جمعه, 17 خرداد 1398 ساعت 22:11
کد خبر: 57193

انفعال بازارهای داخلی و تحرک دیپلماسی خارجی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

مرضیه صدری

عصراقتصاد: آخرین هفته ماه رمضان اگرچه به دلیل تقارن با مناسبات شمسی و قمری و تعطیلات متوالی، با سکوت و کم تحرکی بازارهای داخلی همراه شد اما در روزهای پایانی شاهد تلاش ها و تحرکات کشورهای اروپایی برای تسهیل روابط تجاری ایران با وجود تحریم ها بودیم.

رابطه ایران و آمریکا و مذاکره یا عدم مذاکره نیز با اعلام مواضع قاطعانه و در عین حال صلح طلبانه ایران و از طرفی برخی تحرکات نظامی پیشگیرانه و دفاعی در خلیج فارس از سوی ایران باعث شد که ترامپ گام به گام از مواضع خصمانه خود عقب نشینی کند. در آخرین اعلام موضع آمریکا به طور علنی بیان شد که این کشور بدون هیچ پیش شرطی حاضر به مذاکره با ایران است.
در کنار دیپلماسی فعال ایران، اقتصاد داخلی با حاکمیت جو انفعالی بر بازارها بر خلاف هفته گذشته همراه بود.
بازار سرمایه هفته گذشته رنگ و بویی از معاملات هفته منتهی به 17 خردادماه را نداشت چراکه به سبب تعطیلات دو روزه عید فطر مقارن با 14 و 15 خردادماه هر سال، تنها سه روز کاری را شاهد بودیم که همین امر کاهش حجم، ارزش و دفعات داد و ستد را نسبت به هفته ماقبل با 4 روز کاری رقم زد.
کاهش روزهای دادوستد به سه روز به دلیل تعطیلات، شاخص کل بورس را هم تحت تاثیر قرار داد به طوری که در هفته گذشته، شاخص کل بورس یک روز منفی و دو روز مثبت را ثبت کرد اما در مجموع با رشد 2506 واحدی توانست بازدهی مثبت 1.1 درصدی را تقدیم سرمایه گذاران کند.
بازار سرمایه این روزها با چالش تغییر وضعیت در بازار پایه فرابورس (سه رنگ شدن نمادها) مواجه است؛ تغییر و تحولات در بازار پایه پس از آن شروع شد که در این بازار شاهد بروز هرج و مرج ها و گاهی دستکاری قیمت ها بودیم به طوری که مقام ناظر گاهی مجبور به دخالت و حتی لغو معاملات می گردید اما نوسانات زیاد و اغلب در شرکت های زیان ده سرانجام متولیان بازار سرمایه را ناگزیر کرد که فلسفه ماهیت وجودی این بازار را مورد بازبینی قرار داده و تغییراتی را در شیوه معاملات بازار پایه ایجاد کنند.
برگزاری موفق مجامع شرکت هایی که منتهی به پایان سال 97 همراه با خبرهای خوب در اکثریت این مجامع، نیز این روزها سبب شده است فعالان بازار سرمایه استقبال بیشتری را نسبت به مجامع از خود نشان دهند.
قیمت هر اونس طلا هفته گذشته در بازار جهانی افزایش یافت اما به دلیل کاهش قیمت دلار (افزایش ارزش ریال)، سبب شد که قیمت طلا و سکه اندکی کاهش یابد. چراکه قیمت سکه از دو فاکتور برابری ارزش ریال با ارزهای خارجی و قدرت برابری هر اونس طلا در مقابل دلار تاثیر می پذیرد افزایش ارزش ریال هفته گذشته بیشتر از رشد هر اونس طلا در بازار جهانی سبب شد که قیمت سکه و طلا اندکی با کاهش نسبت به هفته ماقبل در بازار داخل مواجه شود.
قیمت نفت طی هفته گذشته نیز با نوساناتی شدید همراه بود و در محدوده قیمت آغازین هفته باقی ماند. این در حالی است که قیمت در روز چهارشنبه پایین ترین رکورد را در ماه های اخیر به ثبت رساند، اما پس از این که خبرهایی مبنی بر احتمال تعویق در تعرفه گذاری آمریکا برای کالای مکزیکی منتشر شد، روند کاهشی قیمت نفت برعکس شد.
این در حالی است که مهم ترین دلیل سقوط اخیر قیمت نفت تنش های تجاری در روابط بین الملل بوده است. این تنش ها می توانند با کند کردن رشد اقتصادی جهان، تقاضای نفت را کاهش دهند.
اما در این میان به تعویق افتادن تعرفه گذاری آمریکا برای کالای مکزیکی، احتمال تمدید توافق کاهش تولید اوپک نیز عاملی شد برای افزایش قیمت نفت در روز های پایانی معاملات هفته اخیر.
اما در راستای اتفاقات اخیر در بازار نفت، چشم انداز قیمت های نفت نسبت به شش هفته پیش که دولت دونالد ترامپ تحریم ها علیه ایران و ونزوئلا را تشدید کرد و جنگ داخلی نزدیک پایتخت لیبی درگرفت، بسیار تفاوت کرده است. برخی از تحلیلگران این احتمال را مطرح کرده بودند که نفت کافی برای عرضه وجود نخواهد داشت و قیمت ها ممکن است به ۹۰ دلار در هر بشکه یا حتی بالاتر جهش پیدا کنند.
در روزهای اخیر بسیاری از تحلیلگران پیش بینی کرده بودند که قیمت های نفت بهبود خواهد یافت اما برعکس چنین چیزی اتفاق افتاد. تحلیلگران می گویند کاهش قیمت های نفت به دلیل عوامل موقتی بوده است. سرمایه گذاران چندین ماه است که با انتظار برای بالا رفتن قیمت ها، قراردادهای معاملات آتی نفت را خریداری کرده اند. اکنون که احتمال افزایش قیمت ها رنگ باخته است، این قراردادها برای فروش عرضه شده اند.
در نتیجه همچنان امیدواری های چندانی برای افزایش قیمت به رده های بالای 70 دلار وجود ندارد. با وجود این چشم اندازی برای کاهش بیش از حد قیمت نفت نیز مطرح نشده است، چرا که در آستانه فصل رانندگی در آمریکا قرار داریم.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395