شنبه, 25 خرداد 1398 ساعت 08:41
کد خبر: 57478

ایران محور اصلی تحولات اقتصادی هفته گذشته

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

مرضیه صدری

عصراقتصاد: رویدادهای هفته گذشته نشان می دهد این روزها با وجود همه فشارهای اقتصادی و سیاسی بر کشورمان، ایران همچنان به عنوان اثر گذار ترین و مهم ترین عضو منطقه به حساب می آید که نقش آن این روزها پررنگ تر هم شده است.

دیدارهای معتبر سران ایران با ژاپن، چین و روسیه و حضور و سخنان روحانی در شانگهای از یک طرف، کنترل منطقه آسیای میانه را در دست ایران قرار داده و بیانیه 3کشور اروپایی برای اجرای هرچه سریع تر اینستکس و اضافه شدن هر روزه به کشورهایی که تمایل به ورود به اینستکس را دارند از سوی دیگر نشان می دهد دیپلماسی ایران در جهت تقویت جبهه آسیا و اروپا برای مقابله با آمریکا به آرامی و بدون هوچی گری در حال نتیجه دادن است.

نفت، اینستکس، برجام و تنش های منطقه ای هنوز هم کلید واژه های رخدادهای مهم بین المللی است که بازیگر اصلی همه آن ها کشور ایران است.

اتفاقاتی نظیر انفجار نفتکش ها در دریای عمان گرچه بازی آمریکا برای ایجاد نوسان در بازار نفت و بهره برداری وی از این آشفتگی است اما می تواند هشداری باشد برای دنیا تا بار دیگر نقش ایران در امنیت تنگه هرمز را یادآوری کند.

چند اتفاق مهم هفته گذشته از جمله سفر نخست وزیر ژاپن به ایران، پاسخ سران عالیرتبه کشورمان در این دیدار و حادثه عمان اگرچه باعث اندکی نوسان در بازارهای مالی هفته گذشته شد اما این نوسان ها بیش از یک روز دوام نداشت و فروکش کردن هیجانات ناشی از این اتفاق نشان از حرکت بازارها در مسیر ثبات و تاثیر پذیری هرچه کمتر از عوامل هیجانی است.

بازار سرمایه همچنان پرچم را بالا نگهداشته و از پر رونق ترین بازارهای مالی کشور به حساب می آید.

شاخص کل بورس هفته گذشته 6369 واحد افزایش یافت و با بازدهی 2.8 درصدی در حالی سومین هفته حرکت شاخص کل را نیز صعودی ثبت کرد که این نماگر بازار سرمایه در سطح 233 هزار و 352 واحد ایستاد.

حجم، ارزش و دفعات دادوستد هر چند در مقایسه با هفته ماقبل به ترتیب رشد 56، 104 و 78 درصدی را نشان می دهد اما نباید از این نکته غافل شد که هفته منتهی به 17 خردادماه، تنها سه روز کاری را شاهد بودیم؛ به عبارت دیگر در نظر نگرفتن روزهای تعطیل گاهی موجب برداشت اشتباه از متغیرها می شود.

جو روانی حضور شینزوآبه نخست وزیرژاپن برای تعامل با ایران نیز سبب شد که ارزش ریال در بازار جهانی افزایش یابد که همین امر سبب افت قیمت دلار در بازار داخلی شد. اما با رفتن نخست وزیر ژاپن در هفته جاری پیش بینی می شود اندکی از جو روانی خوشبینی کاسته شود.

به گفته تکنیکالیست ها بازار سرمایه هفته گذشته به مقاومت 233 هزار واحد برخورد کرد که با توجه به رسیدن به محدوده اشباع خرید و شناسایی سود توسط فعالان بازار سرمایه همچنین عرضه اولیه هفته جاری(روز دوشنبه مورخ 27/ 03/ 1398 تعداد 200 میلیون سهم معادل 10 درصد از سهام شرکت پلی پروپیلن جم در نماد "جم پیلن" که به شیوه ثبت سفارش) بنظر می رسد بازار سرمایه اندکی اصلاح را تجربه کند چراکه 200 میلیون سهم در محدوده 2 هزار و 250 تومان به ازای هر سهم، نقدینگی به اندازه 450 میلیارد تومان (30 درصد ارزش کل معاملات بورس در آخرین روزکاری) نیاز دارد.

با توجه به جذابیت خرید عرضه اولیه برای سهامداران به دلیل انتفاع از بازدهی کوتاه مدت و کمبود نقدینگی در بین سهامداران، قسمتی از سرمایه را فعالان بازار سرمایه باید از محل فروش سایر اوراق بهادار تهیه کنند که همین امر سبب تورم قسمت عرضه و کاهش تقاضا شده و به نوبه  خود تعدیل و برگشت شاخص کل بورس را منجر می شود.

بازار نفت هفته گذشته را نیز با وضعیتی پر از نوسان سپری کرد و بررسی قیمت ها نشان می دهد که این هفته نیز قیمت نفت با کاهش رو به رو بوده است.

نفت برنت که در معاملات آغاز هفته بالای 62 دلار بود در پایان هفته با قیمت 61.21 دلار برای هر بشکه معامله شد.

روند نزولی قیمت نفت در اواسط هفته با شدت ادامه داشت و این کاهش عمدتا به دلیل افزایش تولید نفت در آمریکا و همچنین برنامه های این کشور برای رساندن سطح تولید به 13.4 میلیون بشکه در روز اتفاق افتاد.

طبق آخرین گزارش شرکت تحقیقاتی ریستاد انرژی، تولید نفت آمریکا در حال رسیدن به رکورد 13.4 میلیون بشکه در روز تا پایان 2019 است.  انتظار می رود تگزاس به تنهایی به اوج تولید 5 میلیون بشکه نفت در روز برسد یعنی بیشتر از تولید هر کشور عضو اوپک غیر از عربستان.

با این وجود حادثه ای که دو نفتکش را در دریای عمان هدف قرار داد، موجب شد تا بازار به صورت هیجانی به سمت افزایش قیمت حرکت کند. در نتیجه قیمت ها در روز پنجشنبه در حدود دو درصد افزایش یافت. با این وجود آرام شدن شوک در بازار نفت روند افزایش قیمت ها را در پایان هفته تا حدودی آرام کرد و قیمت ها در همان بازه بالای 61 دلار برای هر بشکه معامله شد.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395