطلق از متن مصوبه حذف شده است و این مسئله را خلاف موازین شرع تشخیص دادند.
سخنگوی شورای نگهبان با اشاره به اینکه تبصره‌ای به این لایحه در مجلس اضافه شده بود که آن هم خلاف موازین شرع و قانون اساسی شناخته شد، ادامه داد: اطلاق اعطای تابعیت نسبت به مواردی که خوف بروز مشکلات و مسائل امنیت وجود داشته باشد خلاف موازین شرعی و قانون اساسی اعلام شد. همچنین در یکی از تبصره‌های این لایحه، اطلاق اعطای پروانه اقامت به پدر مطرح شده است که در این مورد هم نسبت به مواردی که خوف بروز مشکلات و مسائل امنیتی وجود داشته باشد خلاف موازین شرع و مغایر بند ۵ اصل ۳ قانون اساسی شناخته شد.
این عضو حقوقدان شورای نگهبان بیان کرد: همچنین طرح حمایت از مرمت و احیای بافت‌های تاریخی، فرهنگی در شورای نگهبان مورد بحث و بررسی قرار گرفت که در بند الف این طرح اطلاق تکمیل و تعیین محدوده بافت تاریخی، فرهنگی، توسط سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور مغایر اصل ۸۵ قانون اساسی شناخته شد.
سخنگوی شورای نگهبان افزود: همچنین در بند پ این طرح اطلاق تهیه چارچوب طرح‌های ویژه حفاظت و احیای بافت‌های تاریخی، فرهنگی توسط سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور مغایر اصل ۸۵ قانون اساسی شناخته شد و در ماده ۳ این طرح هم ایراداتی به مبحث حقوق مالکانه گرفته شد و یکی دیگر از ابهامات در ماده ۴ این طرح مبنی بر روشن نبودن اساسنامه سازمان فنی و حرفه‌ای بود.
کدخدایی با اشاره به بررسی طرح اصلاح بند ۵ ماده ۶ قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی گفت: در تبصره ۴ این طرح علیرغم اصلاحات به عمل آمده ابهام سابق این شورا کماکان به قوت خود باقی است.
وی با اشاره به بررسی طرح اصلاح مواد ۱ و ۱۰ قانون نحوه فعالیت احزاب و گروه‌های سیاسی خاطرنشان کرد: در ماده یک موضوع الحاق بند ۱۷، از آنجا که روشن نیست که آیا مقصود از این طرح، توسعه احکام قانون نحوه فعالیت احزاب و گروه‌های سیاسی به انجمن، جمعیت، اتحادیه و کانون صنفی و خانه‌ها است یا خیر، ابهام دارد که پس از رفع ابهام، اظهار نظر خواهد شد.
سخنگوی شورای نگهبان ادامه داد: در ماده ۲ این طرح از آنجا که مشخص نیست آیا انجمن، جمعیت، اتحادیه و کانون صنفی و انجمن اسلامی باید از کمیسیون ماده ۱۰ مجوز پروانه فعالیت اخذ نماید یا خیر. ابهام دارد که پس از رفع ابهام، اظهارنظر خواهد شد.
کدخدایی با اشاره به اینکه همچنین چند اساسنامه هم در شورای نگهبان مورد بحث و بررسی قرار گرفت، گفت: اساسنامه صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع پیشرفته، اصلاحیه اساسنامه شرکت‌های برق منطقه‌ای و شرکت سهامی مدیریت شبکه برق ایران در شورای نگهبان مورد بحث و بررسی قرار گرفت که عدم مغایرت این دو اساسنامه با موازین شرع و قانون اساسی اعلام شد.
وی با اشاره به بررسی اساسنامه شرکت شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) در شورای نگهبان تأکید کرد: در ماده ۳ این اساسنامه، واژه «لجستیک» مغایر اصل ۱۵ قانون اساسی شناخته شد و در ماده ۱۷ و ماده ۲۵ آن شرط اسلام و ایمان باید ذکر گردد والا اشکال دارد و همچنین در بند «ث» ماده ۳۱ مشارکت با اشخاص حقیقی و حقوقی نسبت به مواردی که مشکلات و مسائل امنیتی ایجاد گردد، واجد اشکال است.
سخنگوی شورای نگهبان خاطرنشان کرد: اساسنامه صندوق توسعه حمل و نقل کشور هم در شورای نگهبان مورد بحث و بررسی قرار گرفت که بند «ژ» ماده ۸ این اساسنامه برخلاف موازین شرع شناخته شد و در تبصره ۲ ماده ۱۰ این اساسنامه، شرط وثاقت و امانت باید ذکر گردد و الا اشکال دارد.
کدخدایی در خصوص لایحه مدیریت بحران کشور نیز گفت: این لایحه که با اصلاحاتی در جلسه مورخ 2 اردیبهشت ماه به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده است؛ در جلسه مورخ ۰۹/۰۳/۱۳۹۸ شورای نگهبان مورد بحث و بررسی قرار گرفت و با توجه به اصلاحات به عمل آمده به‌شرح زیر اعلام نظر می‌گردد؛ در ماده ۴، بندهای (الف) و (ب) ماده ۷، بند (الف) ماده ۹ و جزء ۱ بند (الف) ماده ۱۲، علی‌رغم اصلاحات به عمل آمده، از این جهت که مشخص نیست سندهای مذکور شامل آیین‌نامه نیز می‌شوند یا خیر، ابهام دارد؛ پس از رفع ابهام اظهارنظر خواهد شد. در ماده ۸، نیز علی‌رغم اصلاح به عمل آمده، ایراد بند ۴-۱ سابق این شورا با عنایت به عزل رئیس سازمان توسط وزیر کشور کماکان به قوت خود باقی است.
وی ادامه داد: همچنین در بند (ز) ماده ۹، علی‌رغم اصلاح به عمل آمده، ایراد سابق این شورا کماکان به قوت خود باقی است و ماده ۲۲، مبنیا بر ابهامات مذکور در بند ۱، اشکال دارد.

قانون انتخابات یکی از درد‌های قدیمی ماست

این عضو حقوقدان شورای نگهبان در پاسخ به سوالی درباره قانون انتخابات افزود: قانون انتخابات یکی از درد‌های قدیمی ماست و منطبق با نیاز‌های امروز نیست، تلاش برای اصلاح آن صورت گرفت، امیدوارم قانون انتخابات در موقعی اصلاح شود تا نظام انتخاباتی ما از این مشکلات نجات پیدا کند.
وی در خصوص تشکیل کارگروهی متشکل از شورای نگهبان، مجلس و وزارت کشور برای رفع ایرادات طرح اصلاح قانون انتخابات گفت: هر زمانی که مجلس دعوت کند، کارشناسان ما در این کارگروه حضور می‌یابند.
سخنگوی شورای نگهبان درباره گفتگو و دیدار با سیاسیون در مورد نظارت استصوابی در انتخابات مجلس گفت: ما با خیلی از دوستان گفتگو و دیدار داریم و توضیحاتی به آنها داده می‌شود و به سوالات و ابهاماتشان پاسخ می‌دهیم اما قرار نیست همه این دیدارها رسانه‌ای شود.
کدخدایی درباره شکایت این شورا از محمود صادقی نماینده مردم تهران بیان کرد: ما از وی به دلیل مطلب دروغی که مطرح کرده است به هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان شکایت کردیم و اگر وی نتواند این روند را ثابت کند بدون شک در روند تایید صلاحیت وی تاثیر دارد.
سخنگوی شورای نگهبان در خصوص پروژه ایران‌هراسی نیز گفت: اظهارنظرهای سیاسیون داخلی آمریکا نشان می‌دهد رویکرد دولت جدید آمریکا غیرقابل قبول است، در گذشته هم این‌گونه بوده، پایداری ملت و نظام جمهوری اسلامی ایران بر حقوق خود، موجب این موضع‌گیری‌ها است.
وی ادامه داد: ملت ایران می‌خواهند مستقل باشند و این‌گونه اقدامات، هیچ‌گاه آنها را از هدف خود منصرف نمی‌کند.
کدخدایی ضمن اشاره به کتابی که رقبای سیاسی ترامپ علیه وی نوشته‌اند، افزود: وقتی این فرد در داخل کشورش این‌گونه رو سیاه است، در حوزه بین‌الملل هم تکلیفش روشن است.
وی در خصوص دیدارش با پگاه آهنگرانی، گفت: او به همراه یکی دیگر از همکاران رسانه‌ای، جهت تهیه مستندی به شورای نگهبان مراجعه کرد و درخواست مصاحبه داشتند، بنده هم قبول کردم. در پایان مصاحبه به وی پیشنهاد حضور در شورای نگهبان در زمان انتخابات را دادم.
وی با بیان اینکه شورای نگهبان در این خصوص نگرانی ندارد، اظهار کرد: پیشنهاد کردیم که او هم به عنوان ناظر حضور یابد.
این عضو حقوقدان شورای نگهبان در رابطه با نظر شورای نگهبان برای برگزاری انتخابات الکترونیکی، گفت: در این زمینه اعلام نظر کردیم؛ اگر در وزارت کشور آمادگی برای برگزاری انتخابات الکترونیک وجود داشته باشد از ناحیه شورا مشکلی نیست و آمادگی وجود دارد.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395